Reklama
Wyświetlenia 3836
19 kwietnia 2024

Samochód elektryczny dla opornych – laureat konkursu młodych naukowców Go science!

Go Science 6

Na początku był gokart… Tak rozpoczęli prezentację swojego projektu młodzi fizycy z I liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. Na scenie auli leszczyńskiej „Jedynki” trzech młodych fizyków, Michał Imbierowicz, Jakub Juskowiak i Bartosz Aleksanderek, prezentują dzieło wspólnej pasji – pojazd solarny. Konstrukcją przypomina turystyczny gokart, ale zamiast pedałów posiada silnik zasilany baterią słoneczną. Pojazd został zakwalifikowany do ścisłego finału konkursu „Go science! na projekty naukowe z przedmiotów ścisłych” od 20 lat organizowanego przez I LO w Lesznie.

Do rywalizacji zgłoszono 24 projekty, wyróżniono 8. Podczas gali konkursowej ich twórcy prezentowali swoje osiągniecia, m.in. elektrownię wodną z panelami solarnymi, rakietę Syzyf, odkurzaczex, sztuczny neuron czy rezultat doświadczenia botanicznego, jakim był wpływ auksyn na hipokotyl słonecznika (nauka jest piękna, także w warstwie językowej 😉).

To jedzie?

Oczywiście, że jedzie! – odpowiadali autorzy pojazdu i wyjaśniali proces twórczy. Bazą do budowy był klasyczny gokart z napędem nożnym.

Na początku trzeba było dobrać odpowiednie koła zębate oraz łańcuch napędowy. To pomogło nam w przyspawaniu silnika oraz innych metalowych elementów potrzebnych do stworzenia naszej konstrukcji – referuje Jakub Juskowiak. – Zastosowany silnik ma moc 1kW i zasilany jest stałym napięciem 48V poprzez elektroniczny regulator sterowany nożnym pedałem.

Kolejnym etapem był montaż elektronicznego kontrolera silnika oraz 4 akumulatorów 12V o pojemności 12Ah każdy – dopowiada Michał Imbierowicz. – Wykonaliśmy też wszystkie elektryczne połączenia, a zamontowane akumulatory gromadzą energię pozyskaną z panelu solarnego, który generuje napięcie 47-50V wraz z mocą 400W.

Go Science 7

Do wypowiedzi kolegów dopowiem jeszcze, że stworzony przez nas pojazd może znaleźć zastosowanie w transporcie miejskim oraz pracach ogrodowych – podsumowuje fakty Bartosz Aleksanderek – Nie można nim osiągnąć zawrotnej prędkości, ale uda się pojechać nawet 30 km/h. Ważne jest to, że eksploatacja pojazdu jest w pełni ekologiczna i nie generuje kosztów.

„Dziękujemy sponsorom!“

Winkhaus Polska może poszczycić się udziałem w nagrodzonym projekcie. Dzięki wsparciu między innymi tej firmy zdolna młodzież mogła zrealizować swój projekt.

Najpierw miał to być model na pilota, nie chcieliśmy się jednak bawić w modelarstwo. Postanowiliśmy, że ma to być spektakularne przedsięwzięcie. Bolid budowaliśmy 4 miesiące, nie bez nieudanych prób i problemów. Największym było spasowanie wszystkich elementów i wielkość koła zębatego przy silniku, które miało za mały moment obrotowy – o gokarcie opowiadają jego twórcy. – Na szczęście wszystko się udało! Głównie dzięki sponsorom. Dziękujemy firmie Winkhaus za wsparcie!

Pojazd solarny zdobył 2. miejsce w konkursie Go science! oraz nagrodę publiczności.

Od lat Winkhaus Polska wspiera sportowo uzdolnioną młodzież, teraz do sponsorskiej kolekcji dostawcy dołączyli młodzi fizycy. Brawo młodzi naukowcy!

Redaktor:

Winkhaus Polska Beteiligungs spółka z o.o. sp.k.
64-130, Rydzyna
ul. Przemyslowa 1
tel.: 065 5255700
fax.: 065 5255800