Reklama
Wyświetlenia 4065
25 kwietnia 2024

Domki letniskowe też mogą być smart

cover nicepost smarthome
fot. NICE | Smart home and energy saving: the future of sustainability

Zbliża się lato. Wielu z nas wakacyjny czas spędzi w swoich domkach letniskowych. Już teraz warto pomyśleć o usprawnieniu ich funkcjonalności poprzez instalacje urządzeń Smart Home. Inteligentny system Nice Smart Home może okazać się cennym atutem, zapewniającym wygodę, podwyższone bezpieczeństwo i efektywność energetyczną.

Zakres działania urządzeń smart w naszych domach i mieszkaniach jest bardzo szeroki, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że inteligentne rozwiązania idealnie sprawdzają się również na tak bardzo popularnych działkach i w domach letniskowych. Tak jak w przypadku naszych domów, tak samo na działkach inteligentne urządzenia można zastosować do zarządzania osłonami przeciwsłonecznymi, automatyzacją oświetlenia, kamerami monitorującymi i systemami alarmowymi, zdalnym zarządzaniem energią, systemem nawadniania ogrodu czy nawet strzyżeniem trawnika.

Nowoczesne systemy, jak choćby te oferowane przez Nice, eksperta w dziedzinie rozwiązań do zarządzania domem, można instalować zarówno w nowych inwestycjach, jak i tych „retro”. System jest bezprzewodowy i bezinwazyjny w instalacji – jego poszczególne urządzenia komunikują się ze sobą bezprzewodowo, nie ma więc konieczności ingerowania w infrastrukturę domku letniskowego. Wszystko montuje się na istniejącej instalacji. Co więcej, rozwiązania Nice pozwalają na montowanie ich etapami bez konieczności przeprowadzenia remontów czy skomplikowanych instalacji.

Światło automatyczne

Znakomitym przykładem wykorzystania możliwości Smart Home w domkach letniskowych jest inteligentne oświetlenie. Wystarczy raz przemyśleć, jakie światło, o jakiej porze i w jakiej części domku jest potrzebne, a następnie zaprojektować scenariusz z poziomu aplikacji, by automatycznie zapalać światła na tarasie czy pozostawić światło na 30 procent mocy o określonej porze. Dzięki temu można stworzyć półmrok, jeżeli ktoś nie lubi spać w całkowitych ciemnościach, które panują na działkach.

Pielęgnacja ogrodu

Jednym z podstawowych obowiązków posiadaczy działek z ogródkami jest ich odpowiednie nawadnianie. Dzięki systemowi Nice Smart Home wystarczy przy użyciu centrali Yubii Home ustawić harmonogramy tak, aby ogród był podlewany wtedy, kiedy chcemy, a jeśli nasz system zintegrujemy ze stacją meteorologiczną, to ogród będzie podlewany tylko w te dni, kiedy opady deszczu nie będą przekraczały określonego, zaprogramowanego poziomu. Do naszego systemu możemy włączyć również inteligentne kosiarki do trawników, którymi można zdalnie sterować za pomocą aplikacji mobilnej Yubii Home.

Inteligentne rozwiązania dla pergoli

W domkach letniskowych najczęściej używaną przestrzenią jest mimo wszystko taras lub ogród. Kolejnym ulepszeniem domku letniskowego mogę być zatem automatyczne pergole – im bardziej zaawansowana pergola, tym więcej mamy możliwości jej automatyzacji i sterowania. Dzięki centrali Yubii Home nasze możliwości nie ograniczają się wyłącznie do otwarcia lub zamknięcia dachu, bądź materiałowych ścian bocznych. Uzyskujemy bowiem dodatkowe możliwości sterowania oświetleniem LED, jego jasnością oraz barwą przy wykorzystaniu modułów RGBW Control lub modułów do sterowania taśmami LED z serii TTD. Co więcej, dzięki automatycznemu sterowaniu możemy dostosować naszą pergolę do zmieniających się warunków pogodowych i naszych własnych preferencji.

Zarządzaniem energią

Dzięki inteligentnym systemom zarządzania energią można zoptymalizować zużycie prądu w domkach letniskowych. Urządzenia Nice Smart posiadają funkcję poboru energii, dzięki czemu można śledzić zużycie energii w domku co pozwala na identyfikację potencjalnych oszczędności i optymalizację wykorzystania energii. Dzięki takim urządzeniom jak Nice On/Off-Control - moduł, który montuje się w puszce pod klasycznymi włącznikami oświetlenia, czy Nice Plug-Control – inteligentna wtyczka, którą podłącza się do gniazdka, po dodaniu ich do centrali Yubii Home, możemy w sposób automatyczny zarządzać oświetleniem czy uruchamianiem sprzętów pobierających prąd i generować oszczędności. Tego rodzaju urządzenia po prostu włączają i wyłączają dopływ prądu.

Nice On/Off-Control Nice Plug-Control

Okres wakacji przynosi czasami nieprzewidziane sytuacje związane np. z pogodą, jak przerwa w dostawie prądu spowodowana przez burze. Aby być przygotowanym na takie sytuacje, domek letniskowy warto wyposażyć w Nice HubPowerbank, który po podłączeniu do centrali Yubii Home, w razie wyłączenia prądu staje się awaryjnym źródłem zasilania. Pozwala on na podtrzymanie napięcia centrali – szacunkowo aż do 12 godzin. Dodatkowo, po włożeniu karty SIM, Nice HubPowerbank zapewni dostęp do internetu WiFi. Co więcej, Nice HubPowerbank włączony do systemu smart home daje gwarancję ciągłego funkcjonowania centrali i wszystkich urządzeń bateryjnych, które się z nią komunikują, nawet w wypadku wielogodzinnej awarii energetycznej.

Podwyższone bezpieczeństwo

Często zdarza się, że domki letniskowe są oddalone od miejsca zamieszkania właścicieli. Bezpieczeństwo jest więc priorytetem, zwłaszcza w przypadku domków letniskowych, które mogą być pozostawione bez nadzoru przez dłuższy czas. Bez względu na to, czy jesteś właścicielem, czy wynajmujesz domek letniskowy, zdalne sterowanie pozwala na zarządzanie nieruchomością z dowolnego miejsca na świecie. Posiadając dostęp do Internetu w aplikacji Yubii Home na bieżąco można monitorować co się w nim dzieje oraz otrzymywać powiadomienia o nieoczekiwanej aktywności.

Ważną częścią systemu mogą być kamery monitorujące Nice połączone z systemem alarmowym, który uruchamia się w razie wtargnięcia na posesję osób niepożądanych. Inteligentny system może ostrzegać właściciela w przypadku wykrycia włamania, pożaru czy wycieku wody. Dzięki temu właściciele mogą na bieżąco monitorować sytuację w domku letniskowym, a także reagować na ewentualne zagrożenia. Dzięki rozwiązaniom, które oferuje system Nice Smart Home właściciele domków letniskowych mogą cieszyć się większą wygodą, bezpieczeństwem i oszczędnościami. Co więcej, mogą mieć pełną kontrolę nad swoją nieruchomością z dowolnego miejsca na świecie.

Lista zalet rozwiązań smart home jest bardzo długa – mówi Marcin Skrobisz, Dyrektor Generalny Nice Polska. – W czasie wakacji zapewniają nam przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo, ale co nie mniej ważne – oszczędności. Zarządzając automatyką osłonową w celu uzyskania optymalnej temperatury i oświetlenia naszego domu czy mieszkania, obniżymy nasze rachunki za prąd, zyskując niebagatelne kwoty. Jeśli dołożymy do tego oszczędności wynikające ze zmniejszonego zużycia wody, związanego z wdrożeniem zarządzania systemem podlewania, wzrost oszczędności będzie jeszcze większy, wspomagając nasz wakacyjny budżet.

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom możesz sprawić, że Twój domek letniskowy stanie się prawdziwą wypoczynkową oazą. Co więcej, dołączenie tych usprawnień znacznie zwiększy atrakcyjność nieruchomości.

Redaktor:

Nice Polska Sp. z o.o.
05-800, Pruszków
Parzniewska 2a
tel.: 022 7594000
fax.: 022 7594022