Reklama
Wyświetlenia 4281
10 czerwca 2024

Jak rozwiązania Smart Home pomagają zwiększyć bezpieczeństwo domu?

invisio Open Keys
fot. SOMFY | Przed wyjazdem na urlop dobrze jest się upewnić, że dom został odpowiednio zabezpieczony przed włamaniami czy nieprzewidzianymi sytuacjami.

Latem, w sezonie urlopowym, gdy wiele domów stoi pustych, rośnie ryzyko włamań. Wybierając inteligentne systemy zabezpieczeń, takie jak alarmy, kamery czy bramy oparte na technologii io-homecontrol®, konsument może uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem i uzyskać kontrolę nad swoim domem za pomocą zaledwie kilku kliknięć na telefonie. Somfy radzi, jak zapewnić sobie komfortowe wakacje bez zbędnych obaw.

Uniknij ryzyka i zabezpiecz swój dom

Lato to okres, kiedy zwiększa się ryzyko wykorzystania absencji domowników przez włamywaczy. Polacy coraz częściej obawiają się takich przykrych doświadczeń. Większość zgłoszeń na policję dotyczy prostych prób wtargnięcia – sprawcy obserwują wybrane domy i czekają na dłuższą nieobecność właścicieli, aby dokonać rabunku. Policyjne statystyki wskazują, że w zeszłym roku doszło do 5588 stwierdzonych włamań¹. To ważna kwestia, szczególnie w sezonie urlopowym, kiedy domy stoją puste i intensywność kradzieży się zwiększa. Co w tej sytuacji mogą zrobić ich właściciele?

Przede wszystkim zdać sobie sprawę z potencjalnego ryzyka, a następnie zadbać o odpowiednie środki ochrony, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie z wakacji. Według Raportu o budowie domów, w ostatnich latach blisko 70% respondentów zabezpieczyło swoją posiadłość przed włamaniem, jednak jedynie ponad 30% z badanych zdecydowało się na wykorzystanie w tym celu rozwiązań Smart Home². A to właśnie te technologie mogą okazać się nieocenionym wsparciem, zapewniając zdalny dostęp i pełną kontrolę nad domem.

Dostęp do posesji i garażu

Przed wyjazdem na urlop dobrze jest się upewnić, że dom został odpowiednio zabezpieczony przed włamaniami czy nieprzewidzianymi sytuacjami. Warto zacząć od sprawdzenia potencjalnych miejsc, przez które niepożądany gość mógłby się dostać do środka domu. W pierwszej kolejności – brama wjazdowa. Opcja z napędem elektrycznym podłączona do centrali TaHoma® switch umożliwi kontrolowanie jej ustawienia w dowolnym momencie oraz z dowolnego miejsca. Wykorzystuje technologię radiową io-homecontrol, która zapewnia informację zwrotną o położeniu każdego urządzenia, każdorazowo po wydaniu polecenia, za pośrednictwem pilota, nadajnika naściennego, ze smartfonu czy nawet głosowo, użytkownik otrzyma potwierdzenie jego wykonania w aplikacji TaHoma®. Nawet będąc daleko od domu, użytkownik dowie się, czy brama na pewno została zamknięta.

Szczególnie wart uwagi jest model Elixo 3S M io. To mocny i efektywny napęd, który świetnie sprawdzi się w przypadku bram przesuwanych. Wyróżnia się cichą pracą i szybkością przesunięcia bramy na szerokość 3 metrów w czasie 15 sekund. Posiada układ mechaniczny wykorzystujący wieloletnie doświadczenie, wykonuje przy tym do 30 cykli na dobę dla bramy o wadze 500 kg. Do bram dwuskrzydłowych o długości skrzydła do 2 m i wadze do 200 kg sprawdzi się Axovia 3S io. Posiada amperometryczną detekcję przeszkód oraz obsługuje fotokomórki, które są zawarte w zestawie. Natomiast centrala napędu pozwala sterować zewnętrznym oświetleniem. Umożliwia też ustawienie automatycznego zamknięcia bramy po wybranym czasie oraz jest kompatybilna z TaHomą switch, co pozwoli na zarządzanie inteligentnymi scenariuszami z poziomu aplikacji.

Równie istotna jest brama garażowa. Trwałe zabezpieczenie zapewni Dexxo Compact io – napęd dostępny w dwóch wersjach: Compact 600 io i Compact 750 io. Podczas otwierania lub zamykania bramy, napęd automatycznie ją zatrzyma w przypadku wykrycia przeszkody. Przy opuszczeniu domu w pośpiechu, urządzenie pomoże sprawdzić w aplikacji TaHoma®, czy brama garażowa jest otwarta, czy zamknięta, niezależnie od tego, gdzie i jak daleko będzie już wtedy użytkownik.

