Czy branża stolarki budowlanej wyhamowuje?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku na zlecenie Związku Polskie Okna i Drzwi (POiD), branża stolarki budowlanej – mimo odnotowanych wzrostów – będzie mierzyła się z wieloma trudnościami. 


Zagłębiając się w zebrane dane oraz analizując wnioski autorów można stwierdzić, że sytuacja polskiej branży budowlanej ma się dobrze i po raz kolejny zakończymy rok ze wzrostem. W 2018 roku wyprodukowano ok. 24,7 mln sztuk okien i drzwi, a więc o 5,2% więcej niż w 2017 roku i o 10,4% więcej niż w roku 2016. Mimo że jest to wynik dodatni, trudno nie zauważyć spadku dynamiki wzrostu produkcji stolarki otworowej w całej UE. W 2018 roku w krajach Wspólnoty wyprodukowano okna i drzwi za kwotę 46,89 mld EUR, a więc jedynie o 0,8% więcej niż w 2017 roku. Oczywiście odnotowana w 2018 roku niska dynamika wzrostu r/r jest częściowo wynikiem wyższej bazy odniesienia. Jednak analizując sytuację na rynkach europejskich, możemy mówić o sygnałach słabnących wyników europejskich.
 


Dzięki bardzo mocnemu eksportowi, który ciągle rośnie wśród polskich producentów, europejskie spowolnienie rynku jeszcze tak bardzo nas nie dotyka. Polska nadal jest największym eksporterem okien i drzwi w Europie. W 2018 roku wyeksportowaliśmy okna i drzwi za ponad 2,1 mld EUR, a więc o 10,7% więcej niż w roku 2017. Potwierdzeniem doskonałej kondycji polskiego eksportu jest również fakt, że ilościowo stanowi on 46,3% w łącznej produkcji stolarki budowlanej w Polsce – Komentuje Beata Tomczak-Majewska z ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku.


Ciągle rosnąca pozycja polskiej stolarki otworowej w Europie może napawać optymizmem, jednak z drugiej strony zauważalne wyhamowanie dynamiki wzrostu na naszym kontynencie może, a nawet powinno, budzić pewien niepokój. Dużo łatwiej osiąga się dobre wyniki działając na rosnącym rynku, a największe wyzwania dotyczące wzrostów pojawiają się wówczas, gdy nadchodzi stagnacja. 

Sytuacja w Europie, czyli koniec hossy i nadchodząca stagnacja, są też wynikiem zakończenia się w kilku krajach dopłat do termomodernizacji. Nie da się ukryć, że w państwach, takich jak Francja czy Włochy, to właśnie modernizacja była kołem napędowym sprzedaży stolarki, z czego wiele polskich przedsiębiorstw skorzystało. Należy jednak pamiętać, że kraje UE to nie koniec świata i tak jak dziś mamy program dofinansowania do termomodernizacji w Polsce, tak i inne tego typu możliwości mogą mieć miejsce w innych regionach, również poza UE. Miano największego eksportera zobowiązuje nas do oferowania wyrobów najwyższej jakości, ale dzięki temu możemy spokojnie konkurować na każdym rynku, budując jednocześnie świadomość silnych polskich marek.  – mówi Magdalena Cedro-Czubaj, dyrektor marketingu w Oknoplast, członek zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi 


Nie tylko Europa


Prezentowane wyniki oraz ogólna sytuacja w Europie są mocnymi sygnałami dla polskich producentów z branży stolarki otworowej. Powinny wzbudzić kreatywność w działaniu, tak aby znaleźć rozwiązania, które zapewnią im oderwanie się od słabnących wyników europejskich i wytyczenie nowej, własnej ścieżki, aby nadal budować potęgę polskiej branży. Takim rozwiązaniem może okazać się patrzenie dalej niż granice Unii Europejskiej. Kraje spoza UE to nadal duża egzotyka, jeżeli chodzi o kierunki eksportu polskiej stolarki budowlanej. W 2018 r. do krajów spoza UE trafiły produkty stolarki otworowej z Polski o łącznej wartości 155,1 mln EUR, co stanowi bardzo niewielki procent w stosunku do wartości 1 950,8 mln EUR wyeksportowanej do krajów UE. 
     


Oczywiście działania związane z eksportem produktów do krajów z innych kontynentów niosą za sobą dużo wyzwań oraz problemów związanych chociażby z legislacją, kulturą czy logistyką. W tym całym procesie, wymagającym ogromnej wiedzy i odwagi, nie można zapomnieć o problemach, z jakimi już dziś zaczynają spotykać się polscy producenci. Jednym z najbardziej pilnych tematów są problemy kadrowe, zarówno wśród pracowników wysoko wyspecjalizowanych, jak i produkcyjnych. Taka sytuacja automatycznie przekłada się na wzrosty wynagrodzeń, a co za tym idzie – przyszłą konieczność podnoszenia cen produktów produkowanych w Polsce. 

Nie ma co ukrywać, że bardzo dobry stosunek ceny do jakość produktów polskich był jedną z największych przewag nad konkurencją z innych krajów, dzięki czemu udało się polskim firmom zdobyć wiele europejskich krajów. Najbliższe lata będą ogromnym sprawdzianem umiejętności nie tyle produkcyjnych polskich przedsiębiorstw, a zarządczych i organizacyjnych. To będzie czas największych wyzwań, z jakimi przyjdzie się zmierzyć polskiej branży stolarki budowlanej. Jak sobie poradzimy jako branża? Odpowiedzi na to pytanie znajdziemy na pewno w kolejnych edycjach raportów firmy ASM nt. rynku stolarki otworowej w Polsce. 

Rola wykonawców w budowaniu świadomości marek


Współpraca producentów z wykonawcami wciąż zwiększa ich siłę w walce o klientów ostatecznych. Jak pokazują wyniki badania, wskaźniki kooperacji wykonawców z producentami okien dachowych pozostają na wysokim poziomie. Świadczy to o  silnym przywiązaniu do marki, która oferuje respondentom adekwatne do ich potrzeb wsparcie. Z kolei rynek okien elewacyjnych charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem i wysoką aktywnością producentów w zakresie współdziałania z wykonawcami. 


 
We współdziałaniu siła – z tego założenia zdają się wychodzić zarówno fachowcy montujący stolarkę drzwiową, jak i jej producenci. Marki oferujące drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, współdziałając z wykonawcami, budują ich przywiązanie i lojalność. Fachowcy, dzięki takiej współpracy, mają możliwość szerszego poznania asortymentu danej marki. Jednak główną, obopólną korzyścią z takiej współpracy jest zwiększona moc dotarcia do klienta ostatecznego.


 
Na wykresach znajdują się marki, które uzyskały najwyższe wskaźniki ilościowe.

#produkcja_stolarki, #eksport_stolarki

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Jak przygotować okna do badań laboratoryjnych?

Jak przygotować okna do badań laboratoryjnych?

Zgodnie z wymaganiami norm badawczych, okno do badań...

Elektroniczna klamka Winkhaus do drzwi wewnętrznych

Elektroniczna klamka Winkhaus do drzwi wewnętrznych

System Winkhaus blueSmart posiada szeroki asortyment...

Niezwykły park maszynowy na targach GLASS

Niezwykły park maszynowy na targach GLASS

Ekspozycja najnowszych maszyn i urządzeń do transportu...

Statyka i termika profili PVC – kombinacje

Statyka i termika profili PVC – kombinacje

Czy profile białe i kolorowe różnią się...

Orgadata na targach BATIMAT w Paryżu

Orgadata na targach BATIMAT w Paryżu

BATIMAT to międzynarodowe targi budowlane, które miały...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria