Wyświetlenia 4321
21 lutego 2024

Klamki w drzwiach wewnętrznych – wybieramy wysokość, kolor i kształt rozety

Jakie klamki wybrac
fot. Komfort.pl | Klamki w drzwiach wewnętrznych – wybieramy wysokość, kolor i kształt rozety

Dobrze dobrane drzwi wewnętrzne uzupełniają całą aranżację i nadają jej określonego stylu i charakteru. Jednak oprócz funkcji estetycznej, drzwi pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, a ich ergonomia ma kluczowe znaczenie dla komfortu domowników. Detalem, który jest często lekceważony, a który ma wpływ zarówno na codzienne korzystanie z drzwi, jak i ich wygląd są klamki. Sprawdzamy więc dziś, o czym pamiętać przed wyborem klamek do drzwi wewnętrznych.

Jaka wysokość klamki w drzwiach? Przyjęte standardy

W zasadzie nie musisz się martwić o wysokość klamki w drzwiach wewnętrznych. Standardowa wysokość montażu klamki w drzwiach wewnętrznych w lokalach mieszkalnych wynosi od 90 do 105 cm od podłogi. I taki właśnie przedział stosują praktycznie wszyscy producenci drzwi wewnętrznych. Co to oznacza? To, że kupując drzwi wewnętrzne do domu lub mieszkania otrzymasz model z miejscem do montażu klamki na standardowej wysokości. Jest to optymalny poziom dla większości dorosłych użytkowników. Pozwala na wygodne, naturalne uchwycenie klamki, bez konieczności podnoszenia ręki zbyt wysoko czy schylania się.

Przepisy prawa budowlanego nie ingerują w wysokość montażu klamki w prywatnych lokalach mieszkalnych. Wybierając wysokość montażu klamki w drzwiach wewnętrznych, nie masz obowiązku stosowania się do określonej normy. Głównym wyznacznikiem wyboru wysokości powinna być funkcjonalność i codzienny komfort.

Kolor klamki w drzwiach wewnętrznych – kontrast czy harmonia?

Przechodząc od kwestii czysto praktycznych do zagadnień estetycznych, trzeba wspomnieć o kolorze klamek. Dzięki rosnącej popularności nowoczesnych i minimalistycznych trendów aranżacyjnych na topie są aktualnie klamki czarne, grafitowe czy antracytowe. Klamki w takich ciemnych kolorach świetnie wyglądają zarówno na drzwiach jasnych, np. białych czy szarych, jak i na tle drzwi w kolorze naturalnego drewna.

Czarne klamki

Czarne klamki. Fot. Komfort.pl

Kolejna opcja, którą warto wziąć pod uwagę to klamki białe. Idealne rozwiązanie, jeśli planujesz aranżację total white lub chcesz stworzyć tzw. drzwi ukryte. Oczywiście w ofercie klamek do drzwi wewnętrznych nie brakuje także modeli zaprojektowanych z myślą o wnętrzach klasycznych i aranżacjach glamour. Są to klamki złote i srebrne dostępne w różnych wariantach: matowe, z połyskiem, szczotkowane, wizualnie postarzane itd.

Pamiętaj, że klamki do drzwi wewnętrznych powinny współgrać z dominującym kolorem dodatków w danej aranżacji. Jeśli większość detali utrzymanych jest w kolorze czarnym, wybierz klamki czarne. Analogicznie złote klamki uzupełnią wnętrze, w którym jest już kilka złotych dodatków.

Kształt rozety drzwiowej – jaki wybrać?

Kolejny element związany z tym, jak finalnie prezentują się drzwi, to kształt rozety. Czym jest rozeta drzwiowa? To element montowany u samej nasady klamki, który przylega bezpośrednio do powierzchni skrzydła i maskuje krawędzie otworu montażowego. Rozeta jest alternatywą dla szyldu, stosowanego często w przypadku drzwi z zamkiem na klucz (szyld obejmuje wtedy klamkę oraz otwór na wkładkę). Dwie podstawowe opcje to rozety kwadratowe oraz okrągłe. W sprzedaży znajdziesz także rozety owalne oraz klamki całkowicie pozbawione tego elementu (z rozetą ukrytą).

Klamka kwadratowa to idealny dodatek do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji. Na taki model decydują się często miłośnicy wnętrz loftowych czy industrialnych. Kwadratowe klamki to także popularny dodatek we wnętrzach skandynawskich. Szczególnie jeśli zależy Ci na wprowadzeniu do nich nowoczesnego akcentu.

Klamki kwadratowe

Klamka kwadratowa. Fot. Komfort.pl

Z kolei rozety okrągłe znajdą zastosowanie we wnętrzach klasycznych, aranżacjach boho czy vintage. Wszędzie tam, gdzie królują zaokrąglone, organiczne kształty.

Jakie klamki do drzwi wewnętrznych wybrać?

Na koniec, skrótowo podsumujmy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klamek:

  • kolor i styl klamki – dopasowany do reszty aranżacji konkretnej przestrzeni,
  • wielkość klamki – ma znaczenie szczególnie w przypadku szerszych i bardziej masywnych skrzydeł lub np. drzwi dwuskrzydłowych,
  • kształt klamki i rozety drzwiowej,
  • kierunek otwierania drzwi.

Artykuł promocyjny