Reklama
Wyświetlenia 5142
15 marca 2024

Na jakie problemy i wyzwania odpowiada nowoczesne szkło? Cz. I

Nowoczesne szklo 1

Współczesne budownictwo stoi przed szeregiem wyzwań, wśród których priorytetem jest m.in. dbałość o dobre zdrowie i samopoczucie użytkowników przestrzeni. W kontekście coraz większej świadomości znaczenia zdrowia psychicznego uwypukla się potrzeba kreowania obiektów wspierających samopoczucie i wewnętrzny balans człowieka. Z pomocą przychodzi dziś także multifunkcyjne szkło, będące odpowiedzią na problemy, z którymi borykamy się w pomieszczeniach o różnorodnym przeznaczeniu.

Wbrew pozorom każdy detal ma znaczenie, jeżeli dążymy do stworzenia oazy dla duszy i ciała – miejsc doskonałych do życia, odpoczynku czy pracy. Jak osiągnąć harmonię we wnętrzu z użyciem nowoczesnego szkła, a w dodatku działać z korzyścią dla planety? Możliwości jest co najmniej kilka!

Dobre samopoczucie to podstawa

Wspieranie zdrowia psychicznego w czasach, gdy zewsząd narażeni jesteśmy na przebodźcowanie oraz różnego typu zagrożenia środowiskowe, jak chociażby smog czy hałas, jest niezwykle wymagającym i żmudnym procesem, który ma często swój początek pośród przysłowiowych „czterech ścian”, zwłaszcza że spędzamy w nich dziś około 90% czasu. Z pomocą przychodzą nowoczesne szyby zespolone ze specjalnymi powłokami, które w postaci wielofunkcyjnych pakietów szybowych mogą zapewnić ciepło i większe bezpieczeństwo, zadbać o upragnioną prywatność, doświetlić pomieszczenie wykorzystując do tego naturalne światło, a także odciąć nas od uciążliwego hałasu. Dlaczego komfort ciszy jest tak istotny? Długotrwała ekspozycja na dźwięki na poziomie ponad 75 dB może powodować stres, irytację, zaburzenia koncentracji, bezsenność, doprowadzać do zaburzeń lękowych, a nawet być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju depresji. Upragniony spokój jest zatem powiązany z dobrze przemyślaną i odpowiednio zaprojektowaną przestrzenią.

Szkło bezpieczne laminowane ze specjalną folią PVB Silence posiada optymalne parametry akustyczne i niweluje hałas docierający z zewnątrz, dlatego sprawdzi się doskonale m.in. w budynkach położonych w centrum miasta, w pobliżu lotniska, torów kolejowych czy autostrad, a także wszędzie tam, gdzie znaczenie ma zarówno izolacja od nadmiernych dźwięków, jak i odporność na uderzenia – precyzuje Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions Polska. – W tym kontekście polecam naszą nowość: szyby zespolone CLIMATOP® PRIME ze szkłem laminowanym z folią akustyczną STADIP® SILENCE, wykonane na bazie szkła ORAÉ® (szkło o niskim śladzie węglowym). To produkt unikatowy w skali rynkowej, który zapewnia komfort ciszy, bezpieczeństwo, a dodatkowo pomaga zmniejszyć ślad węglowy budynków oraz przyczynia się do przyspieszenia rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego.

Komfort termiczny bez smogu

Komfort termiczny w dużym stopniu oddziałuje na jakość funkcjonowania w życiu codziennym i ma niebagatelne znaczenie w miejscach, takich jak domy, biura, szkoły czy obiekty użyteczności publicznej. Klimat wciąż się zmienia, a to oznacza nowe wyzwania związane z dostosowywaniem temperatury w budynkach do warunków otoczenia, by przebywanie w nich było przyjemne oraz zdrowe dla ludzkiego umysłu i ciała. Z komfortem cieplnym nierozwiązalnie wiąże się także aspekt energooszczędności i kwestie środowiskowe odnoszące się do np. nadmiernej eksploatacji paliw kopalnych. Nieefektywne nieruchomości, które nie utrzymują ciepła we wnętrzach, pociągają za sobą gwałtowny wzrost kosztów energii, a to przekłada się na wysokość rachunków i uszczuplenie firmowych czy domowych budżetów. Właśnie dlatego warto inwestować w termomodernizację i rozwiązania energooszczędne, które skutecznie izolują ciepło.

