Reklama
Wyświetlenia 3719
6 marca 2024

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura 2023 i wybierz najlepszą realizację architektoniczną

Polska Architektura XXL

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów 2023 roku zrealizowanych w Polsce. Plebiscyt obejmuje swoim zasięgiem wszystkie dziedziny projektowania: kubaturę, wnętrza i krajobraz. Tradycyjnie już laureaci wybrani zostaną dwutorowo: głosuje publiczność i profesjonalne jury. Głosowanie internautów potrwa do 8 kwietnia 2024 do końca dnia.

Plebiscyt Polska Architektura XXL to kompleksowy przegląd aktywności polskiej branży architektonicznej. W jego ramach realizacje są wybierane w trzech dziedzinach: kubatura, wnętrza i krajobraz, każda podzielona na dwie kategorie: obiekty publiczne i prywatne. Zostanie też przyznana nagroda Grand Prix.

Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje Internet, zadaniem plebiscytu jest oddanie stanu polskiej architektury oraz zmian, jakie zachodzą na polskiej scenie projektowej. Plebiscyt nie koncentruje się przy tym tylko na najbardziej znanych pracowniach, ale pozwala na zaistnienie także mniej znanym, ambitnym biurom z mniejszych ośrodków lub takim, które swoimi ciekawymi dokonaniami chcą wyznaczać nowe trendy i ścieżki rozwoju polskiej architektury. W tym sensie jest też doskonałą platformą do promocji ambitnych, nowy biur projektowych.

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2023

W tegorocznym Plebiscycie o głosy walczy 74 kandydatów. Ich prezentacje zebrane w specjalnych formularzach plebiscytowych znaleźć można w ramkach na stronach głównych wortali:

 • www.sztuka-architektury.pl – pod działem Najnowsze artykuły znajduje się ramka do głosowania „Polska Architektura 2023 – głosowanie”, klikamy w kategorię – np. Publiczne, rozwija się lista nominowanych, wybieramy obiekt i klikamy Głosuj.
 • www.sztuka-wnetrza.pl – strona główna pod działem Najnowsze – znajduje się ramka do głosowania „Plebiscyt Polskie Wnętrze 2023 – głosowanie”, klikamy kategorię – np. Publiczne, rozwija się lista nominowanych, wybieramy i klikamy Głosuj.
 • www.sztuka-krajobrazu.pl – strona główna pod działem Hot – znajduje się ramka do głosowania „Plebiscyt Polski Krajobraz 2023 – głosowanie”, klikamy na kategorię – np. Ogrody Prywatne, rozwija się lista nominowanych, wybieramy i klikamy Głosuj.

[UWAGA: ważna informacja dla osób głosujących]

Biorąc pod uwagę głosy internautów z poprzednich edycji plebiscytu, dla zobiektywizowania głosowania internetowego wprowadziliśmy po oddaniu głosu blokadę. Swój głos na wybraną realizację można oddać tylko raz, podając adres mailowy, na który zostanie wysłany link weryfikacyjny. Po kliknięciu w niego, głos zostanie dodany, a formularz na stałe zablokowany dla głosującego posługującego się danym adresem mailowym. Zobacz, jak oddać głos.

Architekci oceniają architektów

Tradycyjnie już laureaci konkursu wybrani zostaną dwutorowo: oprócz faworytów publiczności głosującej za pośrednictwem Internetu zwycięzców wskaże także profesjonalne jury, w skład którego wchodzą Laureaci poprzedniej edycji Plebiscytu oraz przedstawiciele Patronów Honorowych. W edycji PA XXL 2023 w skład jury wchodzą:

 1. Kinga Wojtanowska (INDO Architekci)
 2. Bogusław Barnaś (BXB studio)
 3. Karol Pasternak (NOKE Architects)
 4. Aleksandra Hyz (Hyz Projektuje)
 5. Jakub Botwina (ACANTHUS Studio Architektury Krajobrazu)
 6. Michał Józefczak (Planea)
 7. Agnieszka Kalinowska-Sołtys (Prezes SARP)
 8. Sławomir Gzell, przewodniczący KAiU PAN
 9. Magdalena Wałek (Redaktor naczelna Grupy Sztuka Architektury)

Kryteria wyboru realizacji

Do tegorocznej edycji Plebiscytu można było zgłaszać obiekty zrealizowane w 2023 roku oraz te, które nie wzięły udziału w Polskiej Architekturze 2022, a zostały oddane do użytku w 2022 roku. Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to ich funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi oraz technicznymi. Organizatorzy plebiscytu szukali też prac biur i zespołów, które nie należą jeszcze do mainstreamu polskiej architektury, a wyróżniają się ambicją i twórczym podejściem do projektowania – komentuje redakcja Grupy Sztuka Architektury.

Wyniki głosowania internatów poznamy 9 kwietnia 2024 r., natomiast wyniki głosowania ekspertów zostaną ogłoszone na uroczystej Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2023, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2024.

Organizator: Grupa Sztuka Architektury

Patroni Honorowi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Komitet Architektury i Urbanistyki PAN, NIAiU, SARP, SAW, TUP, PLGBC, DAFA

Patroni Medialni: Rzeczpospolita, rp.pl, oknonet.pl, WhiteMAD, Nowy Magazyn, Czas na wnętrze, MAGAZIF, Izolacje, Przegląd budowlany, Poinf of Design, terazdom.pl, Informator Teraz Dom, example.pl, archiweb.pl, budowa.org, budownictwo.org, nieruchomosci.biz.

Redaktor: