| Wyświetleń:2744

POiD – branża stolarki chce zmian w zapisach Warunków Technicznych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

POiD – branża stolarki chce zmian w zapisach Warunków Technicznych

fot. POiD

POiD – branża stolarki chce zmian w zapisach Warunków Technicznych


Związek Polskie Okna i Drzwi nie zwalnia tempa. W odpowiedzi na pismo ministra Roberta Krzysztofa  Nowickiego, w sprawie zapisów w Warunkach Technicznych, przygotowane zostały poprawki do nowelizacji.


Sytuacja pandemii wymusiła reorganizację pracy, ale też większą mobilizację w przeprowadzeniu działań, które mają bezpośredni wpływ na minimalizację skutków kryzysu gospodarczego. Do takich należą prace nad nowelizacją zapisów w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany zapisów, wypracowane w ramach działalności Związku POiD, mają na celu zahamowanie wzrostu cen wyrobów stolarki otworowej,  a także  mają zapewnić możliwość płynnego i równego dla wszystkich procesu przejścia zgodności z nowymi wymaganiami, a także zapewnić przejrzystość i jednoznaczność wymogów.

Proponowane zmiany dotyczą:

» Wstrzymania procesu obniżania wartości współczynnika przenikania ciepła U(max) okien i drzwi wymienionych w załączniku nr 2 punkt 1.2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. o 2 lata (obecnie nowe wartości U(max) mają obowiązywać od 31 grudnia 2020 r.).

» Doprecyzowania informacji o rozmiarze referencyjnym w punkcie 1.2 w załączniku nr 2 „Wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.”

Za zmianami w zapisach przeważają głównie kwestie ekonomiczne. Zarówno obniżanie wartości współczynnika przenikania ciepła, które stałyby się jednymi z najbardziej surowych w Europie, jak i brak doprecyzowanego wymiaru referencyjnego okien, skutkować będzie wzrostom cen wyrobów budowlanych, a tym samym wzrostem kosztów budowy. Oznacza to zahamowanie popytu na te produkty.  Rodzi się również zagrożenie w postaci  poszukiwania przez inwestorów tańszych, często niecertyfikowanych rozwiązań oraz ograniczeń ilości oraz powierzchni projektowanych okien. Spowoduje to także zmniejszenie potencjału sprzedaży na polskim rynku, a w efekcie – straty dla budżetu państwa.

Podawanie U(max) dla rozmiaru referencyjnego pozwala klientowi na łatwe porównanie różnych modeli okien. Nowe zapisy w warunkach technicznych mają za zadanie również ujednolicenie interpretacji przepisów w czasie kontroli różnych instytucji nadzoru budowlanego. Deklarowanie przenikalności cieplnej dla rozmiaru referencyjnego podanego w zharmonizowanej normie europejskiej dla danego produktu jest korzystne dla producentów, szczególnie w odniesieniu dla okien o bardzo małych wymiarach. Przyjęcie tej zasady pozwoli także na łatwe i szybkie porównanie pod względem parametrów przenikalności cieplnej wyprodukowanych w Polsce okien z wyrobami producentów z innych krajów, gdzie stosowane są takie same regulacje.

Wnosząc o zmiany zapisów w Warunkach Technicznych mamy na uwadze kryzys, który wiele obywateli odczuwa już dzisiaj. Kolejnymi skutkami pandemii przypuszczalnie będzie spadek potencjału produkcji dóbr i usług  – część firm zamknie działalność, część zwolni dużą część załogi, a część straci płynność finansową. W efekcie odczujemy wyraźny wzrost inflacji. W tej sytuacji dalsze obniżanie współczynnika przepuszczalności cieplnej okien (Uw) jest decyzją nieracjonalną, ponieważ wiążę się z kolejnymi podwyżkami cen wyrobów, co jest nie tylko niekorzystne dla producentów, ale całego rynku zbytu, który już dzisiaj spowalnia z powodu światowego kryzysu – mówi Janusz Komurkiewicz, prezes Zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi.

Stanowisko Związku POiD w kwestii zapisów w Warunkach Technicznych zostało wypracowane na podstawie opinii i dyskusji firm reprezentujących polską branżę stolarki budowlanej, zarówno producentów, dostawców komponentów, jak również firm dystrybucyjnych. Firmy te posiadają niezbędne doświadczenie, ekspertów, a także niejednokrotnie bardzo zaawansowane zaplecze techniczne pozwalające na wykonywanie precyzyjnych badań i analiz. 

W czasie kwarantanny korzystamy z możliwości spotkań online. Do cotygodniowych spotkań Zarządu POiD, dołączają również przedstawiciele firm członkowskich. Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić sytuacje w branży. To też pretekst do szerokiej dyskusji, w czasie której wypracowaliśmy m.in. optymalne rozwiązanie w sprawie wartości współczynnika przenikania ciepła oraz wymiarów referencyjnych – komentuje Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku Polskie Okna i Drzwi.


W zależności od stanowiska Ministerstwa Rozwoju, podejmowane będą kolejne kroki dotyczące nowelizacji Warunków Technicznych.    

#POiD, #Warunki_Techniczne, #stolarka_otworowa

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


e-Klamka drzwiowa HandsFree – komfortowe bezdotykowe odblokowanie drzwi

e-Klamka drzwiowa HandsFree – komfortowe bezdotykowe odblokowanie drzwi

e-Klamka drzwiowa HandsFree zapewnia użytkownikowi...

MACO otwiera swoje portfolio na nowe obszary produktowe

MACO otwiera swoje portfolio na nowe obszary produktowe

MACO otwiera swoje portfolio na nowe obszary produktowe!...

Okna, które zapewniają zdrowy mikroklimat domowych wnętrz

Okna, które zapewniają zdrowy mikroklimat domowych wnętrz

Odpowiednio dobrane okna i drzwi tarasowe pozwalają...

Lekkie i szczelne drzwi przesuwne z systemem Ponzio SL1700TT

Lekkie i szczelne drzwi przesuwne z systemem Ponzio SL1700TT

W zaawansowanym technicznie systemie Ponzio SL1700TT...

OknoFakty – nowy vlog poświęcony oknom i drzwiom od Mobilnego Laboratorium

OknoFakty – nowy vlog poświęcony oknom i drzwiom od Mobilnego Laboratorium

OknoFakty to vlog poświęcony oknom i drzwiom. To...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria