Reklama
Wyświetlenia 4134
15 stycznia 2024

Innowacje w automatyzacji produkcji – rozmowa z założycielem JB System

JB System Produkcja 1

JB System zajmuje się produkcją i modernizacją maszyn, a także tworzy oprogramowania do zarządzania zleceniami od klientów i produkcją, wyceniające produkty, sterujące maszynami i monitorujące ich pracę. Przedsiębiorstwo posiada bogatą historię i przeżywa obecnie intensywny okres w rozwoju, o czym opowiada Pan Bartosz Kardyś, założyciel firmy. 

Co skłoniło Pana do założenia własnej firmy i jak wyglądały jej początki?

Zawsze pasjonowała mnie informatyka od strony sprzętowej. Kiedy kończyłem szkołę średnią, robotyka czy automatyzacja nie były powszechnymi kierunkami studiów. Podjąłem zatem studia na politechnice rzeszowskiej na wydziale budowy maszyn i lotnictwa, których nie ukończyłem z powodu braku rzeczowych przedmiotów technicznych na rzecz przytłaczającej ilości matematyki, ekonometrii itp. Poszedłem więc na łatwiznę i ukończyłem zarządzanie firm, a przygodę z budową maszyn i automatyzacją produkcji zacząłem na własną rękę. Oczywiście skądś trzeba było pozyskać na to środki i finanse na utrzymanie. Podjąłem pracę w firmie produkującej stolarkę okienną z drewna.

Tam wykonywałem pomiary otworów okiennych u Klientów, przygotowywałem wyceny i oferty, a także programowałem włoskie centrum obróbcze SAC12. Przeszedłem szkolenie lakierowania, okuwania i składania okien. Później zatrudniłem się w firmie produkującej stolarkę PVC, w której Prezes nie oszczędzał na inwestycjach, w tym w park maszynowy i oprogramowanie. Miałem kontakt z producentami oprogramowania do stolarki otworowej, technologami firm produkujących okucia i profile, producentami maszyn i urządzeń do produkcji okien – w tamtych czasach głównie z Niemiec i Włoch. Miałem też możliwość wyjazdów na targi branżowe.

Jednocześnie korzystałem z wiedzy mechaników, automatyków i technologów zaprzyjaźnionej wówczas firmy o kierunku obróbki-skrawaniem z bogatym „zapleczem umysłowym” i parkiem maszynowym. I tak zaczęło się automatyzowanie wcześniej wspomnianej firmy, w której pracowałem. Później byłem zmuszony zmienić branżę na opakowaniową, ale już jako Kierownik ds. rozwoju i wdrożeń, czyli też automatyzacja produkcji, a nawet produkcja maszyn od podstaw na potrzeby firmy.

Początki prowadzenia własnej firmy były dla mnie bardzo owocne i łagodne z uwagi na niską konkurencję w branży. Jak już wcześniej wspomniałem, cała technologia pochodziła z zachodu i stamtąd nasi rodzimi producenci okien pozyskiwali albo tani zużyty sprzęt, wymagający modernizacji lub napraw, albo bardzo drogie nowe maszyny, do których serwis był jeszcze droższy, a oprogramowanie do projektowania, wyceniania i przygotowania plików produkcyjnych było tylko jednego polskiego producenta, dla którego jestem pełen uznania, gdyż reszta raczkowała.

Dzięki wcześniejszym znajomościom z branży okiennej i możliwościom, jakie wypracowałem dotychczas, nawiązałem współpracę z kilkoma producentami stolarki okiennej, dla których wykonałem nowe maszyny, takie jak przymiary automatyczne, czteroosiowe frezarki CNC, przenośniki taśmowe, automatyczne wkrętarki do stali, plotery frezujące, przenośniki do ramek pakietów szybowych, prasę do pakietów szybowych i oprogramowanie komputerowe wspomagające produkcję. Były to dla mnie czasy tzw. Eldorado: serwisowałem, uruchamiałem, sprzedawałem swoje maszyny, pośredniczyłem w sprzedaży maszyn innych producentów, wdrażałem autorskie oprogramowanie komputerowe, wspomagające produkcję. Obecnie rynek okienny jest tak nasycony, że postanowiłem rozszerzyć produkcję maszyn i urządzeń również na inne branże, ale producenci okien i drzwi zewnętrznych to nadal moi główni Klienci.

Co przyczyniło się do zbudowania tak solidnej marki w branży?

