STAC – kompleksowy dostawca dla branży aluminium

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Rafał Berus – szef oddziału STAC POLSKA

fot. STAC

Rafał Berus – szef oddziału STAC POLSKA


Jose López – dyrektor eksportu STAC S.L.

fot. STAC

Jose López – dyrektor eksportu STAC S.L.

Pod koniec zeszłego roku mieliśmy ponownie okazję porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za rozwój marki STAC w Polsce i na świecie. Dla przypomnienia: STAC S.L. jest hiszpańskim przedsiębiorstwem, które swoją działalność produkcyjną rozpoczęło ok. 10 lat temu. Jej właściciele, widząc zapotrzebowanie rynku stolarki okiennej, która w tym kraju oparta jest przede wszystkim o aluminium, stworzyli firmę produkującą okucia. STAC jednak nie poprzestał tylko na tej produkcji. Inwestował w swój rozwój, tworząc kolejne działy produkcyjne ściśle powiązane z tą branżą. Tak w 2010 roku powstał fabryczny oddział dystrybucyjny STAC Polska. 


Rozmowa z Rafałem Berusem – szefem oddziału STAC POLSKA

Jakim wynikiem zakończył się 2017 rok w STAC Polska?

Rok zakończyliśmy z wynikiem około dwudziestu milionów złotych. Odnotowujemy dynamiczny rozwój we wszystkich sektorach produktów. W porównaniu do ostatnich trzech lat, zwiększyliśmy o sto procent obroty w Polsce.

Pod względem sprzedaży, na którym miejscu znajduje się Polska?

Pod względem sprzedaży Polska zajmuje pierwsze miejsce. To był pierwszy kraj, do którego rozpoczęliśmy eksport naszych produktów. Nasz pierwszy oddział został założony w Sosnowcu, a następnie przeniesiony do Olkusza (powierzchnia wynosi 1000 mkw). W tej chwili jest to nasza największa placówka. 

Jaki produkt najlepiej sprzedaje się w Polsce?

Nie jestem w stu procentach pewien, ale myślę, że STAC BOND może być tym produktem. Bardzo dobrze sprzedają się też profile z poliamidu, który są produktem przeznaczonym wyłącznie dla systemodawców.

Czy są jakieś różnice między rynkiem polskim a hiszpańskim? 

Oczywiście są pewne różnice, głównie uwarunkowane klimatem. Pogoda w Hiszpanii jest zupełnie inna niż w Polsce, więc okna też się między sobą różnią, ale reszta jest dokładnie taka sama. Największe różnice rynkowe, jeśli chodzi o okna, występują w Anglii bądź w Indiach, ponieważ okna otwierają się tam na zewnątrz. W niektórych krajach przeważa aluminium, w innych jest więcej PVC. Polska akurat jest największym producentem okien PVC, ale ostatecznie do produkcji okien wykorzystuje się również bardzo dużo aluminium. Popularyzacja aluminium w branży stolarki otworowej jest bardzo widoczna. 

Nie myśleliście o otwarciu fabryki w Polsce?

Jest jeszcze na to za wcześnie, jednak mogę potwierdzić, że o tym myślimy. Nie da się ukryć, że Polska jest naszym największym rynkiem oraz zdecydowanie posiada dobrą, europejską lokalizację – blisko Niemiec i Rosji.

Jakie macie jeszcze plany na przyszłość?

Naszym głównym celem jest utrzymanie jakości serwisu w Polsce. Będziemy starać się pojawić poprzez Polskę na Słowacji i Ukrainie, w Estonii, Czechach, Litwie i Rumunii. Kolejną rzeczą, która planujemy osiągnąć, jest zdobycie w ITB certyfikatu A2 dla panelu kompozytowego STAC BOND. Ogólnym założeniem przyszłościowym jest pozyskiwanie nowych klientów w Europie, a potem w Południowej Ameryce i USA. W tym samym czasie chcielibyśmy się skupić na rozpoczęciu produkcji „paneli reklamowych”. Jest to dla nas nowa działalność, więc chcielibyśmy realizować ją powoli, krok po kroku.

W przyszłości chcielibyśmy również rozpocząć współpracę z niemieckimi systemodawcami, takimi jak dla przykładu Schüco. Obecnie  w Polsce, według mojej opinii, współpracujemy z najlepszymi, czyli Aluprof, Ponzio, Blyweert, Morad, Final, Yawal, Aluron i Alusystem. W tym momencie chciałbym przekazać pozdrowienia dla wszystkich branżowców. Oczywiście wszystkim życzymy powodzenia. Sektor aluminiowy rozwija się naprawdę dynamicznie, a Polska eksportuje coraz więcej. 

Rozmowa z Jose Lópezem – dyrektorem eksportu STAC S.L.

Na jakich rynkach operuje w tej chwili STAC?

Największe oddziały znajdują się w Polsce, Francji, Anglii, Włoszech, Portugalii, Belgii, Holandii, Meksyku, Argentynie, Urugwaju, Chile, Maroko, Arabii Saudyjskiej czy Jordanii. Dodatkowo rozpoczęliśmy działalność również między innymi w Kolumbii, Panamie, Kostaryce i Salwadorze. Tak więc nasze odziały znajdują się praktycznie na całym świecie. W zamierzeniach biznesowych w przyszłości chcielibyśmy się skupić głównie na rozwoju w USA i Kanadzie. 

Czy może Pan nieco opowiedzieć o waszej produkcji?

