Reklama
Wyświetlenia 3924
28 lutego 2024

Bramy garażowe na 2024 rok – przegląd najnowszych rozwiązań

KRISHOME brama na 2024 rok brama garazowa segmentowa

Od bram z indywidualnym wypełnieniem wtopionych w elewację domu, przez konstrukcje z inteligentnymi systemami sterowania, aż po energooszczędne rozwiązania – warto poznać nowinki technologiczne i produktowe w zakresie bram garażowych na 2024 rok. 

Bramy garażowe pełnią dziś znacznie więcej funkcji niż tylko zabezpieczenie przed intruzami. Stanowią integralną część elewacji domu, wpływają także na izolację termiczną i akustyczną budynku. Jeśli planujemy budowę nowego lub termomodernizację istniejącego domu, wybór odpowiedniej bramy garażowej jest kluczowy. 

Ciepła brama garażowa

Jednym z kluczowych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę jest izolacyjność termiczna bramy garażowej. W przypadku garażu wbudowanego w bryłę budynku przez bramę może uciekać nawet 30% ciepła – zwłaszcza jeśli jest ona często otwierana. Dlatego ważne, aby była szczelna. To przekłada się na oszczędność energii i mniejsze rachunki za ogrzewanie, a także ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (standard WT 2021), współczynnik U bramy do ogrzewanego garażu nie może przekraczać 1,3 W/(m²K). Warto pamiętać, że dotyczy to bramy jako całości, a nie jej poszczególnych elementów.

KRISHOME segmentowa brama garazowa energooszczedna brama

Segmentowa brama garażowa KRISHOME

Wykorzystanie w bramach garażowych nowoczesnych materiałów izolacyjnych, takich jak wypełnienie skrzydła z pianki poliuretanowej lub też warstwy styropianu oraz system uszczelek zapewniają skuteczną izolację cieplną, co pozwala utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz garażu i ograniczyć straty energii. Odpowiedni współczynnik izolacyjności termicznej wpływa nie tylko na komfort użytkowania pomieszczenia, ale również na koszty eksploatacji całego budynku.

Brama garażowa z indywidualnym wykończeniem

Estetyka odgrywa niebagatelną rolę przy wyborze bramy garażowej. Coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które nie tylko spełniają funkcje praktyczne, ale także doskonale komponują się z architekturą domu. Dlatego też na rynku dostępne są nowoczesne modele bram garażowych z indywidualnym wykończeniem, które pozwalają dostosować ich wygląd do naszych preferencji.

Opcje personalizacji obejmują różnorodne wzory, kolory oraz faktury – dzięki temu stworzymy bramę garażową idealnie dopasowaną do stylu budynku oraz jego otoczenia. Front bramy może być np. pokryty płytkami, łupkiem lub panelami z tworzywa sztucznego – w ten sposób brama wtopi się w fasadę tak, że po zamknięciu jest niemal niewidoczna. Popularne stają się także konstrukcje z zintegrowanymi systemami oświetlenia LED, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także nadają garażowi nowoczesny i designerski wygląd.

Inteligentne sterowanie bramą – Smart Home

Coraz więcej producentów oferuje również rozwiązania zintegrowane z systemami Smart Home, umożliwiające zdalne sterowanie bramą za pomocą smartfonów, tabletów czy innych urządzeń z dostępem do Internetu. Pozwala to nie tylko otwierać i zamykać bramę z dowolnego miejsca na świecie, ale także monitorować jej pracę oraz otrzymywać powiadomienia w przypadku prób włamania lub też awarii. Dodatkowo niektóre rozwiązania umożliwiają integrację z innymi urządzeniami smart home, co zapewnia stworzenie kompleksowego systemu monitoringu i kontroli domu.

Dobry montaż bramy garażowej

Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest sposób montażu bramy garażowej. Profesjonalne i odpowiednio przeprowadzone prace montażowe zapewniają nie tylko bezproblemowe użytkowanie bramy, ale wpływają również na jej izolacyjność termiczną oraz trwałość. Dobry montaż bramy garażowej polega przede wszystkim na szczelnym i solidnym zamontowaniu jej w otworze, z zachowaniem odpowiednich odległości od ścian oraz sufitu. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie bramy już po otynkowaniu ścian garażu oraz po wykończeniu posadzki. Pozwala to na osadzenie konstrukcji na odpowiednim poziomie, a to z kolei decyduje o zachowaniu wymaganej szczelności oraz o prawidłowym funkcjonowaniu produktu. W przypadku wymiany starej bramy na nową dostępne są specjalne systemy renowacyjne, które ułatwiają wykonanie montażu.

WISNIOWSKI segmentowa brama garazowa jaka brame wybrac

Segmentowa brama garażowa WIŚNIOWSKI

Podsumowując: wybór odpowiedniej bramy garażowej wymaga uwzględnienia zarówno aspektów praktycznych, takich jak izolacyjność termiczna, jak i estetycznych, które wpływają na harmonijny wygląd całego domu. Brama może być jego charakterystycznym elementem lub też doskonale wtapiać się w fasadę budynku – wszystko zależy od naszych preferencji. Piękny wygląd bramy powinien iść w parze z jej szczelnością, co zapewni wygodne korzystanie z garażu i ograniczy koszty eksploatacji budynku.

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ

  • Brama segmentowa VENTE K2 RFS 60 od KRISHOME. Brama garażowa o najlepszych parametrach cieplnych – idealna dla klientów świadomych korzyści, jakie daje energooszczędna stolarka. Bardzo wysoki poziom izolacji termicznej zapewniają ciepłe panele o zwiększonej grubości (60 mm) w całym przekroju, powiększony system uszczelnień, a także konstrukcja dopracowana w każdym detalu.
  • Brama garażowa MakroPro 2.0 ELH od WIŚNIOWSKI. Brama garażowa MakroPro 2.0 ELH została zaprojektowana tak, by można ją było uzupełnić o indywidualne wypełnienie. Front pokryty płytkami, łupkiem lub panelami z tworzywa sztucznego? Można wtopić bramę w fasadę tak, że po zamknięciu jest niemal niewidoczna. Gwarantuje unikalny design przy zachowaniu wysokich parametrów termoizolacji i niezawodnej konstrukcji bram garażowych WIŚNIOWSKI.
  • KPR-FAST i KPS-FAST – kołki ramowe rozporowe od Klimas Wkręt-met. Zamocowania ramowe KPR-FAST/KPS-FAST doskonale sprawdzają się przy montażu stolarki okiennej oraz bram garażowych. Kołki KPR/KPS-FAST są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Tworzywowy element rozporowy wykonany jest z poliamidu i dzięki swojej innowacyjnej budowie zapewnia optymalne rozłożenie sił w różnych materiałach budowlanych. Stalowe wkręty zabezpieczone są nowoczesną nieelektrolityczną powłoką cynku płatkowego, co czyni je wyjątkowo odpornymi na procesy korozyjne.

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
Polskie Okna i Drzwi Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów
03-219, Warszawa
ul. Elektronowa 2 lok 1.22
tel.: 22 743 87 02
fax.: 22 811 20 64