Reklama
Wyświetlenia 3776
26 lutego 2024

Klub architektury HELLA przechodzi w trzecią rundę

HELLA Architektur Club 1

Klub architektury HELLA to forum networkingu oraz wymiany wiedzy i inspiracji dla architektów, developerów i specjalistycznych mediów. Ta seria wydarzeń skupia się na gospodarce budowlanej i architekturze.

Przemysł budowlany znajduje się w największym kryzysie od dziesięcioleci. Wzrastające koszty budowy, wysokie oprocentowania i wzrost wymagań w zakresie ochrony środowiska mają wpływ na to, w jaki sposób architekci i projektanci kreują i realizują swoje projekty. O akcie balansu pomiędzy kreatywnością i eksplozją kosztów dyskutowali Profesor M. Achammer (przewodniczący zarządu ATP architekten ingenieure), Daniel Riedl, FRICS (członek zarządu Vonovia SE) i Mag. Thomas Winkler (CEO UBM Development AG).

HELLA Architektur Club 2

Wszyscy dążymy do tego, aby stworzyć coś pięknego – ale to nie musi koniecznie być drogie! – mówi Thomas Winkler. 

Prof. Achammer w swoim wprowadzeniu wskazał na swoje przekonanie, że kryzys branży budowlane w żadnym przypadku nie ciągnie za sobą kryzysu kreatywności – wręcz przeciwnie: Kryzys jest wielką szansą dla naszej branży, która od 100 lat pracuje z marnotrawstwem na poziomie 30 do 50 procent. Wąskie ekonomiczne warunki ramowe nie prowadzą do mniej kreatywnych projektów, ale powodują tworzenie bardziej innowacyjnych produktów!

Właśnie dialog regularnie prowadzony w czasach wyzwań ma ogromne znaczenie dla czasu po kryzysie, a czas ten z pewnością nadejdzie – dodaje Andreas Kraler, udziałowiec Grupy HELLA.

Zgodził się z tym również Thomas Winkler z UBM: Od 100 lat istnieje budownictwo prototypowe. Musimy w dużo większym zakresie korzystać ze standaryzowanych rozwiązań i modułów, zamiast ciągle tylko improwizować!

Nie dostrzega on jednak przy tym żadnej szkody dla kreatywności lub estetyki: Również nie wszystkie auta wyglądają tak samo, mimo że są produkowane seryjnie. Korzystanie ze standardów i modułów ma decydujące znaczenie, kiedy chodzi o redukcję kosztów i przyspieszenie procesów.

Prowadzący dyskusję Rainer Nowak (kierownik działu gospodarka, polityka wewnętrzna i zewnętrzna gazety Kronen Zeitung) zapytał zgromadzonych ekspertów również o rozwój w zakresie digitalizacji oraz o nowe wyzwania w obszarze zrównoważonego rozwoju. W temacie digitalizacji wszyscy dyskutanci zauważają w branży jednoznaczną przestrzeń dla wzrostu, a jeśli chodzi o zrównoważony wzrost, to stał się on integralną częścią strategi wielu przedsiębiorstw.

Obiekt, który nie jest zgodny z ESG, za dziesięć lat nie będzie już przedstawiał odpowiedniej wartości – stwierdził Thomas Winkler.

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
HELLA Techniki Osłonowe Sp. z o.o.
55-020, Żórawina
Kalifornijska 4, Rzeplin
tel.: +48 71 3742205
fax.: +48 71 3742286