Versonnex Semaphore 1

Jakie rozwiązania jeszcze sprawdzą się do bram garażowych? Między innymi Dexxo Smart 800 io. Somfy przewidziało wsparcie dla instalatorów, dzięki któremu programowanie i diagnostyka są bardzo proste – usługa "Set&Go" pomagają w instalacji, a "Serve-e-Go" umożliwia zdalną konserwację i diagnostykę bez konieczności dojazdu do klienta. Ten inteligentny napęd posiada również możliwości oświetleniowe – są one synchronizowane z ruchem bramy garażowej oraz oddzielnie sterowane za pomocą zdalnego nadajnika lub aplikacji TaHoma od Somfy. Kolejnym, wartym uwagi napędem jest stabilny i niezawodny Dexxo Smart 1000 io, o sile pociągowej do 1000N. Możemy go dopasowywać do różnego rodzaju bram oraz do różnych warunków użytkowania.

Pamiętajmy, że connected house to nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort i łatwy dostęp. To także duże ułatwienie dla osób starszych lub z trudnościami ruchowymi. Z pomocą rozwiązań inteligentnego domu nie będą oni musieli opuszczać samochodu, aby otworzyć bramę. Dzięki swojej innowacyjności narzędzia Smart Home podniosą poziom bezpieczeństwa seniorów, ale także sprawią, że poczują się oni pewniej we własnym domu.

Alarmy i wideodomofon od Somfy

Samo zabezpieczenie wjazdu na teren posiadłości nie wystarczy. Dla pełnej ochrony dobrze sprawdzi się również instalacja alarmów, kamer i wideodomofonu, połączonych w jednym ekosystemie Smart Home. Inteligentne systemy umożliwiają monitorowanie domu niezależnie od tego, gdzie w danym momencie się znajdujemy. W swoim portfolio Somfy posiada m.in. Home Alarm Essential i Home Alarm Advanced. Systemy alarmowe marki są zintegrowane z opatentowanym czujnikiem IntelliTAG®, który jest w stanie wykrywać wibracje na drzwiach i oknach, precyzyjnie odróżniając codzienne drgania wywołane wiatrem czy uderzeniem piłki, od realnych prób włamania łomem lub wiertarką. W momencie wykrycia podejrzanej aktywności, system niezwłocznie uruchamia proces odstraszania, jednocześnie wysyłając powiadomienie na smartfon, aby jego posiadacz mógł podjąć odpowiednie kroki. W połączeniu z dobrze dobranymi czujnikami oraz kamerami daje to możliwość doglądania posesji w dowolnej chwili.

V®350 connect V®500 connect

Kolejnym udogodnieniem jest wideodomofon V500 PRO io Connect, dzięki któremu możliwe będzie sprawdzenie, kto stoi przed domem za pomocą obrazu oraz otwarcie i zamknięcie bramy czy furtki zdalnie. Monitor wewnętrzny poinformuje użytkownika dzwonkiem o wizycie gościa, a dodatkowo, na wszystkie smartfony podłączone do aplikacji Somfy Protect zostanie przesłane powiadomienie ze zdjęciem przybysza. Jeśli ktoś zadzwoni do drzwi pod nieobecność właścicieli domu, V-Connect od Somfy pokaże, kto stoi przed wejściem i umożliwi zdalną rozmowę z odwiedzającym, tym samym symulując obecność domowników. Dodatkowym aspektem podnoszącym komfort i zwiększającym dostępność jest otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej bezpośrednio z panelu samochodu kompatybilnego z systemem Apple Car lub Android Auto.

Kompleksowa ochrona

Dzięki tym nowatorskim metodom, Somfy umożliwia skuteczną ochronę domu i pozwala cieszyć się wakacjami, nie martwiąc się o bezpieczeństwo posesji. Napędy do bram, alarmy, wideodomofon i inne rozwiązania można zintegrować w jeden ekosystem za pomocą centrali TaHoma switch od Somfy. Centrala łączy w sobie nowoczesną technologię z elastycznością, dopasowując się do każdego stylu życia i indywidualnych potrzeb.

Somfy przewidziało promocję dla instalatorów – za każdy zainstalowany zestaw napędu do bramy wjazdowej wraz z TaHoma switch można otrzymać zwrot 430 zł. Cashback otrzymają instalatorzy, którzy zarejestrują fakturę końcową z informacją o sprzedanym pakiecie na dedykowanej stronie docelowej. Trwa również promocja dla konsumentów – kupując jeden z napędów do bram wjazdowych w technologii io-homecontrol® użytkownik otrzyma centralę Tahoma switch za 1 zł. Produktami objętymi akcją promocyjną są napędy do bram wjazdowych w technologii io-homecontrol. Czas trwania promocji: 3.06-27.09.2024.

Więcej informacji na temat korzyści płynących z inteligentnych rozwiązań oraz szczegółów dotyczących promocji można znaleźć na: somfy.pl/kampania-bramy-2024-cashback

¹ Komenda Stołeczna Policji, http://bip.ksp.policja.gov.pl/ksp/statystyki/27829,Kradziez-z-wlamaniem.html
² Oferteo, https://www.oferteo.pl/raporty/co-trzecia-osoba-w-polsce-nie-zabezpiecza-domu-przed-wlamaniem-raport

Redaktor:

SOMFY Sp. z o.o.
03-228, Warszawa
ul. Marywilska 34
tel.: 022 5095300
fax.: 022 5095301
Reklama