Reklama
Wyświetlenia 3584
27 marca 2024

Co warto wiedzieć o oknach narożnych?

hero hst

Okna narożne, nazywane również oknami w narożniku, posiadają wiele zalet. Wpuszczają mnóstwo światła do domu oraz dają wrażenie przestrzeni, a także łączą optycznie wnętrza z otoczeniem. Nowoczesne technologie pozwalają produkować okna ciepłe, szczelne i odporne na warunki atmosferyczne również w wersji narożnej.

Narożniki budynków nie zawsze tworzą kąt 90°. Kąt może być również ostry lub rozwarty. Należy wtedy zastosować łączniki o zmiennym kącie. Decyzję o wyborze okien narożnych należy podjąć na etapie projektowania domu. Dlaczego? Ponieważ takie okna wymagają wykonania odpowiednio wytrzymałych nadproży i wzmocnień stropu. Z tego powodu np. podczas remontu domu nie zawsze da się zmienić „zwykłe” okna na narożne.

Pamiętajmy, że Wymagania Techniczne dotyczące współczynnika Uw okien są takie same dla okien typowych, jak i narożnych. A zatem współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,9 W/m²K. Wybierając okna narożne, bierzmy też pod uwagę, że będą one bardziej narażone na napór silnego wiatru czy ulewy. Dlatego powinny mieć nie tylko dobrą termoizolacyjność (czyli ów współczynnik Uw), ale także wysoką klasę wodoszczelności oraz odporności na obciążenie wiatrem.

Redaktor:

Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Angielski
AdamS A. Pędzich Sp. K.
11-700, Mrągowo
Leśna Droga 10A
tel.: +48 89 741 32 48
fax.: +48 089 741 32 47