Reklama
Wyświetlenia 4080
20 marca 2024

Ponad 5 mld zł ze środków UE na „Czyste Powietrze”

Dotacje Na Srowowisko

W 2024 roku na program „Czyste Powietrze” ze środków UE trafi ponad 5 mld zł – powiedziała w czwartek 7 marca minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas wystąpienia w Sejmie. Minister ogłosiła także plany zmian w programie „Mój Prąd”, który teraz będzie wspierał instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii.

Szefowa resortu klimatu przedstawiła informacje na temat nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skupiających się na transporcie oraz rozwoju energetyki odnawialnej w obszarach wiejskich i przemysłowych. Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że od początku swojej kadencji resort klimatu pracował nad uruchomieniem środków europejskich mających na celu wsparcie obywateli i gospodarki w drodze do neutralności klimatycznej, zgodnie z zobowiązaniami Unii na rzecz osiągnięcia tego celu do 2050 roku. Minister zaznaczyła, że większość środków z programu KPO trafi na transformację energetyczną, w tym na adaptację gospodarstw domowych do nowych wyzwań.

Paulina Hennig-Kloska podała, że w ramach programu „Czyste Powietrze” zostanie przeznaczone 28 mld euro, z których 13 mld zł trafi na realizację programu, umożliwiającego termomodernizację domów jednorodzinnych oraz wymianę źródeł ciepła. Minister poinformowała, że w tym roku planowane jest przeznaczenie 3,7 mld zł na program „Czyste Powietrze” z KPO, które będą rozdysponowane do gospodarstw domowych. Paulina Hennig-Kloska podała także, że z programu FEniKS na „Czyste Powietrze” ma trafić 1,4 mld zł, co łącznie daje ponad 5 mld zł.

Minister zaznaczyła, że program „Mój Prąd” będzie ewoluował tak, aby instalacje fotowoltaiczne powstawały razem z magazynami energii. Program ma również wspierać budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz transformację transportu. Dodatkowo resort klimatu złożył wniosek o zwiększenie budżetu programu „Energia dla wsi”, który ma wesprzeć obszary wiejskie w wymianie źródeł energii. Minister ogłosiła także przekazanie 400 mln zł na program „Moja Elektrownia Wiatrowa” wspierający prosumentów inwestujących w przydomowe wiatraki i instalacje magazynów energii.

Źródło: PAP

Redaktor:

Andrzej Parzonka
Andrzej Parzonka
Polskie Okna i Drzwi Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów
03-219, Warszawa
ul. Elektronowa 2 lok 1.22
tel.: 22 743 87 02
fax.: 22 811 20 64