Reklama
Wyświetlenia 4213
11 kwietnia 2024

GLOBUS – pełna oferta dla producentów stolarki otworowej

Globus Narzedzia 2

Fabryka Pił i Narzędzi WAPIENICA jest jednym z największych producentów narzędzi skrawających, mających zastosowanie w wyspecjalizowanych procesach obróbczych materiałów takich jak drewno, metal, aluminium, PVC czy beton. Dziś, oprócz dostarczania wysokiej jakości narzędzi, firma oferuje kompleksowe usługi doradcze profesjonalnego zespołu doradców technicznych oraz szeroki wachlarz usług posprzedażowych. Poniżej kilka porad od ekspertów marki odnośnie wykorzystania niektórych z ich rozwiązań w branży stolarki otworowej. 

Do wykonywania otworów w profilach okiennych z drewna można z powodzeniem wykorzystywać wiertła z nakładką HM lub wiertła pełnowęglikowe, natomiast w przypadku obróbki profili z PVC lub aluminium stosowane są dość często wiertła HSS lub HSS-E do wiercenia różnych otworów, w tym m.in. pod klamki lub zamki. Typowym narzędziem do frezowania rowków i otworów w ramach okiennych i drzwiowych są również frezy trzpieniowe pełnowęglikowe lub ze stali szybkotnącej HSS. Frezy występują z różną liczbą zębów/spiral, np. Z1, Z2, Z3, Z4, w różnych długościach części roboczej lub całkowitej. Część robocza może być wykonana jako gładka i polerowana do frezowania wykańczającego lub z łamaczem wióra do frezowania zgrubnego. Parametry frezów trzpieniowych powinny być oczywiście dobierane do rodzaju pracy i gatunku materiału obrabianego z uwzględnieniem parametrów skrawania i odpowiednich posuwów.

Wapienica Wiertla Frezy scaled

Najczęściej frezy trzpieniowe pełnoweglikowe wykorzystywane są do produkcji stolarki opartej na drewnie, PVC lub aluminium, natomiast frezy ze stali szybkotnącej HSS stosowane są w przypadku obróbki stolarki wyprodukowanej na bazie profili stalowych. Niezmiernie istotnym elementem prawidłowej pracy tych narzędzi jest oczywiście typ/rodzaj maszyny, na której realizowane będą procesy obróbcze oraz sposób ich mocowania. Frezy trzpieniowe, inaczej zwane też frezami palcowymi, to narzędzia pracujące najczęściej na w pełni zautomatyzowanych i wysokowydajnych centrach obróbczych CNC. Charakterystyka tej grupy maszyn wymaga od producentów zapewnienia super dokładnego oprzyrządowania, pozwalającego na sztywne mocowanie oraz precyzyjne prowadzenie samego narzędzia podczas procesów obróbki.

Także i dla tej grupy narzędzi trzpieniowych istnieje możliwość wykonania na części roboczej/skrawającej różnych powłok PVD, które w zależności od rodzaju pozwalają zarówno znacznie zwiększyć żywotność, jak i zapobiec oklejaniu się obrabianego materiału do ostrzy, w spiralach lub do korpusu narzędzia. Zastosowanie powłok PVD wpływa na wydłużenie ich pracy i minimalizację kosztów obróbki. Zmniejsza też ilość przestojów na przezbrojenie maszyny w przypadku podmiany frezów w celu przekazania ich do serwisu (np. do ostrzenia). Uzupełnieniem całej gamy frezów trzpieniowych jest oczywiście niezbędny osprzęt w postaci uchwytów HSK, ISO lub tulejek zaciskowych ER do uchwytów HSK.

Jedną z istotnych grup narzędziowych do profilowania, stanowią frezy kształtowe, głowice frezowe, zestawy frezów nasadzanych z nakładką HM (węglik spiekany) lub z zębami HSS (stal szybkotnąca). To narzędzia służące do wykonywania określonych kształtów profili przy produkcji okien lub drzwi z drewna litego, drewna klejonego lub z PVC i aluminium. W przypadku tych narzędzi często wykonywane są one na indywidualnie zamówienie, pod określony profil klienta lub wg przesłanego rysunku profili. Frezy lub zestawy frezów nasadzanych, głowice frezowe mogą być natomiast wyposażone w mocowanie HYDRO, pozwalające na bardzo precyzyjne umieszczenie narzędzia na wale. Stosując mocowanie HYDRO uzyskujemy bardzo spokojny bieg narzędzia i dokładne wyważenie po zaciśnięciu systemu na wrzecionie maszyny. Tak uzyskane idealne wyważenie wpływa na równomierne zużywanie się wszystkich ostrzy narzędzia i większą wydajność obróbki.

