Reklama
Wyświetlenia 3989
25 marca 2024

Festiwal Rodzin Biznesowych: Sadźmy drzewa, które nas przeżyją!

Festiwal Rodzin Biznesowych

Festiwal Rodzin Biznesowych to cykl inspiracji dla pokoleń, które jako ważne uznają pomnażanie majątku w zrównoważony sposób, harmonię rodziny i tworzenie większego dobra. Cykl składać się będzie ze spotkań otwierających w 3. regionach Polski oraz inspirującego spotkania zamykającego w październiku, a także wydarzeń towarzyszących: webinary i spotkania w firmach rodzinnych.

Instytut Biznesu Rodzinnego zaprasza całe pokolenia rodzin biznesowych do spotkania, wymiany myśli i dyskusji. Program aktywizuje również młodzież i dzieci z rodzin biznesowych. To sposób na pokazanie młodszym pokoleniom, sukcesorom, jak się uczyć. Czy jest lepszy sposób niż pozwolić im obserwować, jak nestorzy uczą się od nich? To pokolenia uczące się od siebie wzajemnie, jak żyć inaczej, wobec wyzwań XXI wieku. To budowanie siły i porozumienia międzypokoleniowego.

Właściciel rodzinnego biznesu, „sadzi drzewa, które go przeżyją”. Ze względu na swoje zaangażowanie i długoterminową orientację podejmuje ryzyko i robi rzeczy, które mogą wydawać się sprzeczne z dotychczasową wiedzą o zarządzaniu. Ten sposób myślenia wpływa na sposób prowadzenia firmy, zwiększa determinację, wolę rozwoju i trwania przez pokolenia. Niekoniecznie nawet samej firmy, a pomnażanej własności i siły, która może wynikać z tego kapitału – mówi dr Adrianna Lewandowska – Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego oraz pomysłodawca i inicjator Festiwalu. – Dziedziczymy sukcesy i porażki, marzenia i plany, życiowe lekcje i traumy, które w każdej swojej odsłonie są najprawdziwszymi skarbami, jeżeli trwamy jako biznesy, jeżeli potrafimy wprowadzić do naszej rodziny harmonię, jeżeli potrafimy działać razem, w imię większego dobra.

Jak mawia dr Oetker, każda firma rodzinna ma tę samą ogromną siłę, która może być też jej największą słabością: rodzinę. To ważne, by rodziny biznesowe dbały nie tylko o profesjonalizację firm, ale też harmonię rodziny i profesjonalne ułożenie ładu rodzinnego, którego mechanizmy mogą to ułatwiać. Tam, gdzie pojawia się własność, majątek, bogactwo, mogą pojawić się również napięcia w rodzinie. Dlatego ważne jest zaprojektowanie w tym obszarze bezpiecznych rozwiązań, które zadziałają prewencyjnie.

Paulina Żurowska-Wrzesińska do roli prezeski firmy Altom była przygotowywana od dziecka – rok po przejęciu zarządzania od rodziców opowie o tym, jak wyglądała jej ścieżka rozwoju. Jakie rozwiązania powieli, a jakie zmieni, wychowując trzecie pokolenie rodzinnego biznesu? Perspektywę nestora ma z kolei Leszek Kaszuba, który przygotowuje synów oraz firmę Jamalex do procesu sukcesji – z jakich rozwiązań korzysta? Jakie decyzje podejmie? Czwarte pokolenie Grupy Burkietowicz reprezentuje Marcin Burkietowicz – czy firma rodzinna to dla niego powołanie, przeznaczenie czy przekleństwo? Jak dorosłe dzieci z rodzin biznesowych odnoszą się do bycia częścią „systemu rodzinnego”? O swoich doświadczeniach przedsiębiorcy opowiedzą w panelach dyskusyjnych w wydarzeniach w okolicy Inowrocławia (19/20 kwietnia), w okolicy Warszawy (10/11 maja) oraz okolicy Wrocławia (17/18 maja).

Wiosenne spotkania to moc dyskusji, panelowych spotkań i w dużej części kreatywne warsztaty. Nie chodzi tu o znalezienie odpowiedzi, ale o znalezienie właściwego pytania. Dyskusje z ekspertami pomogą określić miejsce, w jakim znajduje się dana rodzina właścicielska i wskażą najważniejsze kroki na najbliższe miesiące i lata. Zmiana pokoleniowa, strategia, internacjonalizacja, profesjonalizacja biznesu, fundacja rodzinna, family office, aniołowie biznesu, komunikacja i rozwiązywanie sytuacji konfliktowych w rodzinie – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas festiwalu.

Redaktor: