Reklama
Wyświetlenia 3630
1 lutego 2024

Fasady przyszłości: fasada słupowo-ryglowa MB-MT50N od Aluprof

MB MT50N Aluprof

Współczesna architektura coraz większy nacisk kładzie na innowacje, dzięki którym możliwe jest tworzenie budynków nie tylko coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych wizualnie, ale też wpisujących się w założenia zrównoważonego budownictwa. Nowa era w projektowaniu wymaga zatem zaawansowanych rozwiązań, także konstrukcyjnych, które będą stanowiły odpowiedź na wyzwania, przed jakimi stają dziś architekci i projektanci. Najnowszą propozycją marki Aluprof jest fasada słupowo-ryglowa MB-MT50N, która zaprojektowana została zgodnie z wymogami Cradle to Cradle.

Istotne wsparcie dla architektów

W ostatnich latach architektura przeszła ewolucję, która nie tylko zmieniła nasze podejście do estetyki, ale także funkcjonalności i efektywności energetycznej budynków. Jednym z głównych wyzwań, przed jakimi stają dziś architekci, jest dostosowanie obiektów do różnorodnych wymagań estetycznych i funkcjonalnych przy jednoczesnym uwzględnieniu kwestii związanych z ochroną środowiska. Liderzy branży nie ustają zatem w poszukiwaniu rozwiązań, które pozwolą wyznaczać nowe standardy w budownictwie. Aby jednak mogli realizować swoje ambitne wizje, potrzebują odpowiednich narzędzi.

Jednym z nich jest najnowsza propozycja Aluprof, fasada słupowo-ryglowa MB-MT50N. Dzięki dodatkowej komorze pod gniazdem uszczelki w kształtownikach słupów oraz dwóm seriom kształtowników rygli (co umożliwia stosowanie tzw. dwóch rzędów rygli) pozwala architektom na realizację nawet najbardziej ambitnych projektów, w tym fasad o skomplikowanej konstrukcji. Wydajny, trzystopniowy system odwodnienia, umożliwiający kaskadowe odprowadzenie wody w każdym rodzaju połączenia słup-rygiel i rygiel-rygiel, zapewnia późniejszą bezproblemową eksploatację.

Ważny krok naprzód w walce ze zmianami klimatycznymi

Wyzwania współczesnego świata stawiają architektów przed koniecznością projektowania budynków nie tylko atrakcyjnych wizualnie, ale też zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej. Odpowiedzią na ich potrzeby jest fasada MB-MT50N, która została stworzona w oparciu o wytyczne certyfikacji Cradle to Cradle. Rozwiązanie to dostępne jest w dwóch wersjach termicznych i dzięki zastosowaniu nowatorskich izolatorów (ABS/TPE w wersji standardowej i PET/PE w wariancie SI) jest w stanie uzyskać bardzo wysokie parametry w zakresie izolacyjności termicznej, co przekłada się na niższe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania i chłodzenia budynków i tym samym redukcję emisji CO2 oraz niższe koszty utrzymania obiektu.

mb mt50n

Minimalna wartość parametru Uf, wynosząca 0,55 W/(m²K), sprawia, że wysokie parametry izolacyjności cieplnej systemu ścian słupowo-ryglowych MB-MT50N SI zostały potwierdzone certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych (Passive House Institute) z siedzibą w Darmstadt. Nowa fasada Aluprof uzyskała klasę A+ i jest to najwyższa możliwa klasa efektywności dla produktów przeznaczonych do domów pasywnych. Doskonałe wyniki testów to zasługa m.in. innowacyjnego izolatora z twardym rdzeniem, który zapewnia odpowiednie parametry przenikania ciepła, a ponadto jego konstrukcja umożliwia łatwe prowadzenie wkrętu, co znacznie upraszcza i przyspiesza montaż.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Jednym z wielu wyzwań, jakie producentom materiałów budowlanych stawia branża konstrukcyjna, jest dostarczanie rozwiązań, które pozwolą na uzyskanie korzyści ekonomicznych. W dynamicznie zmieniającym się świecie jednym z najcenniejszych zasobów jest czas. Dlatego architekci i projektanci oczekują, że oferowane im produkty pozwolą na efektywny montaż na placu budowy i tym samym skrócenie okresu realizacji projektu. Łatwiejsza instalacja nie tylko redukuje koszty, ale też minimalizuje ryzyko opóźnień, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych projektów komercyjnych i mieszkaniowych. I tu z pomocą po raz kolejny przychodzi fasada słupowo-ryglowa MB-MT50N.

Zastosowane w niej tzw. otwartego kielicha środkowego słupa i rygla, w który wchodzi wkręt, przekłada się na uzyskanie odpowiedniej siły docisku bez konieczności przewiercania się przez ściankę kształtownika. W połączeniu z ujednoliconym systemem mocowania wypełnień opartym na wkrętach z gniazdem Torx istotnie ułatwia i przyspiesza to montaż systemu, co z pewnością docenią wykonawcy. Dzięki zastosowanym w propozycji Aluprof rozwiązaniom konstrukcyjnym będą mogli wykonywać fasady w krótszym czasie przy łatwiejszej prefabrykacji. Rodzaje montażu fasad opartych na systemie MB-MT50N obejmują zarówno klasyczny montaż słupów i rygli, jak i tzw. montaż drabinowy.

Fasada słupowo-ryglowa MB-MT50N to nie tylko kolejny tego typu produkt na rynku. To rozwiązanie, które aktywnie wspiera architektów w realizacji ich wizji: od atrakcyjnego designu, poprzez wydajność energetyczną, aż po korzyści ekonomiczne. Dzięki rozwiązaniu firmy Aluprof architekci mają możliwość tworzenia budynków, które są nie tylko wizualnie imponujące, ale również zrównoważone i przystosowane do potrzeb przyszłych pokoleń. 

ALUPROF S.A.
43-300, Bielsko-Biała
ul. Warszawska 153
tel.: 033 8195300
fax.: 033 8150260
Paweł Sommer
+48 509 230 592
Polski
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Reklama