Reklama
Wyświetlenia 3975
16 kwietnia 2024

Współczynnik przenikania ciepła – co to jest i dlaczego jest istotny przy wyborze okien?

DOBROPLAST UW

Każdy z nas marzy o przytulnym, ciepłym domu, w którym w zimowe wieczory można cieszyć się komfortem bez obaw o nadmierną ucieczkę ciepła. Wybierając odpowiednie okna, często pomijamy kluczowy czynnik wpływający na nasz komfort termiczny – współczynnik przenikania ciepła. Dowiedz się, co to za miara, jak wpływa na wybór okien i dlaczego jest tak istotna dla codziennego komfortu oraz ochrony środowiska. Rad udzielają eksperci z Fabryki DOBROPLAST. 

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła Uw okien?

Aby określić, jak efektywnie okna izolują ciepło, stosuje się pomiarów, badań lub obliczeń zgodnie z normą PN-EN ISO 10077-2.

Wzór na współczynnik przenikania ciepła: Uw = (Ug * Ag) + (Uf * Af) + (Ψg * lg) / A

Gdzie:

 • Ug – przenikalność ciepła szyby
 • Ag – powierzchnia szyby
 • Uf – przenikalność ciepła ramy
 • Af – powierzchnia ramy
 • Ψg – współczynnik przenikania ciepła dla połączonych elementów szyby, ramy dystansowej i ramy
 • lg – długość mostka cieplnego na styku szyby z ramą
 • A – całkowita powierzchnia okna = (Ag + Af)

Wartość Uw przekazuje, ile ciepła przenika przez 1 m² okna przy różnicy temperatur między wnętrzem pomieszczenia a otoczeniem wynoszącej 1 K. Mierzymy ją w jednostkach W/(m²∙K). Im niższa wartość Uw, tym izolacja cieplna okna jest lepsza.

Elementy konstrukcji okien a ich wpływ na przenikalność cieplną

Producenci okien zobowiązani są do podawania wartości Uw swoich produktów, co ułatwia wybór dla klientów. Warto jednak pamiętać, że aby współczynnik ten był rzetelnym odzwierciedleniem energooszczędności okna, powinien być obliczony dla konkretnych wymiarów. Ponadto warto zauważyć, że współczynnik Ug, który określa przenikalność szyby, nie wystarcza do oceny całego okna.

Niemal każdy element konstrukcji okna wpływa na jego przenikalność cieplną:

 • Pakiety szybowe – najlepsze parametry mają pakiety złożone z 3. lub 4. szyb, wyposażone dodatkowo w powłoki niskoemisyjne i ciepłe ramki dystansowe wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych. W komorach międzyszybowych stosuje się gazy szlachetne, takie jak argon, krypton lub ksenon. W dzisiejszych czasach do normy zaliczamy pakiety szybowe o współczynniku Ug poniżej 1,1 W/(m²∙K), a jako energooszczędne uznaje się te o wartości współczynnika na poziomie 0,5-0,6 W/(m²∙K).
 • Profile okienne (ramy) – kluczowe znaczenie ma szerokość (im większa, tym lepsza izolacja cieplna) oraz rodzaj wzmocnień (najlepsze są te wykonane z tworzyw sztucznych). Dodatkowe wypełnienie termoizolacyjne także poprawia izolacyjność. Materiał, z którego wykonane są profile, nie ma kluczowego znaczenia.
 • Okucia – w oknach o wysokim stopniu energooszczędności zaleca się stosowanie okuć całkowicie ukrytych w komorze między skrzydłem a ramą okna. Brak zawiasów na powierzchni zewnętrznej zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a ciągłość uszczelki jest zachowana.
 • Montaż – najbardziej energooszczędnym sposobem montażu jest wysunięcie okien z grubości ściany w warstwę izolacji budynku. W takim ustawieniu praktycznie nie występuje mostek termiczny wzdłuż obwodu ramy. Alternatywnym rozwiązaniem, łączącym wysoką izolacyjność termiczną z niższymi kosztami, jest tzw. montaż trójwarstwowy.

Maksymalny współczynnik przenikania ciepła

Im wyższe parametry izolacyjne okien, tym niższe koszty ogrzewania domu. Ograniczeniem dla instalacji okien o bardzo wysokiej izolacyjności są często koszty. Okna o niskim współczynniku Uw są zazwyczaj droższe od tych o niższej izolacyjności. Inwestycja ta jednak zwraca się w dłuższej perspektywie czasowej. Warto jednak pamiętać, że nie możemy wybrać okien o dowolnym współczynniku U. Normy regulują maksymalne dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła dla okien i drzwi wejściowych.

Szczelność okien a ich izolacyjność cieplna

Nawet najbardziej izolacyjne okna trzyszybowe nie zabezpieczą domu przed utratą ciepła, jeśli nie zachowają swojej szczelności. Konserwacja okuć, regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy i stan uszczelek są kluczowe dla utrzymania wysokiej szczelności okien.

Dlaczego wartość współczynnika przenikania ciepła jest istotna?

Wartość współczynnika Uw umożliwia obiektywne porównanie różnych okien i wybór takich, które skutecznie chronią dom przed utratą ciepła. Więcej ciepła w domu to niższe rachunki za ogrzewanie, mniejsze zużycie energii. Pamiętaj, że okna DOBROPLAST są energooszczędne, a ich współczynnik przenikania ciepła mieści się w normach i wynosi do 0.90 W/m²K.

Redaktor:

DOBROPLAST Fabryka Okien Sp. z o.o.
18-300, Zambrów
Stary Laskowiec 4
tel.: +48 86 276 35 00