Oczywiście. Swoją działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku, a w 2008 rozszerzyliśmy ofertę o płyty kompozytowe, więc jest to mniej więcej kilkanaście lat działalności. W tym roku zamierzamy wykorzystać nasz potencjał w 100%. W najbliższych dniach przenosimy się do Ponferrada. Placówka znajduję się dwieście pięćdziesiąt kilometrów od Padron i posiada 50 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Otwieramy nowe linie produkcyjne; zamierzamy rozdzielić produkcję na cztery podgrupy: STAC AKCESORIA, STAC BOND, STAC MID, STAC POL. 

STAC współpracuje z wieloma architektami, którzy – współdziałając z działem technicznym – są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Nasza fabryka zaopatrzona jest we wszelkie niezbędne maszyny, w tym pięć maszyn CNC do obróbki paneli STAC BOND. Chcielibyśmy w przyszłości stać się najlepszym światowym producentem i wierzymy, że jest to możliwe.

Warto zacząć od tego, że planujemy zwiększyć nasze możliwości związane ze STAC BOND. Warto też zaznaczyć, że STAC nie jest producentem jedynie panelu kompozytowego. Panel kompozytowy to tylko jedna gałąź naszej produkcji. STAC produkuje również uszczelki, gdzie jest to zupełnie inny sektor, inna konkurencja, inni technicy, inżynierowi etc. Dodatkowo dysponujemy również produkcją okuć, tworzymy samodzielnie matryce, co pomaga w rozwijaniu technologii produktu. Nie opieramy się tylko na wiedzy innych podmiotów, które z nami współpracują i pomagają technologicznie, ale nasi inżynierowie sami starają się ciągle modernizować dział produkcji, tak aby stawał się coraz bardziej nowoczesny oraz jak najlepiej przystosowany do naszych wymogów. To pozwala nam na dużą elastyczność produkcji różnych wyrobów.

Myślę, że dużym sukcesem STAC jest to, że jesteśmy dostawcą kompleksowym, jeśli chodzi o sektor aluminiowy. Z każdego działu naszej fabryki nasi klienci mogą zaopatrzyć się w materiały, które są im potrzebne do ich produkcji systemów aluminiowych, okien, drzwi czy fasad.

Co sprawia, że klienci wybierają was, a nie konkurencję?

Myślę, że dzieje się tak właśnie dzięki mianu dostawcy kompleksowego. Niemniej jednak nadal rozwijamy się w każdej z możliwych dziedzin, np. w produkcji uszczelek, co daję nam coraz większe możliwości, a naszych odbiorców utwierdza w przekonaniu, że jesteśmy wygodnym i profesjonalnym dostawcą. 

Nasi klienci mają możliwość wyboru produktów z każdego działu produkcyjnego, które są potrzebne do całego systemu. Jeśli chodzi o STAC BOND to jest kilku liczących się producentów paneli kompozytowych na świecie. My, mimo że jesteśmy młodą firmą, znajdujemy się w czołówce rynkowej, jeśli chodzi o ten produkt.

Czy w tym roku wprowadzone zostały jakieś nowe produkty do oferty?

Oczywiście, że tak. Wprowadziliśmy m.in. nowe kolory i wymiary wspomnianych już paneli STAC BOND. Ciągle wprowadzamy nowe rozwiązania okienne dla architektów – mówię tu np. o niewidocznych produktach systemowych, takich jak ukryte zawiasy. Staramy się dopasowywać nasze produkty do przyszłościowych rozwiązań.

A czy potraficie oszacować tu swój udział w rynku?

Trudno oszacować rynek światowy, jednak jeśli chodzi o Polskę, to śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy jednym z liderów. Współpracujemy z dużym dystrybutorem, firmą Tuplex. Chcielibyśmy, żeby polska działalność rozrastała się na kraje sąsiadujące, aby móc ciągle rozwijać sieć klientów w tym rejonie.

Kto jest waszym dostawcą maszyn CNC?

Korzystamy głównie z usług włoskiego dostawcy MECAL. Ogromną zaletą tego dostawcy jest to, że prowadzi sprzedaż produktu na zamówienie. Podporządkowuje swoje maszyny CNC do rozmiarów produktów wytwarzanych przez klienta. 

#okucia_okienne, #stac_bond, #panele_kompozytowe, #uszczelki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Stac Polska

32-300 Olkusz
Kluczewska 2A
tel.: 0048 32 263 07 40
Fax: 0048 32 263 07 40
e-mail: polska@stac.es
e-mail: polska2@stac.es
http://www.stac.esJak rozwiązania Winkhaus sprawdzają się w firmie AM OKNA

Jak rozwiązania Winkhaus sprawdzają się w firmie AM OKNA

AM OKNA rozpoczęła działalność na początku lat...

Platforma wiedzy i doświadczeń branżowych stolarki drewnianej

Platforma wiedzy i doświadczeń branżowych stolarki drewnianej

„Platforma innowacji i wymiany doświadczeń...

Nowoczesne systemy fasadowe Hydro Building Systems Poland w poznańskim Pixelu

Nowoczesne systemy fasadowe Hydro Building Systems Poland w poznańskim Pixelu

Realizacja konstrukcji fasady projektu PIXEL jest...

Jesienna wizyta NOVET w OTLAV

Jesienna wizyta NOVET w OTLAV

W październiku partnerzy handlowi NOVET, którzy w...

Silikonowe uszczelki do drzwi i okien – patent na szczelność

Silikonowe uszczelki do drzwi i okien – patent na szczelność

Uszczelki renowacyjne z oferty VIKKING zostały...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria