7-lecie Laboratorium Techniki Budowlanej w Dąbrowie Górniczej

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

„ROBIĆ TO CO DO TEJ PORY I NIE GORZEJ” - Wywiad z Andrzejem Żyłą i Bogdanem Wójtowiczem -właścicielami Laboratorium Techniki Budowlanej w Dąbrowie Górniczej.

Reklama

Jaki był początek Waszej działalności?

Andrzej Żyła: Przez 8 lat pracowałem jako technik w firmie profilowej KBE we Wrocławiu, w której uruchomiłem zakładowe laboratorium. Jednak z biegiem czasu firmy profilowe zaczęły ograniczać zatrudnienie dla swoich służb technicznych. Zaryzykowałem i postanowiłem podjąć własną działalność w tej dziedzinie bo doskonale ją znałem. W pewnym momencie los zetknął mnie z Bogdanem Wójtowiczem i  wspólnie z nim, a potem i z trzecim wspólnikiem - moim synem -  rozpoczęliśmy działalność i pracujemy razem już 7 lat. Bogdan Wójtowicz miał doświadczenie w bezpośredniej produkcji okien z PVC, gdzie zdobywał swoją wiedzę i umiejętności, wiec to sprawiło, że doskonale się uzupełnialiśmy.

Jaki jest szczegółowy zakres pracy Waszego laboratorium?

A.Ż.: Wykonujemy pełne badania wstępne i okresowe dla stolarki okiennej, zajmujemy się oznaczaniem wytrzymałości zgrzewanych naroży oraz wyznaczamy nośność złączy ramiaków w narożach skrzydeł drewnianych w zakresie wymaganym dla Deklaracji Zgodności Wyrobów z Aprobatą Techniczną. Zajmujemy się również dodatkowymi usługami nieakredytowanymi, a obejmującymi między innymi: doradztwo techniczno-produkcyjne. szkolenia kadry techniczno produkcyjnej oraz nadzór nad Zakładową Kontrolą Produkcji i Jakości.

B.W.: Generalnie wykonujemy te wszystkie usługi, które służą Producentom w rozwiązywaniu wszelkich problemów techniczno-produkcyjnych i przyczyniają się do poprawy jakości produkowanych okien. Za wyrób bowiem odpowiada Producent, a nie dostawca profili szyb, okuć, czy uszczelek.

A.Ż.: Zakładowa Kontrola Produkcji to narzędzie, które ma służyć Producentowi. Narzędzie do otrzymywania jak najlepszego produktu. Nie ma obowiązku certyfikowania tego narzędzia.

B.W.: Jest tutaj pełna dobrowolność. Minimalne wymagania jakie ma spełniać Zakładowa Kontrola Produkcji są opisane w Aprobacie Technicznej. Każdy Producent powinien zatem we własnym interesie dbać o to, żeby Zakładowa Kontrola Produkcji funkcjonowała jak najlepiej, bo przynosi to korzyści w postaci obniżenia kosztów reklamacji, nie mówiąc już o korzyściach czysto marketingowych. My – wykonując badania – umożliwiamy Producentowi lepszą ocenę własnego wyrobu.

W 2005 roku uzyskaliście Akredytacje PCA, istniejecie od 2000 roku, skąd zatem taka rozbieżność w datach?

A.Ż.: To nie tak. Decyzję o podjęciu starań o uzyskanie akredytacji PCA podjęliśmy w 2002roku. Cała procedura uzyskania akredytacji trwa około 3 lat. Składa się na nią wiele czynników, takich, jak: szkolenia, sprawozdawczość, określona ilość przeprowadzonych badań, zgłoszenie gotowości do rejestracji itp. Wreszcie sprawdza się, czy wszystko zostało spełnione formalnie. Dopiero wtedy otrzymuje się numer i Świadectwo Akredytacji.

W styczniu tego roku uzyskaliście Państwo notyfikację na pełny zakres akredytacji. Dzięki temu możecie przeprowadzać wstępne badania na zgodność z Europejską Normą EN 14531-1, cz.1 „Okna i drzwi zewnętrzne bez właściwości dotyczących odporności dymowej i/lub dymoszczelności". Moje pytanie z tym związane, to czy notyfikacja ta zwiększyła zainteresowanie Waszymi usługami ze strony podmiotów zagranicznych?

A.Ż.: Tak. To skutek globalizacji i powszechnie dostępnego internetu. Przychodzą do nas wstępne zapytania ze strony takich podmiotów. Na każde z nich odpowiadamy, stosownie do zakresu naszej oferty i możliwości badawczych.

Mówi się, że obecnie w Polsce działa około 33 jednostek badawczych zajmujących się badaniami materiałów budowlanych. Czy to oby trochę nie za dużo?

A.Ż.: Nie wiem, czy tak jest w istocie. W naszej branży istnieją 4 akredytowane instytucje: Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, COBR „Metalplast” Złotów i my, czyli Laboratorium Techniki Budowlanej w Dąbrowie Górniczej. Według mnie ta ilość w zupełności pokrywa potrzeby naszego segmentu.

K.Ł.: Pojawiło się w Wałbrzychu MOBILNE LABORATORIUM TECHNIKI BUDOWLANEJ, gotowe do przeprowadzania badań na miejscu u klienta. Co Wy na to?

B.W.: Nie komentujemy tego. Nie chcielibyśmy tylko tego, żeby wybrana nazwa dla tej firmy powodowała przypisywanie naszemu Laboratorium skutków jej działań, bez względu na to, czy będą pozytywne czy negatywne.

K.Ł.: Jakie są Wasze plany i cele na najbliższą przyszłość?

A.Ż.: Odpowiem krótko: „Robić to co do tej pory i nie gorzej”. Aktywnie realizować pojawiające się potrzeby badań czy też usług sygnalizowanych przez klientów.Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Laboratorium Techniki Budowlanej Sp. z o.o.

41-306 Dąbrowa Górnicza
ul. Laski 83
tel.: (0-608) 50 66 32
tel.: (0-608) 50 66 35
tel.: (0-604) 97 62 07
Fax: (032) 26 44 079
e-mail: LTB@LTB.org.pl
http://www.LTB.org.pl/Nowe podpory montażowe klasy premium dla progów GU Thermostep

Nowe podpory montażowe klasy premium dla progów GU Thermostep

GU Polska wprowadza na rynek produkt klasy premium:...

Kolejne z badań systemu ppoż. WESTA EI60 zakończone sukcesem

Kolejne z badań systemu ppoż. WESTA EI60 zakończone sukcesem

Pod koniec maja firma So Easy System przeprowadziła...

Nowe rozwiązania doszczelnień progowych od ALUMASTER

Nowe rozwiązania doszczelnień progowych od ALUMASTER

Alumaster Polska z Torunia, specjalista w zakresie...

ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku ogłosiło wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku 2018

ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku ogłosiło wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku 2018

Ranking Budowlana Marka Roku to klasyfikacja materiałów...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria