Reklama
Wyświetlenia 3730
6 marca 2024

150-lecie rodzinnej firmy z duchem wynalazczości – heroal świętuje rocznicę

heroal Verl
fot. © heroal | Obecna centrala firmy heroal – Johann Henkenjohann GmbH & Co. KG przy Österwieher Straße w Verl

Niewielki zakład rzemieślniczy, który rozpoczął działalność w 1874 r., jest obecnie jednym z międzynarodowych liderów rynku. heroal – Johann Henkenjohann GmbH & Co. KG świętuje w tym roku swoje 150-lecie. Inauguracją roku jubileuszowego były targi R+T 2024 w Stuttgarcie.

heroal Gerda und Johann Henkenjohann

Johann Henkenjohann, dawny właściciel heroal i wynalazca dwuściennego kształtownika rolety wypełnione pianką,
z żoną Gerdą. © heroal

Rok 2024 jest szczególny dla rodzinnej firmy heroal z siedzibą w Verl ze względu na 150-lecie istnienia. Z tej okazji przez cały rok organizowane będą różne wydarzenia. Inauguracją były targi R+T 2024 w Stuttgarcie. Planowane są również wydarzenia dla klientów w różnych lokalizacjach, a także obchody rocznicy dla wszystkich pracowników heroal latem. Rok jubileuszowy zakończy się ceremonią zamknięcia na targach BAU w Monachium w styczniu 2025 r.

Z duchem wynalazczości do sukcesu

Firma heroal została założona w 1874 r. jako mały zakład rzemieślniczy produkujący drewniane buty, a później drewniane nóżki do mebli. Ważnym kamieniem milowym dla obecnego kierunku rozwoju firmy był rok 1969, kiedy Johann Henkenjohann, wnuk założyciela firmy, wynalazł formowany rolkowo i wypełniony pianką aluminiowy kształtownik rolety – przełomową innowację, która stała się nowym standardem branżowym. Od tej innowacji pochodzi także nazwa firmy heroal (Henkenjohann rollformt Aluminium).

heroal 1969 ausgeschaumter Rollladenstab

W 1969 roku Johann Henkenjohann opracował prawdziwą innowację w postaci dwuściennego,
wypełnionego pianką kształtownika rolety, który stał się nowym standardem w branży. © heroal

Była dyrektor zarządzająca heroal, dr Vera Schöne, członek rady doradczej heroal, z sentymentem wspomina wyjątkowego ducha wynalazczości swojego ojca: Mój ojciec był prawdziwym wynalazcą. Zawsze miał w głowie nowe pomysły i ciągle majsterkował. Jeśli miał nowy pomysł, musiał od razu przenieść go na papier – czasem wykorzystywał nawet margines gazety codziennej.

Na przestrzeni dziesięcioleci portfel produktów był stale rozszerzany: na początku lat 70. do oferty zostały włączone systemy okienne i drzwiowe, w latach 90. dodane zostały systemy fasadowe, a od 2015 r. heroal jest również obecny na rynku jako dostawca systemów ochrony przeciwsłonecznej. Tak wtedy, jak i dziś, pionierskie innowacje są sercem nowego i dalszego rozwoju bogatej oferty produktów i usług heroal.

heroal 19 Standort Verl

Wcześniejszy widok z lotu ptaka na siedzibę firmy heroal przy Österwieher Straße w Verl © heroal

Obecnie firma, która jest zarządzana przez piąte pokolenie rodziny, dr. Maxa Schöne i współzarządzających dyrektorów Jürgena Peitza i dr. Ramona Knollmanna, i zatrudnia około 900 pracowników, jest jednym z międzynarodowych liderów rynku aluminiowych rozwiązań systemowych. Firma heroal uczestniczy ponadto w budowie zrównoważonych, wysokiej jakości budynków mieszkalnych i komercyjnych na całym świecie. Systemy rolet, ochrony przeciwsłonecznej, bram rolowanych, okien, drzwi, drzwi przesuwnych, fasad i zadaszeń tarasowych są opracowywane i produkowane w niemieckich zakładach firmy w Verl i pobliskim Hövelhof oraz dystrybuowane za pośrednictwem centrum logistycznego w Hövelhof w Europie, Ameryce Północnej i Australii.

Wspólny sukces

Tak udana 150-letnia historia firmy jest w dużej mierze zasługą partnerskiej współpracy z wieloma specjalistycznymi partnerami heroal na całym świecie.

Długoterminowe partnerstwo i dalszy rozwój naszej oferty produktów i usług w stałym dialogu z naszymi specjalistycznymi partnerami jest częścią filozofii firmy heroal i podstawą wspólnego dalszego rozwoju. Dzięki temu możemy reagować na potrzeby naszych klientów i wymagania rynku, a dzięki naszym rozwiązaniom systemowym przyczyniać się do tego, aby budynki dziś i jutro były bardziej zrównoważone, bezpieczniejsze i wygodniejsze, a jednocześnie spełniały najwyższe wymagania w zakresie projektowania i swobody architektonicznej – wyjaśnia dr Max Schöne. Cel ten podkreśla slogan firmy „simply better spaces for life.

heroal 2011 Werk III

Widok z lotu ptaka na otwarte w 2011 r. centrum logistyczne heroal (zakład III) w Hövelhof © heroal

