Reklama
Wyświetlenia 3921
15 lutego 2024

OKNOPLAST for Art vol. 2. Czas poznać jury konkursy

OKNOPLASTforArt

Trwają przygotowania do organizacji drugiej edycji międzynarodowego konkursu OKNOPLAST For Art kierowanego do artystów z całej Europy. Wizualizacje prac zgłaszanych przez twórców ocenią przedstawiciele środowiska polskiej kultury i sztuki: krytycy, marszandzi, przedstawiciele Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie Mocak i firmy Oknoplast. 

Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w czerwcu. Obrady jury rozpoczną się po 4 marca 2024 roku – tego dnia upływa ostateczny termin wysyłania prac konkursowych. Jury oceniać je będzie w składzie nieznacznie zmienionym w stosunku do tego, który obradował w zeszłorocznej odsłonie konkursu.

Współpraca z jurorami w zeszłym roku układała się bardzo dobrze, dlatego podjęliśmy decyzję o zaproszeniu niemal tego samego grona do udziału w drugiej edycji konkursu. Uczestnicy mogą spodziewać się szczegółowej analizy nadesłanych propozycji. Regulamin konkursu gwarantuje, że jedynym kryterium dopuszczenia pracy do konkursu jest jej wartość artystyczna. Prace zostaną przedstawione jury w sposób zanonimizowany, dzięki czemu wszyscy mają równe szanse. Nie ma znaczenia rodowód artysty, jego dotychczasowe osiągnięcia czy aktualna pozycja w środowisku sztuki – mówi Magdalena Cedro-Czubaj, szefowa marketingu OKNOPLAST.

Jury drugiej edycji konkursu OKNOPLAST for Art vol. 2 obradować będzie w składzie:

  • Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk: polski malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, profesor sztuk plastycznych, nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i rektor tej uczelni. Autor ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w dwudziestu dziewięciu krajach. Wieloletni członek zarządu, członek rady programowej, kurator oraz kilkukrotny członek jury Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Jego twórczość była honorowana m.in.: Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki RP (1987), Nagrodą Województwa Małopolskiego za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury ARS QUAERENDI (2017) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2019).
  • Maria Anna Potocka: kurator, krytyk sztuki: w latach 1972-2010 prowadziła galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1984 roku tworzy kolekcję światowej sztuki współczesnej. Członek Internationales Künstler Gremium, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki – AICA (w latach 1996–2003 prezes sekcji polskiej) oraz Międzynarodowej Rady Muzeów – ICOM. Kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą, a także ponad 200 wystaw w prowadzonych przez siebie instytucjach. Autor książek: Malarstwo (1995), Rzeźba (2002), To tylko sztuka (2008), Fotografia (2010), Wypadek polityczny (2010), Łempicka. Malarstwo (2021) Kobieta postfeministyczna (2022) oraz wielu tekstów teoretycznych i filozoficznych. W latach 2002–2010 oraz od roku 2019 dyrektor Galerii Bunkier Sztuki. Od 2010 roku dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
  • Małgorzata Potocka: aktorka, reżyserka, producentka filmowa, artystka wizualna. Autorka filmów, fotografii, prac wideo. Wychowała się w rodzinie blisko związanej z filmem. Pierwszy raz przed kamerą wystąpiła jako kilkuletnia dziewczynka, ale jej faktycznym debiutem kinowym był film Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż”, co przyniosło Potockiej kolejne role w Polsce i zagranicą. W 1978 r. ukończyła Wydział Aktorski, a w 1981 r. Wydział Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. W 1985 r. była stypendystką Film Workshop Millenium w Nowym Jorku oraz wykładała na kilku uczelniach w USA. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Twórców Kultury. Jest autorką fotografii, filmów eksperymentalnych, teledysków oraz programów telewizyjnych. Swoje prace wystawiała m.in. w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Budapeszcie i Nowym Jorku. Razem z Józefem Robakowskim, współtworzyła w Łodzi legendarną Galerię Wymiany. Obecnie jest dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
  • Andrzej Starmach: marszand, historyk sztuki i kolekcjoner. Od 1989 roku prowadzi wraz z żoną Teresą Galerię Starmach w Krakowie.
  • Edyta Kurpiel-Placek: kolekcjonerka sztuki, przedstawicielka firmy OKNOPLAST – sponsora nagród.

W OKNOPLAST for Art vol. 2 może wziąć każdy twórca z obywatelstwem Unii Europejskiej, który spełnia jeden z trzech dodatkowych warunków: posiada udokumentowane portfolio artystyczne, jest studentem lub absolwentem uczelni artystycznej. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 7 000 euro, dla zdobywcy 2. miejsca przewidziano 3 000 euro, natomiast na twórcę pracy na miejscu 3. czeka 2 000 euro. Wszystkie nagrodzone przez jury dzieła zostaną dodatkowo wystawione w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, a także znajdą się w kolekcji dzieł sztuki OKNOPLAST.

» Więcej informacji o konkursie 

» Regulamin konkursu 

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
OKNOPLAST Sp. z o.o.
32-003, Podłęże
Ochmanów 117
tel.: 12 279 71 71
fax.: 12 279 71 72