Pasma okienne – modny trend w Polsce

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Salon z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami i elementami otwieranymi w systemie Schüco FWS 60 CV

fot. Schüco

Salon z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami i elementami otwieranymi w systemie Schüco FWS 60 CV


Przekrój przez słup fasadowy  z ukrytym skrzydłem i balustradą  o łącznej szerokości 60 mm

fot. Schüco

Przekrój przez słup fasadowy z ukrytym skrzydłem i balustradą o łącznej szerokości 60 mm

System FWS 60 CV zintegrowany  z oknami rozwierno-uchylnymi o imponujących rozmiarach

fot. Schüco

System FWS 60 CV zintegrowany z oknami rozwierno-uchylnymi o imponujących rozmiarach

Powstające dziś budynki jedno i wielorodzinne cechuje duża powierzchnia przeszkleń w elewacji, w postaci dużych okien, a nawet całych pasm okiennych. Rosnąca popularność tego typu rozwiązań pokazuje, że tego typu architektura sprawdza się również w naszych warunkach, jednak pod warunkiem zastosowania odpowiednio ciepłych i funkcjonalnych systemów.


Przekonanie, że wielkopowierzchniowe przeszklenia są stosowane głównie w krajach zachodniej i północnej Europy, powoli odchodzi w przeszłość. Również w Polsce nowo powstające budynki posiadają coraz częściej transparentną architekturę, która pozwala wpuścić więcej światła do wnętrz i otworzyć je na malownicze widoki otoczenia. To ważna zaleta zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, cechującej się niewielką liczbą dni słonecznych w porównaniu np. do Hiszpanii. Duże przeszklenia pozwalają maksymalnie spożytkować dostępną ilość światła, również jesienią i zimą, co korzystnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w budynku. 

Nie mniej ważną kwestią dla inwestorów jest estetyka budynku – duże powierzchnie przeszklone na elewacji pozwalają uzyskać lekką i bardzo nowoczesną architekturę. W grę wchodzą już nie tylko pojedyncze duże okna sięgające od podłogi do sufitu, lecz nawet całe pasma okienne, które tworzą imponujący efekt szklanej ściany. Takie subtelne, transparentne konstrukcje można tworzyć w aluminiowych systemach fasadowych o wąskich profilach o dużej nośności. Na co zwracać uwagę wybierając konkretne rozwiązanie?

Systemy aluminiowe o wysokiej funkcjonalności


Konstrukcje fasadowe kojarzą się przede wszystkim z budynkami biurowymi i komercyjnymi, jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat tego typu rozwiązania wzbogacają pejzaż polskich dzielnic mieszkaniowych czy willowych. Nie wszystkie z nich dają jednak szerokie spektrum funkcji, jak np. otwieranie dużych skrzydeł w celu wietrzenia pomieszczeń. Odpowiedzią na potrzeby inwestorów, którzy od wielkopowierzchniowych przeszkleń oczekują nie tylko efektownego designu, lecz także wysokiej funkcjonalności, jest system fasadowy Schüco FWS 60 CV, który łączy harmonijny wygląd transparentnej fasady z typowymi dla okien funkcjami, jak otwieranie i uchylanie skrzydeł okiennych. 

Co ważne, w systemie FWS 60 CV obecność elementów ruchomych nie zaburza spójnej estetyki konstrukcji. W rozwiązaniu tym nie występuje tradycyjne wpięcie elementu otwieranego w fasadę, które powoduje znaczne poszerzenie widocznych części profili. Skrzydło zostało ukryte w profilu nośnym fasady, co sprawia że szerokość podziału na kwatery stałe i otwierane wynosi zaledwie 60 mm. Od strony zewnętrznej nie sposób rozróżnić elementów stałych od ruchomych. Subtelną granicę między skrzydłem okiennym a profilem nośnym fasady widać tylko od strony pomieszczenia. Stabilne rozwiązanie pozwala na tworzenie transparentnych pasm okiennych przeszkleń, z oknami rozwierno-uchylnymi o wysokości nawet do 3,2 metra. 

Okna można dodatkowo wyposażyć w okucia mechatroniczne TipTronic Simply Smart, które umożliwiają ich zdalną obsługę. Oznacza to, że można zrezygnować z widocznych klamek i co ważne – otwierać również naświetla okienne znajdujące się na dużej wysokości. Dodatkową zaletą fasady Schüco FWS 60 CV jest możliwość integracji całoszklanych balustrad, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo przed wypadnięciem, lecz również minimalistyczną estetykę nowoczesnego portfenetru. 

Czy systemy aluminiowe są energooszczędne?


W polskich warunkach klimatycznych wysoka termoizolacyjność stolarki okiennej i drzwiowej to podstawowe kryterium doboru, zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym. Stosowane obecnie w systemach aluminiowych rozwiązania techniczne sprawiają, że potrafią być one tak samo ciepłe co np. konstrukcje z PVC. W profilach aluminiowych efekt wysokiej termoizolacyjności uzyskuje się m.in. przy zastosowaniu systemu przekładek termicznych. W systemie fasadowym FWS 60 CV pozwoliło to uzyskać wartość współczynnika przenikania ciepła na poziomie aż 0,84 W/m²K dla modułu o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z szybą dwukomorową o parametrze Ug=0,7 W/m²K. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany w budynkach energooszczędnych, a nawet niskoenergetycznych. 

Innowacyjne rozwiązanie daje ponadto dodatkowe korzyści, również w postaci inteligentnych funkcji. Dzięki specjalnym komponentom systemowym przeszklenia można dodatkowo wyposażyć w przesłony okienne, które pozwolą zapobiec przegrzewaniu się pomieszczeń w okresie letnim. Przy zastosowaniu okuć mechatronicznych połączonych z centralnym systemem sterowania budynkiem można zaprogramować okna na np. nocne wietrzenie. Gwarantuje to komfortowy mikroklimat budynku przy zachowaniu energooszczędności.

#systemy_aluminiowe, #okna_aluminiowe, #przeszklenia, #

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Schüco International Polska Sp. z o.o.

96-321 Siestrzeń, Gm. Żabia Wola.
ul. Żelechowska 2
tel.: +48 / 46 858 32 00
Fax: + 48 / 46 858 32 01
e-mail: schueco@schueco.pl
http://www.schueco.pl
http://www.facebook.com/schuecoVEYNA wprowadza ulepszenia w serii wypełnień BASIC LINE

VEYNA wprowadza ulepszenia w serii wypełnień BASIC LINE

Firma VEYNA zaprezentowała nową linię wypełnień z...

Sezon grzewczy to także sezon smogowy

Sezon grzewczy to także sezon smogowy

Pomimo funkcjonowania programów wspierających walkę ze...

LTO 2018 – pierwszy na rynku certyfikat dla firm z branży technik osłonowych

LTO 2018 – pierwszy na rynku certyfikat dla firm z branży technik osłonowych

W trosce o najwyższy standard usług w branży technik...

Sukcesja biznesu rodzinnego – to powinien wiedzieć każdy właściciel firmy

Sukcesja biznesu rodzinnego – to powinien wiedzieć każdy właściciel firmy

Właściciele firm założonych na początku lat 90....

Monter stolarki budowlanej – ważny etap do wprowadzenia zawodu ukończony. I co dalej?

Monter stolarki budowlanej – ważny etap do wprowadzenia zawodu ukończony. I co dalej?

Jakie będą dalsze kroki w zakresie powstawania klas o...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria