| Wyświetleń:3072

W 2019 roku eksport okien i drzwi rósł 2,5-krotnie wolniej

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Eksport okien i drzwi z Polski w latach 2004-2019

fot. CAB

Eksport okien i drzwi z Polski w latach 2004-2019


W 2019 roku polskie firmy sprzedały na rynkach zagranicznych 11,6 mln sztuk okien i drzwi o łącznej wartości 2,25 mld EUR. Był to kolejny, rekordowy sezon dla branży okien i drzwi, ale tempo wzrostu eksportu wyraźnie wyhamowało. Jak podaje Centrum Analiz Branżowych, wartość eksportu zwiększyła się o 5,2%, co oznacza, że dynamika wzrostu była blisko 2,5-krotnie mniejsza niż w poprzednich latach. 


Polscy producenci okien i drzwi przed piętnastoma laty postawili na eksport i świetnie na tym wyszli. Od 2004 roku eksport polskiej stolarki zwiększył się ponad siedmiokrotnie. Jeszcze w 2018 roku na eksport trafiło o 12% więcej okien i drzwi niż w poprzednim sezonie. Wyniki 2019 roku nie są już tak imponujące. W roku 2019 eksport owszem, również wzrósł, ale dwucyfrowe tempo utrzymała tylko ślusarka aluminiowa. Niewielki wzrost odnotowano w eksporcie okien i drzwi tworzywowych oraz drewnianych, ale już eksport drzwi stalowych był mniejszy niż w 2018 roku. 


Wiele wskazuje na to, iż okres eksportu rosnącego w tempie kilkunastu procent rocznie mamy już za sobą – twierdzi Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych. – Wyraźne osłabienie eksportu okien i drzwi z Polski w 2020 roku prognozowaliśmy już w październiku 2019 roku podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki, kiedy jeszcze nikt nie spodziewał się pandemii koronawirusa. Wiemy już, że tę i tak niezbyt optymistyczną prognozę eksportu w obecnych warunkach należy skorygować in minus. 


Czy w 2020 roku eksport zmaleje i ewentualnie jak bardzo, będziemy wstanie przewidzieć za już kilka tygodni, gdy ocenić będzie można skuteczność działań rządów poszczególnych krajów w walce z pandemią. Zwłaszcza, że największymi rynkami eksportowymi dla polskich okien i drzwi są Niemcy, Włochy i Francja, kraje bardzo mocno dotknięte wirusem. Już dzisiaj na przykład wiadomo, że wysyłki do Włoch ustały niemal całkowicie. Pytanie tylko: na jak długo? 


Już w 2019 roku eksport z Polski do niektórych krajów był mniejszy niż w poprzednim sezonie. O ile w 2018 roku z dwudziestu wiodących rynków eksportowych spadek eksportu odnotowaliśmy tylko do Norwegii, w 2019 roku nasza sprzedaż zmalała już w siedmiu na dwadzieścia największych krajów. Niższy niż w poprzednich latach wzrost eksport okien i drzwi z Polski nie zmienia faktu, że aktualnie polska branża jest największym eksporterem stolarki w Europie oraz drugim co do wielkości na świecie. Eksport na poziomie 2,25 mld EUR oznacza, że polskie firmy odpowiadają za 24,7% całego eksportu krajów należących do UE.

#rynek_stolarki, #eksport_stolarki, #produkcja_stolarki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!System iCOR nagrodzony

System iCOR nagrodzony

Wyjątkowy system iCOR marki Deceuninck po raz kolejny...

MACO nawiązuje współpracę z firmą PAGEN

MACO nawiązuje współpracę z firmą PAGEN

W ostatnich tygodniach MACO Polska nawiązało...

Aluplast – Budowlana Marka Roku 2020

Aluplast – Budowlana Marka Roku 2020

W kategorii „Profile okienne z PVC” za sukcesy w...

Instalacja artystyczna „Widoki i powidoki” w Türkheim

Instalacja artystyczna „Widoki i powidoki” w Türkheim

Z okazji 100-lecia powstania Grupy Salamander, Salamander...

Nowa rolka ryglująca V w systemie Roto NX: mały element, wielkie możliwości

Nowa rolka ryglująca V w systemie Roto NX: mały element, wielkie możliwości

Roto wprowadza nową, udoskonaloną rolkę ryglującą V...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria