Świeże powietrze w domu zimą – jak wietrzyć, żeby nie żałować?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Zimą okna w mieszkaniach otwieramy rzadziej, a to prowadzi bezpośrednio do zauważalnego spadku jakości powietrza.

fot. OKPOL

Zimą okna w mieszkaniach otwieramy rzadziej, a to prowadzi bezpośrednio do zauważalnego spadku jakości powietrza.


Zobacz również:

oknoad

Ekspert Stolarki

Dobry Montaż


Nawiewnik manualny NEO VENT.

fot. OKPOL

Nawiewnik manualny NEO VENT.

Z pozoru tak banalna czynność, jak codzienne wietrzenie pomieszczeń, zimą wymaga szczególnej uwagi.

fot. OKPOL

Z pozoru tak banalna czynność, jak codzienne wietrzenie pomieszczeń, zimą wymaga szczególnej uwagi.

Sezon grzewczy to dla właścicieli domów i mieszkań jeden z najtrudniejszych okresów w roku. Widmo rosnących kosztów eksploatacyjnych, zachwianie komfortu termicznego czy obawa przed uciążliwym przeziębieniem sprawiają, że regularne wietrzenie odsuwamy na boczny tor. A to właśnie wtedy, gdy kaloryfery pracują ze zdwojoną mocą, powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłową wentylację w pomieszczeniach. Dlaczego to tak ważne?


Zimą okna w mieszkaniach otwieramy rzadziej, a to prowadzi bezpośrednio do zauważalnego spadku jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest w tym wypadku nagrzewanie wnętrz do zbyt wysokiej temperatury, a potem ich długie wietrzenie, którego następstwem są duże straty ciepła.

Konsekwencje nieprawidłowej cyrkulacji odczujemy bardzo szybko – pogorszenie samopoczucia, problemy ze snem, zaś długofalowo – nawet problemy zdrowotne, wynikające z gromadzenia się wilgoci i zanieczyszczeń (dwutlenku węgla, kurzu czy zarodników pleśni). Dlatego, aby zachować w pomieszczeniu odpowiedni mikroklimat, nie narażając się na dodatkowe koszty, należy zawczasu opracować strategię wietrzenia pomieszczeń i zaopatrzyć okna w odpowiednie akcesoria. 

Pamiętajmy, że racjonalne połączenie ogrzewania domów i prawidłowej wymiany powietrza to nie tylko kwestia ekonomii, ale i naszego zdrowia – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.


Grunt to odpowiednia taktyka


Z pozoru tak banalna czynność, jak codzienne wietrzenie pomieszczeń, zimą wymaga szczególnej uwagi – długotrwałe otwarcie okna, do którego przyzwyczają nas letnie miesiące, jest w tym wypadku nieefektywne ekonomicznie. Z jednej strony wzmożony napływ chłodnego powietrza prowadzi do nadmiernego wyziębienia ścian, a co za tym idzie – wymaga nadrobienia strat cieplnych intensywnym ogrzewaniem mieszkania; z drugiej natomiast może się zdarzyć, że zapomnimy o zamknięciu zaworów termostatów, a to narazi nasz budżet na duże koszty. Dlatego, gdy temperatura za oknem oscyluje w granicach 0°C, okno powinniśmy otwierać często, ale na krótko.

Technologia w służbie oszczędności


Myśląc o zakupie stolarki okiennej, dbającej o domowy mikroklimat, warto postawić na rozwiązania, które łączą w sobie efektywne i ekonomiczne podejście do tematu wietrzenia. 

Dostępny w naszej ofercie nowy nawiewnik manualny NEO VENT pozwala na sprawną regulację strumienia powietrza wpływającego do wnętrza, niezależnie od warunków pogodowych i bez konieczności pełnego otwierania okna. Ten niewielki element konstrukcyjny gwarantuje nam cały szereg korzyści: lepszą jakość powietrza w mieszkaniu, wstrzymany kondensat pary wodnej oraz pełną kontrolę wentylacji, która pozwoli zauważalnie obniżyć koszty ogrzewania – rekomenduje Marcin Demski, ekspert firmy Okpol. 


Zakup wysokiej jakości okna z wydajnym nawiewnikiem to inwestycja wielosezonowa: doskonale sprawdzi się wiosną – zwłaszcza w pokoju alergika, gdy pełne otwarcie okna naraża go na uciążliwe dolegliwości, latem ochroni wnętrze przed intensywnym napływem gorącego powietrza, a jesienią pozwoli na komfortowe wietrzenie nawet podczas silnych opadów atmosferycznych. 

Wybierając nowoczesne okno, warto zwrócić uwagę, czy rozwiązanie posiada funkcję mikrouchylenia, która nie tylko zabezpieczy stolarkę przed otworzeniem skrzydła z zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, ale w znacznym stopniu usprawni obieg świeżego powietrza na poddaszu – dodaje Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.


Kiedy temperatura na zewnątrz spada, szczelnie zamykamy okna i podkręcamy ogrzewanie do maksymalnych wartości. Pamiętajmy jednak, że dbanie o prawidłowy mikroklimat nie musi wiązać się ze stratami ciepła i ogromnymi rachunkami za ogrzewanie. Wydatki możemy w znacznym stopniu ograniczyć – wystarczy postawić na innowacyjne rozwiązania, zmienić swoje nawyki i w prawidłowy sposób wietrzyć mieszkanie zimą.

#prawidlowa_wentylacja, #okna_dachowe, #nawiewniki, #okpol

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Okpol Sp. z o.o.

49-318 Skarbimierz - Osiedle
Topolowa 24
tel.: +48 77 404 66 77
Fax: +48 77 411 57 34
e-mail: okpol@okpol.pl
http://www.okpol.pl
http://www.facebook.com/oknadachowe/Automatyczne wietrzenie w praktyce: okna na 6-tkę w siedzibie D+H Polska

Automatyczne wietrzenie w praktyce: okna na 6-tkę w siedzibie D+H Polska

Od otwarcia nowej siedziby D+H Polska upłynęło kilka...

MACO i HAUTAU łączą siły

MACO i HAUTAU łączą siły

Grupa MACO poinformowała, że w połowie czerwca...

GEALAN otworzył własne Centrum Technologiczne

GEALAN otworzył własne Centrum Technologiczne

Od początku sierpnia w siedzibie głównej GEALAN, w...

Młodzi chcą mieszkać w inteligentnych domach

Młodzi chcą mieszkać w inteligentnych domach

Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania coraz...

Inoutic buduje magazyn obok zakładu produkcyjnego

Inoutic buduje magazyn obok zakładu produkcyjnego

Hala magazynowa o powierzchni ponad 9000 mkw. z...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria