Reklama
Wyświetlenia 4245
16 stycznia 2024

Polacy coraz chętniej inwestują w hiszpańskie nieruchomości

Rynek Nieruchomosci Hiszpania 3

W Europie rozprzestrzeniła się moda na inwestycje w hiszpańskie nieruchomości. Trend ten dotknął także Polaków, którzy w 2022 roku zakupili w Hiszpanii o ponad 100% więcej domów i mieszkań niż w całym 2021 roku (źródło: registradores.org). Również w 2023 liczba inwestycji na hiszpańskim rynku była znacząca. Szczególnie atrakcyjne dla zagranicznych nabywców są luksusowe posiadłości, które charakteryzują się odpornością na wahania rynkowe. Jak obecnie prezentują się ceny nieruchomości w tym kraju? Kto i gdzie może kupić nieruchomość w Hiszpanii? Sprawdź!

Jakie są obecnie ceny nieruchomości w Hiszpanii?

Ceny nieruchomości w Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, są głównie determinowane przez lokalizację, przy czym najwyższe stawki obowiązują na obszarach przybrzeżnych. Jeśli spojrzymy na cenę za metr kwadratowy, najbardziej kosztownym obszarem w Hiszpanii okazuje się być Costa del Sol oraz Północna Costa Blanca, obejmująca tereny od Alicante po Walencję.

Ile jednak kosztuje metr kwadratowy w Hiszpanii? Zgodnie z danymi zwartymi w raporcie Vela Poland „Hiszpańskie nieruchomości”, pod koniec 2022 r. średnia cena mkw. nieruchomości w Hiszpanii wynosiła 1,944 euro. Co więcej, najwyższe ceny zanotowano w Maladze, Marabelli i Esteponie na Costa del Sol, gdzie średnia wartość nabywanego domu wynosi 482 tys. euro. W północnym obszarze Costa Blanca, w miejscowościach Calpe i Benidorm, przeciętnie trzeba było zaś wydać 323 tys. euro, natomiast w południowych rejonach Torrevieji kwota ta oscylowała w okolicach 168 tys. euro.

Prognozy raportu wskazują również, że ceny w Hiszpanii nieustannie będą rosnąć. Potwierdzają to najnowsze dostępne dane dotyczące roku 2023. Zgodnie z nimi średnia cena za mkw. w 2023 wzrosła w Maladze aż do 2.625 euro. W stosunku do analogicznego okresu roku 2022 oznacza to wzrost o 13,3% (źródło: dreamproperty.es). Wzrosty cen odnotowano także w innych regionach Hiszpanii, co można zaobserwować m.in. na podstawie analizy stawek za mkw. na stronie: rynekpierwotny.pl/pod-inwestycje/za-granica/hiszpania.

Co to oznacza dla inwestorów? Mając na względzie, że mieszkania deweloperskie na sprzedaż w Warszawie z serwisu rynekpierwotny.pl kosztują średnio nawet 3300 zł euro za mkw., to zakup nieruchomości w Hiszpanii wydaje się atrakcyjną alternatywą.

Cena ofertowa to nie cena docelowa!

Ceny ofertowe hiszpańskich nieruchomości mogą jednak wprowadzać polskich inwestorów w błąd. Dlaczego? Są one podawane netto i należy doliczyć do nich spore podatki. Przykładowo: zakładając, że cena ofertowa nieruchomości wynosi 250 tysięcy euro, należy uwzględnić dodatkowe 10 procent VAT. Do tego dochodzi jeszcze 2-3 procent na pokrycie kosztów związanych z notariuszem i prawnymi formalnościami, a w przypadku korzystania z kredytu – 1 procent na koszty operacyjne. Należy uwzględnić jeszcze opłaty obsługi kancelarii prawnej, które są zależne od wartości nieruchomości, czy opłaty dotyczące licencji turystycznej (jeśli nieruchomość jest przeznaczona na wynajem). Oznacza to, że całkowity koszt zakupu mieszkania może wzrosnąć o kilkanaście procent, co stanowi istotny element do uwzględnienia. Z tego też względu dobrym rozwiązaniem może być szukanie ofert na polskich stronach ogłoszeniowych, np. rynekpierwotny.pl.

Czy każdy może kupić dom w Hiszpanii?

Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej, w tym również obywatel Polski, ma możliwość legalnego zakupu nieruchomości w Hiszpanii – wystarczy do tego ważny dowód osobisty. Co jednak istotne, potrzebne będzie również konto bankowe w hiszpańskim banku. W momencie rezerwacji nie jest ono wymagane, jednakże w chwili faktycznego zakupu nieruchomości stajemy przed koniecznością posiadania własnego rachunku w jednym z hiszpańskich banków. Warto dodać, że hiszpańskie instytucje finansowe są otwarte na klientów spoza kraju, szczególnie jeśli zamierzamy skorzystać z kredytu na zakup nieruchomości. Opłaty za prowadzenie rachunku w hiszpańskim banku mogą wynieść do 15 euro miesięcznie. Do otwarcia konta potrzebny jest paszport lub dowód osobisty.

Rynek Nieruchomosci Hiszpania 4

Co jednak, gdy planujesz na stałe przenieść się za granicę? W przypadku Hiszpanii musisz uregulować kilka biurokratycznych kwestii. Konieczne jest uzyskanie numeru identyfikacyjnego podatkowego, zwłaszcza znanego jako N.I.E. Jest to alternatywa dla polskiego PESEL. Numer ten niezbędny jest przede wszystkim do zakupu nieruchomości, ale także w przypadku założenia własnej działalności gospodarczej.

Które regiony Hiszpanii cieszą się zainteresowaniem inwestorów?

Zainteresowanie zagranicznymi inwestycjami w hiszpańskie nieruchomości stale wzrasta. W 2023 roku ich udział w hiszpańskim rynku nieruchomości wzrósł aż do 15,44%. To jeden z rekordowych wyników na przestrzeni ostatnich lat. W tradycyjnym zestawieniu największy udział w rynku utrzymują Brytyjczycy, którzy stanowią 10,11% wszystkich transakcji. Za nimi plasują się Niemcy i Francuzi. Polacy zajmują dziewiąte miejsce w rankingu z udziałem na poziomie 3,7% w liczbie transakcji dokonanych przez zagranicznych inwestorów w Hiszpanii. W 2023 roku nabyli na tym rynku ponad 800 nieruchomości (źródło: dreamproperty.es).

Największym zainteresowaniem ze strony inwestorów spoza kraju cieszy się następujące regiony: Alicante, Santa Cruz i Malaga. Wiele wskazuje na to, że odsetek zagranicznych inwestycji na hiszpańskim rynku nieruchomości będzie rósł także w 2024 roku. Polacy doceniają Hiszpanię za ciepły klimat i stosunkowo niskie ceny. Wielu z nas szuka tu także nieruchomości wakacyjnych. Jeszcze inni zastanawiają się nad przeprowadzką na stałe. Jedno jest pewne: ceny mieszkań kuszą. Najpewniej jednak i one ulegną podwyższeniu w niedługim okresie.

Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Reklama