Reklama
Wyświetlenia 4017
21 marca 2024

FAKRO w czołówce innowacyjnych firm europejskich

FAKRO Patenty

Jak podaje Europejski Urząd Patentowy, FAKRO znalazło się w pierwszej dziesiątce polskich firm pod względem ilości złożonych zgłoszeń patentowych w 2023 roku. W ubiegłym roku firma była autorem 12. zgłoszeń patentowych, dzięki czemu plasuje się na 1. miejscu wśród polskich przedsiębiorstw prywatnych.

FAKRO słynie z innowacyjnych rozwiązań. W swojej ponad 30-letniej historii mamy na swoim koncie ponad 245 zgłoszeń patentowych. Posiadamy własny, nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy. Na rzecz rozwoju produktów pracuje ponad dwustu inżynierów. Na arenie międzynarodowej eksportujemy nie tylko okna dachowe, ale także polską myśl techniczną, budując przy tym siłę polskiej gospodarki. Jestem dumny z kreatywności naszego zespołu. Dzięki niej naszym klientom żyje się komfortowo i bezpiecznie – komentuje Ryszard Florek, Prezes FAKRO oraz autor 85 zgłoszeń patentowych.

Do Urzędu Patentowego RP w 2023 roku FAKRO złożyło wnioski o udzielenie patentów dla 14. wynalazków, a do Europejskiego Urzędu Patentowego zgłoszono 12. zgłoszeń patentowych. Liczba zgłoszeń z Polski rośnie prawie czterokrotnie szybciej niż liczba wniosków z całego świata. Wysokie tempo wzrostu odnotowywane jest także w patentach udzielonych Polakom. W 2023 roku było ich 258, a wzrost w stosunku do 2022 roku wyniósł 37,2%. Polska jest na siódmym miejscu wśród państw europejskich, jeśli chodzi o tempo wzrostu zgłoszeń, i na dziesiątym wśród wszystkich krajów świata.

Jednymi z najciekawszych zgłoszeń patentowych, które FAKRO przekazało do Europejskiego Urzędu Patentowego, są: okno dachowe z co najmniej jedną ramą okienną oraz kołnierzem ramiaka dolnego ramy okiennej, rama okienna z narożnikami, rama okienna z profilem wypełniającym, rama okienna z kanałem nawiewnym, okno dachowe z pakietem szybowym, uchwyt do regulowania położeń podzespołów ruchomego i stałego elementu konstrukcyjnego, zamek konstrukcji skrzynkowej, zawias łączący podzespoły stałe i ruchome elementu konstrukcyjnego, którym są zwłaszcza schody strychowe.

Redaktor:

Andrzej Parzonka
Andrzej Parzonka
FAKRO Sp. z o.o.
33-300, Nowy Sącz
ul. Węgierska 144a
tel.: 018 444-0-400
fax.: 018 444-03-33