Reklama
Wyświetlenia 3791
7 czerwca 2024

Droga wyjścia z multikryzysu

FLEXI lamination machine

Zacznijmy od dobrej wiadomości: istnieją realne rozwiązania i są one dostępne dla wszystkich. Możesz po prostu potrzebować wskazówki, gdzie je znaleźć. Będąc w permanentnym stanie multikryzysu, trudno jest zidentyfikować pojedyncze problemy, gdyż najczęściej jesteśmy po prostu przytłoczeni pozorną złożonością tego wszystkiego. Doświadczamy tego na wszystkich poziomach, jako jednostki, firmy i jako branża. Eksperci TAKAPOL przygotowali garść porad, jak radzić sobie na rynku w czasie multikryzysu.

Złożone problemy

Branża stolarki otworowej przeszła drogę od dramatycznego wzrostu popytu praz niedobory praktycznie wszystkich surowców i niespotykane dotąd wzrosty cen, aż po dzisiejsze spowolnienie gospodarki. Jednocześnie klienci oczekują dostawy już następnego dnia nawet produktów specjalnych na poziomie prywatnych wolumenów zakupowych. Nie trzeba dodawać, że nieskazitelna jakość na najniższym poziomie cenowym jest minimalnym wymaganiem, a jeśli nie dostarczysz towaru kolejnego dnia, to Twój klient będzie już dyskutować z konkurencją.

Przynajmniej możesz liczyć na swoich pracowników lub kolegów, którzy wyciągną Cię z tej czarnej dziury. Ale, czekaj... nie, nie możesz. Wykwalifikowani pracownicy są tak samo lojalni jak twoi klienci, więc wiedza i doświadczenie upłynniają się z twojej produkcji. Wszystkim nowym pracownikom brakuje nawet minimalnej etyki pracy, o ile w ogóle pojawią się pierwszego dnia. Choć to opis nieco przesadzony, to w branży daje się wyczuć przygnębienie. Jak, u licha, możemy to zatrzymać? Nowa era ciągłej niepewności i niejednoznaczności nie zniknie ot tak po prostu. Nadszedł czas, aby działać i inwestować, a jak wiadomo „kto pierwszy, ten lepszy”.

Zidentyfikuj swoje cele

Zatem, przeformułowując powyższe złożone problemy na serię celów na przetrwanie w zmieniającym się świecie, otrzymujemy nawigację pozwalającą poruszać się po wzburzonym morzu multikryzysu. Tylko adaptacyjna produkcja pozwoli Ci pozostać konkurencyjnym w każdej sytuacji rynkowej. Optymalizacja to nowa stała w myśleniu industrialnym.

WPR Luglio

Jakość jest koniecznym aktywem i ubezpieczeniem na życie, ponieważ alternatywa, czyli strategia niskiej ceny, to już wymarła forma życia, biorąc pod uwagę najnowsze przykłady upadających firm. I ostatnie, ale być może najważniejsze: zacznij doceniać zasoby ludzkie i ich umiejętności.

Przyjrzyjmy się konkretnemu sektorowi lub branży stolarki otworowej. Laminowanie profili stoi obecnie w obliczu drastycznego spowolnienia wolumenu, podczas gdy ogólny odsetek okien laminowanych jest na rekordowo wysokim poziomie nawet do 60% w trendzie wzrostowym. Gama dostępnych kolorów jest praktycznie nieskończona, co wywiera dużą presję na produkcję i utrzymywanie stanów.

Optymalizacja sprzętu

Wiele firm okleinujących zainwestowało w ostatnich latach w sprzęt do laminowania, modernizując swoje hale produkcyjne w najnowocześniejszym standardzie. Celem jest realizacja przeładowanych portfeli zamówień, przy użyciu specjalnych maszyn, które zapewniają maksymalną elastyczność przy minimalnym zaangażowaniu pracowników. Zróżnicowany park maszynowy oferuje zawsze zoptymalizowane moce produkcyjne, zarówno w okresach dużych wolumenów, jak i w przypadku zastoju produkcji. Posiadanie „odpowiedniej maszyny do danej pracy” zapewnia przewagę nad konkurencją.

Strato sfondo bianco

Okleinowanie najmniejszych partii produkcyjnych, ograniczonych nawet do jednego profila, przy użyciu pojedynczego operatora jest możliwe i pod trudne do pobicia względem optymalizacji. Ponadto najnowszej generacji maszyny do laminowania posiadają zaimplementowaną automatyczną kontrolę procesu, która monitoruje, reguluje i śledzi zalecane parametry. W ten sposób mniej doświadczeni operatorzy mogą skupić się na swoich głównych zadaniach, a inteligentna maszyna zagwarantuje, że wszystkie parametry będą mieścić się w granicach tolerancji. Rezultatem jest powtarzalna jakość, lepszy wizerunek marki i na pewno mniej odpadów czy reklamacji klientów.

Inwestowanie w zasoby ludzkie

W branży foliowania praca człowieka jest niezbędna, gdyż tylko operatorzy mogą skonfigurować maszyny, uruchomić produkcję i przeprowadzić kontrolę jakości. W związku z tym im wyższy poziom umiejętności na hali produkcyjnej, tym pewniejsza jakość produkcji. Niestety, wiedzę i umiejętności buduje się bardzo powoli. Zazwyczaj operatorzy maszyn spędzają dużo czasu przy maszynach, zbierając doświadczenie w trakcie procesu. Czy wiesz, że istnieje droga na skróty?

TAKA WPR

Na wszystkich poziomach dostępne są specjalistyczne kursy szkoleniowe dotyczące procesu laminowania: od operatorów maszyn po liderów zmian i kierowników operacji. Szkolenie personelu w zakresie parametrów, kontroli jakości i konserwacji natychmiast się zwróci. Ogólny poziom umiejętności wzrośnie z dnia na dzień, co przyniesie pozytywny efekt i wartość dodaną w postaci budowania zespołu i pozostania przy pracodawcy.

Czas na działanie

Jak widać, nie trzeba wiele, aby Twoja firma była przygotowana na przyszłość i zyskała przewagę konkurencyjną, dostarczając najlepsze usługi pod względem jakości, elastyczności i czasu realizacji. Rozwiązania techniczne i niezbędna wiedza udowodniły swoją skuteczność i łatwą dostępność. TAKA-WPR, przodujący dostawca rozwiązań do laminowania, oferuje wszystkie powyższe produkty z jednego źródła. Skontaktuj się z nami: info@wpr.it i odkryj potencjał optymalizacji lub obejrzyj wszystkie rozwiązania do laminowania na www.wpr-machines.com.

Redaktor:

Andrzej Parzonka
Andrzej Parzonka
TAKAPOL sp. z o.o.
03-744, Warszawa
KORSAKA 1/89
tel.: +48 22 401 80 41
Reklama
Aliplast scroller 17/7/24