Nowoczesne szklo 2

Wśród kluczowych elementów termomodernizacji znajduje się wymiana starej stolarki okiennej na nowoczesną i szczelną. Wybierając nowe okna, warto postawić na szyby dwukomorowe, charakteryzujące się odpowiednim współczynnikiem przenikalności cieplnej Ug. Im niższa wartość tego parametru, tym więcej ciepła pozostaje w pomieszczeniu. Wartość Ug współczesnych rozwiązań oscyluje wokół 0,4–0,5 W/m²K, dzięki czemu spełnienie obowiązujących i wciąż zaostrzanych wymogów prawnych, dotyczących wydajności energetycznej obiektów, jest osiągalne.

W naszym kraju okres grzewczy spędza sen z powiek społeczeństwu – wysokie rachunki, wychłodzone pomieszczenia i wszechobecny smog niebezpieczny dla zdrowia. Warto więc zrobić krok w kierunku poprawy izolacji wnętrz, zaczynając od wymiany okien na energooszczędne – zaznacza Maciej Mańko. – Właściwości termoizolacyjne szkła niskoemisyjnego CLIMATOP® PRIME ECLAZ® są równe 0,5 W/m²K (Ug) oraz 0,6 (g), dlatego zastosowanie tego typu pakietów szybowych w domach czy mieszkaniach będzie zgodne z wymaganiami Warunków Technicznych 2021 oraz założeniami programu Czyste Powietrze. Szkło niskoemisyjne korzystniej oddziałuje na środowisko naturalne, ponieważ dzięki niemu ograniczamy zużycie energii potrzebnej do ogrzewania budynków, a to przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wysoka przepuszczalność światła (LT=77%) z kolei redukuje zużycie energii elektrycznej, wykorzystywanej na poczet doświetlania pomieszczeń. CLIMATOP® PRIME ECLAZ® wyznacza więc tory myślenia długoterminowego o człowieku i klimacie oraz umożliwia realne obniżanie naszego wpływu na Ziemię.

Patent na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych

Z punktu widzenia inwestorów, wyzwaniem dla właścicieli obiektów budowlanych są dziś nieustannie rosnące rachunki za energię oraz wysokie koszty eksploatacyjne. By uniknąć przegrzewania się budynków latem, przy jednoczesnym zapewnieniu niższego zapotrzebowania na ich chłodzenie za pomocą klimatyzatorów, warto zainwestować w szkło przeciwsłoneczne. Jego doskonałe właściwości termoizolacyjne obniżają też koszty utrzymania i konieczność dogrzewania nieruchomości zimą, a tym samym tworzą produkt doskonały w swej formie i odpowiadający na potrzeby współczesnych przestrzeni.

Nowoczesne szklo 3

Osłonę przeciwsłoneczną, gdy temperatura za oknem wzrasta, skutecznie zapewniają szyby z rodziny COOL-LITE® – tłumaczy Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Specjalna powłoka z tlenków srebra blokuje ciepło słoneczne i chroni pomieszczenia przed przegrzewaniem, a połączenie niskiego współczynnika g, wysokiej selektywności (S) przy zachowaniu neutralnego wyglądu szyby gwarantuje najwyższą przepuszczalność światła dziennego. Szkło przeciwsłoneczne pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę we wnętrzach, co jest zbawienne nie tylko dla wygody użytkowników, ale i środowiska naturalnego – ograniczenie korzystania z klimatyzacji to zarazem niższe rachunki za prąd, jak i pozytywne działanie z myślą o planecie. Sekret jednak kryje się w umiejętnej kompozycji pakietów szybowych – ich rodzaj musi być dostosowany do umiejscowienia danego przeszklenia w projekcie, jak również całościowego usytuowania budynku względem stron świata czy jego lokalizacji.

Nowoczesne szkło fasadowe i pakiety szybowe odpowiadają na szereg dzisiejszych wyzwań i problemów – od dbałości o dobre zdrowie i samopoczucie mieszkańców, poprzez zapewnienie komfortu termicznego i akustycznego, aż po redukcję kosztów eksploatacyjnych budynków oraz obniżenie ich emisyjności. Inwestowanie w innowacyjne rozwiązania szklane to krok milowy w kierunku stworzenia obiektów zgodnych z zasadami zrównoważonego budownictwa, bezpiecznych dla użytkowników i neutralnych dla klimatu. Poprawa jakości życia oraz koncentracja na dobrym samopoczuciu człowieka zaczyna się dziś wraz z odpowiednio dobranym przeszkleniem.

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski