Reklama
Wyświetlenia 4059
24 kwietnia 2024

Od bramy do bramy – rozwiązania marki Schmalz w firmie Josko

Josko Schmalz 3

Podnoszenie 80 kilogramów 80 razy w ciągu 8 godzin to niełatwe zadanie, dlatego Schmalz – ekspert w dziedzinie podciśnienia – opracował dla firmy Josko rozwiązanie, które pozwala na wykonywanie tych operacji szybciej i sprawniej za pomocą chwytaka wieloprzyssawkowego.

Okna i bramy nie tylko oddzielają wnętrza od świata zewnętrznego, ale także w znacznym stopniu przyczyniają się do charakteru fasady lub pomieszczenia. Przytulne czy ekstrawaganckie – życzenia klientów są różne. W firmie Josko, która jest ekspertem w dziedzinie bram i okien, funkcjonalność i rozwiązania projektowe idą ze sobą w parze. Przedsiębiorstwo, które rozpoczęło działalność jako jednoosobowa firma stolarska w 1960 roku, wygenerowała obrót w wysokości 215 milionów euro w 2022 roku, zatrudniając ponad 1000 pracowników. W swojej siedzibie (zlokalizowanej w Kopfing im Innkreis w Górnej Austrii) Josko produkuje na 39 000 metrach kwadratowych okna z drewna, tworzywa sztucznego i aluminium, a także bramy i drzwi wewnętrzne.

Josko Schmalz 2 1

Chwytak wieloprzyssawkowy utrzymuje skrzydła bramy o maksymalnej długości trzech metrów i wadze do 100 kilogramów

Nowa konstrukcja systemu ma na celu zmniejszenie nakładu pracy naszych specjalistów i zwiększenie stopnia automatyzacji – tłumaczy Rainer Plöckinger, brygadzista bram wewnętrznych w Josko.

Z myślą o zrównoważonym rozwoju Josko polega na krótkich trasach transportowych i pozyskuje drewno głównie z lokalnych lasów. Odpady z produkcji są poddawane recyklingowi lub wykorzystywane do zasilania własnej elektrowni na biomasę. Dzięki temu produkcja pokrywa część swoich wymogów w zakresie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

Josko Schmalz 4

Szlifierka wygładza od 70 do 80 skrzydeł bramy dziennie z przodu i z tyłu

Ergonomia pracy zespołu Josko jest również bardzo ważna dla firmy. W trosce o ich zdrowie przedsiębiorstwo zainwestowało w systemy firmy Schmalz, które stanowią wsparcie dla wykwalifikowanych pracowników w obsłudze często ciężkich i nieporęcznych przedmiotów. Przeciętnie brama wewnętrzna waży około 70-80 kilogramów (możliwe jest jednak osiągnięcie wagi 100 kilogramów) a rozmiar zmienny (z maksymalną szerokością 1,3 metra i maksymalną długością trzech metrów) – w skrócie: jedna osoba nie jest w stanie przenieść arkuszy bez pomocy podnośnika, a praca dwóch pracowników byłaby uciążliwa i stresująca. 

Bez ręcznej interwencji

Josko szukało alternatywy, ponieważ części zamienne do starego, tak zwanego systemu obracania na szlifierce, nie były już dostępne.

Nowy system ma na celu odciążenie naszych wykwalifikowanych pracowników i zwiększenie stopnia automatyzacji – podkreśla Rainer Plöckinger.

Ponieważ Josko wykorzystywało już wcześniej rozwiązania marki Schmalz, producent ponownie zwrócił się do ekspertów w dziedzinie podciśnienia o pomoc. Wymogiem firmy Josko było to, aby nowy system nie wymagał już ręcznego programowania.

Szlifierka WEBER KSF, dwa roboty Kuka i nasze rozwiązanie współpracują ze sobą w pełni automatycznie – mówi Christian Prießner, dyrektor zarządzający Schmalz Austria.

Pierwszy robot podnosi półfabrykat ze stosu i umieszcza go na przenośniku taśmowym przed maszyną. Skrzydło bramy przechodzi przez maszynę, która kalibruje i szlifuje powierzchnię. Po drugiej stronie drugi robot podnosi półfabrykat i umieszcza go od góry na stojaku znajdującym się pomiędzy dwoma maszynami. Pierwszy robot ponownie podnosi go od dołu, obraca skrzydło bramy i ponownie umieszcza przed szlifierką – odwrotną stroną do góry. Podczas drugiego przejścia przez maszynę druga połowa również poddawana jest obróbce. Po zakończeniu procesu obróbki przedniej i tylnej strony drugi robot umieszcza bramę na „gotowym stosie”.

Mocny chwyt

Wieloprzyssawkowy chwytak firmy Schmalz znajduje się na każdym ramieniu robota i zapewnia bezpieczny chwyt. System chwytakowy FMP-S z pianką uszczelniającą sprawdza się znakomicie do obsługi ciężkich przedmiotów, takich jak skrzydła bram. Dzięki zintegrowanemu monitorowaniu systemu i technologii czujników chwytaki wieloprzyssawkowe pracują niezawodnie. Od początku działania w 2020 r. system przetworzył okrągłe 50 000 półfabrykatów – w pełni automatycznie i ergonomicznie, bez obciążania pracowników uciążliwymi czynnościami, takimi jak przenoszenie ciężkich i nieporęcznych elementów. W systemie przechowywane są także indywidualne wymiary wszystkich półfabrykatów, które specjaliści po prostu wybierają za pomocą wyświetlacza – ręczne programowanie nie jest więc potrzebne. 

Jesteśmy bardziej niż zadowoleni z tego rozwiązania – podkreśla Rainer Plöckinger. 

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
Schmalz Sp. z o.o.
62-052, Komorniki
Fabianowska 131/A1
tel.: 61 628 67 70