Reklama
Wyświetlenia 3715
23 maja 2024

Innowacyjny system wentylacji AIRFOX® S zastosowany w projekcie budowlanym w Wertheim

BHWertheimMFHAirFox 3

Oprócz wymogów energetycznych, sterowalna wentylacja domów i mieszkań stała się standardowym wymaganiem dla nowych budynków mieszkalnych. Zamiast tworzyć niezbędne otwory wentylacyjne poprzez odwierty w ścianach, deweloper zdecydował się na zastosowanie zdecentralizowanego systemu wentylacyjnego AIRFOX® S, który jest zintegrowany bezpośrednio w skrzynkach roletowych. Rozwiązanie zastosowano w wielopiętrowym budynku mieszkalnego w Wertheim.

W Wertheim, tak jak w innych dużych miastach w Niemczech, przestrzeń mieszkalna oraz odpowiednie działki budowlane są rzadkością. Te nielicznie dostępne często nie są łatwe do zabudowy, jak wyjaśnia dyplomowany inżynier Michael Löffler, dyrektor zarządzający Redelbach Wohnungsbau GmbH. Najnowszy projekt tego specjalisty to czteropiętrowy budynek mieszkalny w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza Bergfriedhof w Wertheim, z widokiem na zamek Wertheim. Działka położona na zboczu była wcześniej zabudowana halą przemysłową. Eksperci z Redelbach Wohnungsbau zaplanowali tu budynek mieszkalny z dwunastoma lokalami o powierzchni od 65 do 110 metrów kwadratowych. Projekt został zrealizowany nie tylko w wysokim standardzie, ale również zgodnie z wymaganiami Effizienzhaus 40 EE.

Zdecentralizowany system wentylacyjny bez wiercenia 

W związku z wymaganą wysoką szczelnością powietrzną, nowe budynki muszą być wyposażane w indywidualnie sterowany system wentylacyjny, który zapewni regularną wymianę powietrza. Do tej pory profesjonaliści z Redelbach Wohnungsbau stosowali zdecentralizowane systemy wentylacyjne instalowane poprzez odwierty w zewnętrznych ścianach. W projekcie budowlanym w Wertheim po raz pierwszy zastosowano zdecentralizowany system wentylacyjny AIRFOX® firmy Beck+Heun, zintegrowany bezpośrednio w skrzynkach roletowych.

Świeże powietrze przy zamkniętym oknie

Systemy AIRFOX® firmy Beck+Heun zapewnia nie tylko ciągłą dostawę świeżego powietrza przy zamkniętym oknie, ale także niższe zużycie energii i mniejszą emisję CO₂ dzięki odzyskowi ciepła. Dla budynku wielorodzinnego w Wertheim, dzięki wysokiemu wskaźnikowi odzysku ciepła wynoszącemu do 91%, oszczędność CO₂ wynosi około 4. tony rocznie. Dodatkową zaletą jest brak możliwości dostania się nieproszonych gości – włamywaczy i owadów.

AIRFOX S

Niemal niewidoczny, ale bardzo skuteczny system wentylacyjny jest zintegrowany bezpośrednio w skrzynkach roletowych lub żaluzjowych. Dzięki temu zbędne stają się nieestetyczne wyloty wentylacyjne na elewacjach oraz skomplikowana instalacja przewodów. Po stronie pomieszczeń subtelne kratki zapewniają dobrą dystrybucję świeżego powietrza. Standardowo zintegrowany jest również filtr powietrza, który można łatwo wymienić i umyć. Dzięki zintegrowanym wymiennikom ciepła do pomieszczeń dostarczane jest wstępnie podgrzane świeże powietrze. Nie występują również nieprzyjemne przeciągi, jak w przypadku nawiewników okiennych. Ponadto systemy wentylacyjne AIRFOX® mogą być indywidualnie sterowane.

Dla Michaela Löfflera i Falka Ulricha z Redelbach Wohnungsbau zastosowanie systemu wentylacyjnego AIRFOX® firmy Beck+Heun w nowym budynku w Wertheim było projektem pilotażowym. Ponieważ wyloty powietrza są niemal niewidoczne i zintegrowane w zakończeniu skrzynki roletowej, znikają nie tylko optycznie nieestetyczne wyloty zewnętrzne na elewacji, ale także częste zanieczyszczenia z nimi związane. Oprócz zalet podczas budowy i zmniejszenia nakładu pracy koordynacyjnej, brak wylotów wentylacyjnych na elewacji był kolejnym decydującym kryterium dla doświadczonych ekspertów budowlanych.

Zawsze jesteśmy zainteresowani nowościami i ulepszeniami, ale korzystamy z systemów lub produktów, które już się sprawdziły – wyjaśnia Michael Löffler. – Już teraz mogę powiedzieć, biorąc pod uwagę optymalizację kosztów budowy, że system wentylacyjny AIRFOX® zintegrowany w skrzynkach roletowych i wstępnie okablowany metodą plug&play okazuje się ekonomicznie opłacalnym rozwiązaniem.

Ostatecznie system wentylacyjny AIRFOX® nas do siebie przekonał, więc jest już uwzględniony w kolejnych projektach – dodaje Falk Ulrich podsumowując.

Redaktor:

Magdalena Parzonka
Magdalena Parzonka
Beck+Heun Polska sp z o.o.
44-310, Radlin
Władysława Orkana 25
tel.: 48 604 559 453
fax.: +49 (0) 64 76 / 91 32-30