W 2024 r. heroal koncentruje się na dalszym rozwoju oferty produktów i usług. Na targach R+T w Stuttgarcie na początku roku przedstawione zostały różne innowacje. Należą do nich nowe możliwości konfiguracji i zamawiania, aby procesy pracy były szybsze, wydajniejsze i bez użycia papieru. Nowe produkty, takie jak innowacyjny system skrzynek łączonych, rozwiązania ze zintegrowanym silnikiem solarnym, a także nowe kątowe listwy końcowe i prowadnice odporne na deszcz, rozszerzają i uelastyczniają ofertę systemów roletowych.

heroal Showroom Verl 07

W 2022 r. w centrali firmy w Verl został otwarty nowy salon wystawowy heroal. © heroal

W dziedzinie systemów ochrony przeciwsłonecznej, w centrum uwagi znajdą się nowe rozwiązania, takie jak system heroal VS Z CS, który można płynnie zintegrować z fasadami słupowo-ryglowymi. Jedną z kluczowych kompetencji heroal w 2024 r. będą w dalszym ciągu powierzchnie i różnorodność wzornictwa: na przykład możliwości projektowania bram rolowanych zostaną uzupełnione o technologię powlekania heroal SD, zapewniającą efektowną imitację drewna, rdzy lub betonu. Nowe rozwiązania w zakresie inteligentnej automatyzacji budynków uzupełniają ofertę heroal i przyczyniają się do poprawy efektywności energetycznej, komfortu i bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych i komercyjnych.

Historia firmy heroal w skrócie

 • 1874 Założenie manufaktury drewnianego obuwia: W 1874 r. Johann Henkenjohann, dziadek założyciela heroal – Johann Henkenjohann GmbH & Co. KG, rozpoczyna działalność w branży produkcji drewnianego obuwia.
 • 1948 Wstąpienie do firmy Johanna Henkenjohanna: Jego wnuk Johann Henkenjohann (1922 – 2010) rozpoczyna pracę w firmie w trzecim pokoleniu. Kilka lat później produkuje pierwsze rolety z drewna i tworzywa sztucznego.
 • 1968 Aluminiowe rolety: Dla większej stabilności aluminiowe rolety są formowane rolkowo. Powstaje pomysł nowej nazwy firmy heroal (Henkenjohann rollformt Aluminium).
 • 1969 Przełomowy wynalazek: Wynalezienie pierwszego na świecie dwuściennego kształtownika rolety z aluminium wypełnionego pianką
 • 1971 Rozszerzenie asortymentu: heroal rozszerza portfolio asortymentu z aluminium o dział okien i drzwi. W kolejnym latach dodaje systemy fasadowe i podnośno-przesuwne.
 • 1984 Zakład II: Wraz z otwarciem zakładu II w Hövelhof heroal rozszerza swoje możliwości produkcji i powlekania.
 • 2008 Czwarte pokolenie: Córka Johanna Henkenjohanna, dr Vera Schöne, rozpoczyna pracę w firmie jako dyrektor zarządzająca.
 • 2011 Zakład III: heroal otwiera zakład III w Hövelhof, centrum logistyczne o powierzchni 40 000 m² z własną flotą ciężarówek.
 • 2012 Pionowa linia do powlekania proszkowego: Odkąd w 1986 r. w zakładzie II uruchomiona została pierwsza linia do powlekania proszkowego, heroal stale rozwija swoją kompetencję w dziedzinie powlekania.
 • 2015 Ochrona przeciwsłoneczna: heroal rozszerza portfolio systemów o dział ochrony przeciwsłonecznej.
 • 2015-2017 Międzynarodowe oddziały: W 2015 r. heroal otwiera oddział w Holandii. W kolejnych latach pojawią się oddziały w USA i Francji.
 • 2017 W pełni automatyczna kontrola jakości: Wraz z uruchomieniem linii jakości w zakładzie II, heroal oferuje w pełni zautomatyzowaną kontrolę jakości, aby zapewnić w 100% obiektywną i w pełni udokumentowaną jakość.
 • 2018 Swoboda architektoniczna: heroal rozszerza różnorodność wzorów i kolorów o technologię powlekania heroal SD (Surface Design) ze wzorami imitującymi drewno, beton i rdzę oraz odcienie Les Couleurs® Le Corbusiera.
 • 2019 heroal Ready: Oferta usług heroal Ready umożliwia klientom heroal zamawianie rolet, ochrony przeciwsłonecznej i bram rolowanych także jako gotowych elementów.
 • heroal Forum: Nowe heroal Forum łączy heroal Bistro, pomieszczenia szkoleniowe i biura w siedzibie firmy w Verl.
 • 2020 Piąte pokolenie: Dr Max Schöne dołącza do kierownictwa i zarządza rodzinną firmą w piątym pokoleniu.
 • 2021-2022 Salony wystawowe heroal: heroal otwiera salony w Pradze i Verl.
 • 2022-2023 Nowe usługi i rozwiązania cyfrowe: Portfolio usług heroal zostaje rozszerzone o oferty w obszarze szkoleń, marketingu, kalkulacji, zamawiania, planowania i optymalizacji produkcji.

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
heroal - Johann Henkenjohann GmbH & Co. KG
33415, Verl (Niemcy)
Österwieher Straße 80
tel.: +49 5246 507-0
fax.: +49 5246 507-222