W przypadku marki JB System były to po prostu ciężka praca, solidność i bezawaryjność wykonanych maszyn i urządzeń, a także atrakcyjna cena. Szeroka gama produktów i elastyczność w działaniu powodują, że stali Klienci wracają, a nowi mają odwagę na podjęcie współpracy. Piszę tak, ponieważ często nowe maszyny są prototypami nie tylko dla mnie, ale w ogóle na rynku. Takim urządzeniem jest na przykład nasz nowy produkt: pozioma prasa do pakietów szybowych ustawiana samoczynnie na podstawie sczytanego kodu QR. Jeżeli chodzi o oprogramowanie do maszyn czy do wspomagania produkcji, to nie opieramy się na schematach (nie narzucamy stałego rozwiązania) – to znaczy „nie naciągamy” produkcji do istniejącego programu tylko program dopasowujemy do potrzeb zastosowanej technologii w firmie Klienta.

Jakich produktów sprzedajecie najwięcej i jakie najczęściej świadczycie usługi?

Najlepiej sprzedaje się automatyczny przymiar pozycjonujący, który dedykowany jest branży okiennej i drzwiowej, ale znajduje też zastosowanie w innych branżach. Stosowany jest jako automat odmierzający długości ciętych elementów przy piłach jednogłowicowych do profili głównych, do profili rolet i moskitier, do wzmocnień stalowych, do listew przyszybowych czy do cięcia poprzecznego (tzw. magazynówki liniowej: parapetów, poszerzeń, okapników itp.), a także przy gilotynach do zasuwnic okuciowych. Budowa przymiaru jest dopasowana do urządzenia, z którym współpracuje, oraz do materiału, który będzie odmierzany (od tego zależy długość i wstępna regulowana wysokość przymiaru, blat płaski stalowy lub aluminiowy, rolkowy z rolkami z PVC lub metalowymi). Do przymiaru może również być dołączony stół odbiorczy.

Dla uzyskania precyzji zrezygnowałem w konstrukcji z zastosowania przekładni i listwy zębatej, co może wydać się dziwne, ale zdaje egzamin, co jest potwierdzone przez użytkowników. Produkt najbardziej wyróżnia oprogramowanie, dlatego sterowanie przymiarów JB SYSTEM oparte jest na komputerze typu PC z monitorem dotykowym min. 17 cali, a nie na sterowniku PLC i panelu HMI. Duży ekran dotykowy pozwala na większą precyzję i wygodę w obsłudze oraz na większą przejrzystość, czytelność i ilość wyświetlanych informacji.

Oprogramowanie przymiaru posiada funkcję optymalizowania listy cięć, uwzględniając planowanie początku profilu, grubość piły, długość całej sztangi oraz długość odpadu użytkowego. Posiada opcję prowadzenia magazynu odpadów użytkowych ze wskazaniem ich ponownego użycia. Urządzenie ma możliwość pomiaru długości sztangi, z której będą cięte elementy, a także pracy z pliku wczytywanego z pamięci typu pendrive, poprzez sieć LAN czy WiFi , danych z czytnika kodów, listwy pomiarowej i bezpośredniego połączenia z bazą SQL programu ERP.

Nasz software współpracuje z programami ERP opartymi na bazach danych SQL i może być napisany indywidualnie na potrzeby Klienta. Oczywiście posiada funkcję drukowania etykiet, a ponadto funkcję sumowania i raportowania wykonanych cięć (pomiarów). Może też raportować o ilości przepracowanych cykli i odmierzonych długości w celu poinformowania o konieczności przeprowadzenia przeglądu, o czym może zawiadomić służby utrzymania ruchu. Przymiar może sterować pracą maszyny, do której został zamówiony, czyli po odmierzeniu zadanego wymiaru może opuścić osłony piły, uruchomić docisk materiału, uruchomić i wysunąć piłę i oczywiście na odwrót.

Inne maszyny, takie jak czteroosiowe frezarki CNC czy automatyczne wkrętarki, charakteryzują się dużą elastycznością pracy. Zmiana systemu okuciowego czy profilowego nie wymaga drogich przezbrojeń, stosowania tzw. kopyt itp. Posiadają otwarte oprogramowanie oparte na G-kodach i taka zmiana systemu w firmie polega na przeprogramowaniu danej maszyny. Pierwszy raz z takim rozwiązaniem spotkałem się w oczyszczarkach naroży niemieckiego producenta w 2006 roku i bardzo spodobała mi się elastyczność przezbrajania tej maszyny.

Z jakimi dostawcami przeważnie współpracujecie?

Od wielu lat współpracujemy ze sprawdzonymi dostawcami, dzięki którym nasze urządzenia dostarczamy terminowo i w atrakcyjnych cenach, a do tego pracują one długo i bezawaryjne. Są to m.in.:

  • automatyka, elektronika i mechanika: Akcesoria CNC Augustów (Ebmia.pl)
  • mechanika: Rubix Polska (wcześniejszy Brammer)
  • pneumatyka – kompresory: WALTER
  • pneumatyka – siłowniki, elektrozawory i armatura: PNEUMAT Wrocław
  • sprzęt komputerowy: COMAX Computers

Z uwagi na szeroki asortyment, w dużym stopniu powierzamy podzlecenia firmom zewnętrznym, co pozwala na szybszą realizację, rotację zleceń i, wbrew ogólnemu przekonaniu, że poprzez pośredników będzie drożej, tańszą produkcję. Może wyjaśnię tę ostatnią kwestię: przy produkcji maszyn nietypowych trudno jest w 100% obłożyć pewne stanowiska, które niestety trzeba utrzymać, a finalnie opłaca je Klient. Dla przykładu przy produkcji moich maszyn prasy krawędziowe są głównie wykorzystywane do kształtowania osłon, dlatego osłony powierzam do wykonania firmie, która nieustannie produkuje piece CO i ma pełne obłożenie na prasie i wykorzysta resztę materiału, który trzeba kupować w pełnych arkuszach. Podobnie jest w przypadku piaskowania i malowania proszkowego.

Proszę opowiedzieć o waszych klientach – kto najczęściej się do Was zgłasza?

Wykonujemy urządzenia posiłkowe: przymiary dla producentów stolarki drewnianej, PVC, aluminium, stalowej oraz producentów szyb, znajdujące zastosowanie na stanowiskach przygotowania materiałów do produkcji (cięcie profili głównych, wzmocnień, listew przyszybowych, docinanie okuć itp.) i bezpośrednio na magazyn (poszerzeń, profili montażowych itp.). Ponadto przymiary sprzedajemy producentom moskitier i rolet wraz z oprogramowaniem do wycen, ofertowania i przygotowaniem pliku do cięcia na przymiar.

Frezarki i plotery CNC wykorzystywane są do stolarki nietypowej głównie do frezowania otworów w profilach drzwi zewnętrznych i wypełnieniach. Przenośnik taśmowy i automaty do skręcania wzmocnień z profilem PVC to zestaw do zautomatyzowania stanowiska zbrojenia profili PVC stalą. Podajnik haczykowy natomiast do podawania ramek międzyszybowych oraz prasa do pakietów szybowych dedykowane są producentom szyb i drzwi zewnętrznych.

W innych branżach odbiorcami naszych maszyn są producenci zabudów samochodów dostawczych, producenci krat wentylacyjnych, filtrów kasetonowych czy producenci opakowań – papierowych wypełnień do kartonów. Naszymi Klientami są zarówno początkujący producenci, jak i bardzo duże firmy produkcyjne.

Rok 2023 był intensywny w waszym wykonaniu, prawda?

Tak, jak najbardziej! Pomimo popandemicznych pozostałości w gospodarce, początkowo wysoko rosnącej inflacji i niepewności polityczno-rynkowej, rok 2023 był jednym z bardziej udanych okresów w naszej historii. Opracowaliśmy nowe oprogramowanie do naszych przymiarów i innych maszyn o nazwie JB SYSTEM CONTROLER. Sprzedaliśmy dużą ilość przymiarów, nawiązaliśmy współpracę z jednym z głównych producentów okuć oraz z jednym z głównych producentów drzwi zewnętrznych, dodaliśmy do portfolio firmy dwa nowe produkty, w tym opisywaną wcześniej prasę do pakietów szybowych. Dla innej branży wprowadziliśmy do produkcji prototypową maszynę do wypełnień papierowych. Rozpoczęliśmy także wdrożenie systemu informatycznego do wspomagania i raportowania produkcji w firmie o profilu obróbki skrawaniem tworzyw sztucznych.

Czy 2024 będzie równie intensywny?

Nawet bardziej! To będzie rok dużych zmian. Nie tylko zmieniamy siedzibę, ale także powiększamy produkcję o maszyny do stolarki okiennej. Korzystając z posiadanej wiedzy i doświadczenia, cały czas ulepszamy nasz sztandarowy produkt, czyli automatyczny przymiar pozycjonujący. Planujemy doposażyć przymiar z odbiornikiem w piłę jednogłowicową i w pełni ten zestaw zautomatyzować, żeby w ten sposób otrzymać tzw. optymalizerkę. Chcemy zwiększyć produkcję sprawdzonych już rozwiązań: czteroosiowych frezarek CNC, przenośników taśmowych do profili czy wkrętarek automatycznych, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. Pozostajemy również przy produkcji maszyn do wypełnień papierowych, ponieważ takie wypełnienia są ekologiczne i wypierają produkty z tworzyw sztucznych, które powoli wycofywane są również poprzez dyrektywy UE.

Firma Handlowo-Usługowa JB SYSTEM Bartosz Kardyś
39-100, Ropczyce
Asnyka 42
tel.: 668606126
Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Polski, Angielski
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Reklama