Inną grupą narzędzi wykorzystywanych przy produkcji stolarki budowlanej z drewna, stanowią piły tarczowe z węglikami spiekanymi serii LL CUT line lub LL CUT VH line. Tarcze te wykonane są z wysokiej jakości materiałów, posiadają naprężany i sztywny dysk ze specjalnie przeznaczonej do tego celu stali narzędziowej, zaś ostrza wykonane są z super twardej płytki z węglika spiekanego o twardości do 2.200 HV. Zapewnia to dłuższą żywotność tarczy podczas całego okresu eksploatacji. Piły tych serii najczęściej wykorzystywane są do cięcia profili i ościeżnic z drewna lub materiałów drewnopochodnych, które stanowią elementy konstrukcyjne lub wypełnienia drzwi drewnianych. Często też realizują procesy cięcia różnych listew wykańczających i ozdobnych dla gotowego produktu stolarki otworowej z drewna.

Dobierając samemu piłę z węglikami spiekanymi lub frez tarczowo-piłkowy HSS należy pamiętać, aby zwracać uwagę m.in. na ilość zębów (podziałkę uzębienia), kierując się ogólną zasadą: im bardziej miękki i grubszy materiał, tym większa podziałka (mniejsza ilość zębów), natomiast im twardszy i cieńszy materiał, tym należy zastosować mniejszą podziałkę (większą ilość zębów)

SERWIS

Użytkownicy, chcący zwiększyć wydajność swoich narzędzi (zmniejszyć jednostkowy koszt cięcia / frezowania), powinni zwrócić uwagę na fakt, że praktycznie większość narzędzi można poddać ostrzeniu bądź procesowi pełnej lub częściowej regeneracji. Jest to bardzo ważna faza „życia” produktu – szczególnie dla tych, którzy liczą na maksymalizację efektywności zainwestowanych środków w zakup tarczy lub frezów. Niestety jeszcze dość często zdarzają się sytuacje, w których użytkownik zauważa spadek żywotności tarczy zaraz po wykonanym procesie serwisowania. Oczywiście wpływ na taki stan rzeczy może mieć więcej czynników niż tylko sam fakt nieprawidłowego ostrzenia lub regeneracji. Być może w tym samym okresie zmienił się dostawca materiału, zmienione zostały ustawienia maszyny, przeprowadzono niedawno serwis części eksploatacyjnych (np. na części w postaci zamienników oryginałów) lub po prostu mamy nowego operatora.

Abstrahując od czynników niezwiązanych bezpośrednio z samą tarczą, zaleca się, aby usługi ostrzenia pił z twardym węglikiem spiekanym oraz pił do cięcia aluminium/PVC wykonywać w autoryzowanych i wyspecjalizowanych punktach ostrzenia, wyposażonych w maszyny sterowane numeryczne (CNC), pamiętając o 3 fundamentalnych zasadach:

  • ostrzenie zębów z twardego węglika spiekanego (HM) powinno być przeprowadzone już przy stępieniu 0,10-0,20 mm – mierzonym na powierzchni przyłożenia płytki HM (krawędź pomiędzy płaszczyzną natarcia a przyłożenia płytki);
  • do ostrzenia należy używać specjalnych ściernic uwzględniających gatunek węglika oraz charakterystykę pracy maszyny ostrzącej;
  • narzędzia tarczowe czy to kształtowe, posiadające zęby z węglika spiekanego, muszą być bezwzględnie ostrzone na maszynach z zastosowaniem systemu ciągłego i intensywnego chłodzenia.

Dopiero połączenie tych 3 zasad gwarantuje długą żywotność ostrza HM tarczy pomiędzy ostrzeniami. Warto też zwrócić uwagę na inny, niestety niekorzystny efekt ostrzenia bez zastosowania chłodzenia. W takiej sytuacji najczęściej zachodzi proces przegrzania płytki (zęba z węglika spiekanego), który prowadzi do zmiany struktury węglika spiekanego, skutkiem tych zmian są (niewidzialne „gołym okiem”) mikropęknięcia, a więc bezpowrotne uszkodzenie zębów narzędzia.

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
Fabryka Pił i Narzędzi WAPIENICA Sp. z o.o.
43-382, Bielsko-Biała
ul. Tadeusza Regera 30
tel.: +48 33 828 08 00