Reklama
Wyświetlenia 3830
8 marca 2024

Innowacyjne podejście do automatyzacji produkcji – rozmowa z NEAM

NEAM 3

Zapraszamy do lektury wywiadu z Januszem Korsan, Prezesem Zarządu NEAM. W rozmowie z nami Pan Janusz opowiada o swoich inspiracjach, wyzwaniach oraz sposobach radzenia sobie z problemami, które pojawiają się przy okazji realizacji wymagających projektów. 

NEAM 2

Jakie były główne inspiracje i motywacje założenia startupu NEAM?

Startup NEAM powstał w ramach programu Hubs of Talents 2 w 2020 r. Założeniem startupu było wprowadzenie na rynek intuicyjnej maszyny CNC dedykowanej obróbce profili PVC/ALU. Na przełomie lat 2021 i 2022 rozpoczęliśmy współpracę z firmą SONAROL, tworząc dział badawczo-rozwojowy. Stworzony został projekt systemu logistycznego, który zakładał w sobie rozwiązania zautomatyzowanego transportu wewnętrznego oraz rozwiązania softwarowe do zarządzania przedmiotowym systemem logistycznym. Po wdrożeniu kilku rozwiązań do „życia w fabryce” stwierdziliśmy z Panem Stanisławem Najda – właścicielem fabryki SONAROL, żeby skomercjalizować nasze rozwiązania pod marką NEAM.

Jakie wyzwania napotkaliście podczas realizacji pierwszych projektów?

Od początku wystartowaliśmy z dużym projektem, jakim był system logistyczny w SONAROLu. Wiele czasu zajęło opracowanie finalnego ustawienia fabryki oraz implementacja modułów do zautomatyzowania produkcji, tj. projektu sortowni pakietów szybowych, magazynu na ramy i skrzydła, linii montażowych oraz odbioru ram i skrzydeł ze stołów za zgrzewarkami. Na pewno dużym problemem na początku był ograniczony zespół inżynierski, jakim dysponowaliśmy. Bardzo pomocni wówczas okazali się koledzy z działu utrzymania ruchu SONAROLu, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, współtworząc projekt.

Jakie są Wasze główne strategie radzenia sobie z wyzwaniami, które niewątpliwie pojawiają się przy każdym nowym projekcie?

Staramy się budować aplikacje, których działanie jest weryfikowane w fabryce. Spotykamy się wówczas z realnymi problemami, których na etapie projektu nie widzieliśmy, a ujawniły się dopiero podczas pracy. Podchodzimy wówczas do problemu konstruktywnie, starając się go całkowicie wyeliminować. Uważam, że naszą główną zaletą jest indywidualne podejście. Każdorazowo staramy się dokładnie przeanalizować potrzeby klienta i dobrać ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie. Jednocześnie staramy się być elastyczni, proponując rozwiązania „szyte na miarę”. Przykładowo dla firm produkcyjnych z mniejszą skalą jesteśmy w stanie zaproponować automatyzacje w formie multi-sortowni. Rozwiązanie łączy w sobie funkcjonalność dwóch magazynów ram/skrzydeł oraz pakietów szybowych. Ideą działania magazynu jest grupowanie pakietów/ram/skrzydeł w jedną paczkę i wydawanie ich w sposób automatyczny na linię montażową (w cyklu wymuszonym listą produkcyjną lub indywidualnym wywołaniem).

NEAM 2

W produkcji jakich urządzeń się specjalizujecie i czym się one charakteryzują?

Naszym założeniem jest specjalizacja w logistyce wewnątrz zakładu, tj. systemy wymuszonego transportu, magazyny automatyczne na pakiety szybowe, ramy skrzydła, linie montażowe. W ofercie posiadamy również urządzenia wspomagające produkcję okien: stoły montażowe do okien HS, podnośniki profili (urządzenia do załadunku profili na stoły podawcze centr obróbczych). Uważam, że główną zaletą naszych produktów jest stosunek ceny do jakości.

NEAM 1

Skąd czerpiecie główne elementy technologiczne używane w Waszych rozwiązaniach?

Korzystamy tylko ze sprawdzonych rozwiązań, które funkcjonują w automatyce przemysłowej od lat, tj. sterowników i komputerów przemysłowych BECKHOFF, pneumatyki FESTO, aparatury pomiarowej SICK, TURCK, PEPPERL FUSHS, LEUZE, napędów REXROTH, SEW, NORD.

Czy wasze rozwiązania są dedykowane wyłącznie dużym producentom stolarki okiennej, czy mogą być stosowane przez mniejsze firmy?

W zasadzie to nasze rozwiązania są dla każdego, kto myśli o automatyzacji produkcji – i tutaj nie ma szufladkowania na mniejszych i większych producentów stolarki okiennej. Nasze rozwiązania można implementować w zakładach, gdzie stosowana jest idea produkcji „just in time”. Odbiegając od produkcji okien PVC, nasze rozwiązania mogą mieć również zastosowanie w produkcji okien drewnianych i drzwi.

NEAM 1

Jak Wam minął 2023 rok i jakie macie plany rozwojowe na przyszłość?

Zeszły rok wypadł nam bardzo dobrze, gdyż pozyskaliśmy kilka kontraktów – w tym jeden na system logistyczny, który zakłada wykonanie aż 10 automatycznych magazynów. W tym roku rozpoczniemy pracę nad magazynem automatycznym do przechowywania kontenerów z profilami. Na pewno chcielibyśmy z czasem wprowadzić elementy robotyki, gdyż posiadamy doświadczenie w tej dziedzinie, jednak na chwilę obecną jest to bardziej odległy plan.

Redaktor:

NEAM Sp. z o.o.
18-400, Łomża
ul. Sikorskiego 166 lok 0.03
tel.: +48 86 30 70 100