| Wyświetleń:555

Wszystko pod kontrolą, czyli inteligentne rozwiązania w domu

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

System inteligentnego domu pozwala na wygodne zarządzanie różnymi elementami domu.

fot. | System inteligentnego domu pozwala na wygodne zarządzanie różnymi elementami domu.

Zdalne zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, dopasowywanie klimatu do poszczególnego mieszkańca, automatycznie otwierane okna i samoczynnie spuszczane rolety o konkretnej godzinie – te wszystkie technologie, które wielu z nas wydają się jeszcze filmem sci-fi, są już dostępne. I można wdrożyć je we własnym domu!

» Czym jest inteligentny dom? 

Na Zachodzie systemy inteligentne w budynkach to już od kilku lat w zasadzie norma. Zarówno nowopowstające obiekty jak i te, które przechodzą generalny remont czy rewitalizację wyposażane są w systemy ułatwiające zarządzanie poszczególnymi funkcjonalnościami mieszkań. W skrócie można powiedzieć, że „inteligentny dom” jest to system, który umożliwia bezprzewodową (radiową) lub kablową (przez przewody) komunikację między urządzeniami i sterowanie nimi zdalnie – zarówno za pomocą pilota jak i internetu. Może obejmować w zasadzie każdy system w domu – od otwierania okien, ogrzewania i klimatyzacji, po zarządzanie piekarnikiem czy lodówką.  

» Jak działa system inteligentnego zarządzania? 

Na czym w praktyce polegają tego typu systemy? To udogodnienia, które pozwalają nam zarządzać zdalnie niektórymi elementami mieszkania – np. otwierać i zamykać zdalnie okna bądź rolety, otwierać bramę wjazdową pilotem czy smartfonem czy programować mikroklimat mieszkania, który będzie sam dopasowywał się do użytkownika, pogody za oknem i dbał o to, byśmy ogrzewali dom ekonomicznie. System inteligentny zapewnia optymalne wykorzystanie energii

Inteligencja systemów domowych polega na tym, że niejako myślą za nas. Kiedy zaczyna padać deszcz, okna same się zamykają. Kiedy otworzymy okno by wywietrzyć pokój, system grzewczy zamknie na czas wietrzenia grzejniki, by nie marnować energii. Inteligentne systemy to przyszłość – również dzięki temu, że pozwalają na rozbudowę a rozwój technologii mobilnych i sieciowych sprawia, że stale pojawiają się kolejne udogodnienia.

Inteligentnym domem można zarządzać urządzeniami mobilnymi
 
Inteligentnym domem można zarządzać urządzeniami mobilnymi

» Przyszłość inteligentnego zarządzania domem 

Badania i analizy rynku wykazują, że systemy inteligentnego zarządzania budynkiem to przyszłość. Z raportu The 2015 State of the Smart Home wynika, że dla mieszkańców najbardziej we wdrażaniu tego typu rozwiązań liczy się wygoda i ułatwienie codziennego funkcjonowania. Według agencji przygotowującej raport (oparty o badania rynku i ankietę wśród 1600 użytkowników systemów), do 2022 roku typowy dom będzie zawierał aż 500 urządzeń typu smart! A co najbardziej w takich rozwiązaniach doceniają użytkownicy? 

• Poprawę bezpieczeństwa – 90% użytkowników (osiąganą m.in. przez monitoring, elektroniczne zamykanie drzwi wejściowych i garażowych oraz bram, zarządzanie otwieraniem i zamykaniem okien i rolet);

• Oszczędności (mniejsze zużycie energii) – 70% (osiągane przez takie rozwiązania jak elektrycznie otwierane okna sprzężone z system ogrzewania czy zarządzanie dystrybucją światła);

• Wygodę mieszkania – 48% (na poprawę wygody wpływa w zasadzie każda technologia smart domu)

• Działanie proekologiczne (dzięki redukcji zużycia energii) – 47%

Użytkownicy inteligentnych systemów zauważają również, że poprawiają one ich produktywność (dzięki oszczędności czasu i możliwości zarządzania mieszkaniem z jednego poziomu kontrolnego) i pozwalają na lepsze dopasowanie mieszkania do potrzeb użytkowników. 

» Z-wave i Io-homecontrol® – protokoły elektronicznego zarządzania budynkiem

Wśród systemów do automatyki domowej wyróżnić można dwie bezprzewodowe (radiowe) technologie, które dzięki dynamicznemu rozwojowi i pozyskiwaniu coraz większej ilości partnerów szturmem zdobywają rynek. Są to Z-Wave i Io-homecontrol®. Oba systemy współdziałają z coraz większą ilością urządzeń i pozwalają na zaprojektowanie i wdrożenie rozwiązań, które nie tylko ułatwiają zarządzanie domem i podnoszą komfort mieszkańców, ale również poprawiają bezpieczeństwo oraz umożliwiają spore oszczędności. Bardzo ważną cechą systemów inteligentnego zarządzania jest możliwość ich rozbudowy o dodatkowe funkcjonalności i urządzenia. Zatem o ile niektóre elementy systemu – jak okna czy bramy garażowe sterowane elektronicznie projektuje się już na poziomie budowy domu, o tyle niektóre instalacje czy dodatki można wdrażać już w trakcie użytkowania domu czy mieszkania. Przykład stanowić mogą technologie radiowe, które są oparte o systemy bezprzewodowe, dzięki czemu nie ma konieczności ingerencji w istniejące ściany, by ukryć okablowanie. Inteligentne rozwiązania stosowane w oknach dachowych ułatwiają ich obsługę i zapewniają wiele dodatkowych funkcji 

» Zacznij już teraz – inteligentne systemy okienne 

Inteligentne systemy można wdrożyć zarówno w nowych budynkach, jak i w istniejących domach i mieszkaniach. Jednak pracę nad inteligentnym systemem zarządzania budynkiem najlepiej zacząć już na etapie jego budowy, wyposażając dom w inteligentne okna. To pierwszy krok do tego, by móc w przyszłości korzystać z pełnego komfortu smart domu. Velset – ekspert w doborze inteligentnych rozwiązań do domu i dystrybutor światowych producentów systemów okiennych tak opisuje korzyści związane z integracją inteligentnych systemów okiennych: Inteligentne okna to podstawa, jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo, komfort i oszczędności. Wielu klientom wydaje się, że elektronicznie sterowane okna to jedynie korzyść w postaci możliwość automatycznego zamykania i otwierania okien. Tymczasem taki system daje znacznie więcej. Owszem, to wygoda – zwłaszcza w przypadku okien dachowych, montowanych nierzadko na dużych wysokościach. Inteligentny system okien to jednak również poprawa bezpieczeństwa (np. poprzez możliwość zaprogramowania symulacji obecności podczas wyjazdu), zabezpieczenie mienia (samozamykające się okna przy pierwszych kroplach deszczu), redukcja zużycia energii (np. poprzez sprzężenie systemu z ogrzewaniem, dzięki czemu unikamy sytuacji ogrzewania pomieszczenia przy otwartych oknach) i wiele więcej. W naszej ofercie znajduje się też całe spektrum dodatków okiennych – zewnętrznych rolet, markiz czy rolet wewnętrznych, które również – dzięki integracji z inteligentnym systemem i obsłudze protokołów Z-Wave lub Io-homecontrol® poprawiają komfort, bezpieczeństwo i pozwalają na pełną kontrolę nad światłem, temperaturą i redukcją strat ciepła – wyjaśnia Grzegorz Kurek Prezes Velset Sp. z o.o oraz Velset Smart Home Sp. z o.o.

W system inteligentny można wyposażyć okna do dachów stromych oraz płaskich
 
W system inteligentny można wyposażyć okna do dachów stromych oraz płaskich

Poza wymienianymi przez ekspertów korzyściami związanymi z wdrożeniem inteligentnego systemu zarządzania budynkiem nie można zapomnieć o jeszcze jednej kwestii – podwyższeniu wartości rynkowej budynku. Czy w sytuacji, w której – jak jednoznacznie wynika z przytaczanych raportów – zainteresowanie takimi systemami jest coraz większe a niedługo będzie powszechne – można pozwolić sobie na budowę domu bez takiego rozwiązania? 

Dowiedz się więcej na www.velset.pl
Autor: Grzegorz Kurek
Prezes Velset Sp. z o.o oraz Velset Smart Home Sp. z o.o.

Artykuł promocyjny

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!