Reklama
Wyświetlenia 4487
9 maja 2024

Antysmogowe filtry powietrza – co warto o nich wiedzieć?

filtry powietrza abakus

Zanieczyszczenie środowiska – ziemi, wody i powietrza – dotyka każdego z nas, wpływając negatywnie na nasze zdrowie i komfort życia. Czy można się przed nim uchronić? Na dłuższą metę – nie. Ale to nie oznacza, że nic nie możemy zrobić. Nawet działania krótkoterminowe mogą przynieść korzyści. Aby zmniejszyć negatywne skutki smogu, można na przykład zainstalować specjalne systemy oczyszczania powietrza na oknach. 

Zanieczyszczenie powietrza stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań ekologicznych współczesności, bezpośrednio wpływając na zdrowie i samopoczucie wielu ludzi. Dotyczy to nie tylko mieszkańców obszarów silnie uprzemysłowionych, ale także tych regionów, które uchodzą za czyste i naturalne.  Prestiżowy magazyn medyczny "The Lancet" opublikował niedawno wyniki badań prowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Analizowano dane z 10 lat dotyczące 8 milionów mieszkańców pięciu wschodnich województw, które zazwyczaj uważane są za mniej przemysłowe, a więc teoretycznie czystsze i zdrowsze.

Badania wykazały, że powietrze w tych obszarach Polski jest bardziej szkodliwe niż klasyczny smog londyński, co bezpośrednio przekłada się na wzrost zachorowań na choroby układu krążenia, szczególnie u kobiet w młodym i średnim wieku Z analizy zespołu wynika m.in. „że 11 331 udarów oraz 12 019 zawałów serca (czyli niemal co 12. przypadku) w badanym regionie można było uniknąć, gdyby powietrze spełniało normy jakości zalecane przez Światową Organizację Zdrowia”.

Niestety, większość obszarów Polski nadal nie spełnia tych norm. Pomimo podejmowanych działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczeń (np. Program Czyste Powietrze, prawdopodobnie jeszcze długo nie osiągniemy wyznaczonych celów norm jakości powietrza). Co możemy w takim wypadku zrobić? Na przykład zadbać o czyste powietrze we własnym domu, np. montując na oknach nawiewniki ze specjalnymi filtrami antysmogowymi, które z jednej strony zapewniają dopływ powietrza z zewnątrz, a z drugiej dbają, by było ono rzeczywiście świeże i zdrowe.

Redaktor:

ABAKUS OKNA SP. Z O.O.
00-807, Warszawa
Aleje Jerozolimskie 100
tel.: 85 7130970
fax.: 85 7193470