Reklama
Wyświetlenia 3780
8 stycznia 2024

Biophilic Design idzie w parze ze szkłem

BiophilicDesignPilkington
fot. Pilkington | Biophilic Design idzie w parze ze szkłem

Koncepcja Biophilic Design dąży do tworzenia poczucia harmonii pomiędzy wnętrzem a światem zewnętrznym. Odbywa się to za sprawą żywych roślin, odpowiednich dekoracji i naturalnych materiałów. Okazuje się, że szkło również odgrywa w tym trendzie znaczącą rolę – nie tylko ze względu na właściwości dekoracyjne, ale też specyfikację techniczną. Urządzenie spokojnego i regenerującego wnętrza jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

Projektowanie biofilne – na czym polega?

Biophilic Design, czyli tzw. projektowanie biofilne, to sposób na przeniesienie natury do wnętrza. W XXI wieku większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, a przecież kontakt z naturą jest wpisany w nasze DNA. Biophilic Design można więc odczytywać jako miłość do natury, która w projektowaniu przekłada się na wprowadzenie naturalnych elementów do wnętrz. Mogą to być ogrody wertykalne, czyli tzw. żywe ściany, panele z mchu, a także inne naturalne elementy, takie jak rośliny domowe. Biofilny design jest nie tylko przyjemny dla oka, ale także poprawia samopoczucie, zmniejsza stres, zwiększa kreatywność, a nawet pomaga filtrować powietrze, redukując lotne związki organiczne, a także (za sprawą kwiatów doniczkowych) produkować tlen.

W miarę jak projektowanie biofilne stale ewoluuje z niszy miłośników roślin do ekspansywnego trendu wnętrzarskiego, poszerza się także sposób, w jaki o nim myślimy i włączamy naturę do domów, biur, restauracji i wszelkich innych wnętrz. Okazuje się, że możliwości jest mnóstwo, bo biofilne elementy projektu to nie tylko rośliny i przedmioty, ale także materiały, w tym skóra, drewno, bambus, kamień i wełna. Nie muszą mieć dużego udziału w przestrzeni. Wystarczy, że będą to detale, takie jak ceramiczny pojemnik na kawę lub skórzane uchwyty do mebli. Natura we wnętrzu może przejawiać się również w postaci dekoracji. Tu doskonale sprawdzają się różnego typu znaleziska plażowe, takie jak muszle i drewno wyrzucone na brzeg. Mogą być to również suszone kwiaty, konary sosny, a nawet skały – wszystkie wnoszą subtelne motywy dzikiej przyrody do wnętrza. Ważne, by nie przesadzić i zachować umiar.

Naturalne wnętrza z dostępem do światła dziennego

Aranżacja wnętrza, zarówno prywatnego, jak i publicznego, w myśl zasad Biophilic Design w dużym stopniu wiąże się z tematem oświetlenia. W 2023 roku projektanci nadają temu jeszcze większy priorytet, ponieważ naturalne światło słoneczne jest dobre nie tylko dla roślin domowych, ale też mieszkańców i użytkowników wnętrza. Promienie słońca, które rozświetlają wnętrze dyktują rytm dobowy, poprawiają nastrój i zwiększają komfort przebywania w pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest, by szyby okienne w budynkach cechował wysoki współczynnik przenikania światła.

O szkle okiennym zwykle rozmawia się w kontekście ochrony przed nadmiernym nagrzaniem wnętrz lub izolacyjności cieplnej. To ważne czynniki, które wpływają na bilans energetyczny budynku, jednak na komfort jego użytkowników ma wpływ jeszcze jeden parametr – przenikalność naturalnego światła dziennego. Im więcej jest go we wnętrzu, tym przyjemniej się w nim przebywa, a w przypadku trendu Biophilic Design jest to szczególnie istotne – przekonuje Ewelina Wójcicka, kierownik ds. komunikacji marketingowej Pilkington IGP.

Szkłem, które nie blokuje przepływu naturalnego światła jest Pilkington Optiwhite™. Jest to tzw. szkło odżelazione o wyjątkowej transparentności, które pozwala na wierne odwzorowanie kolorów obiektów obserwowanych przez szybę. Te same walory pozwalają również zapewnić znakomite oświetlenie każdego wnętrza światłem dziennym. Pilkington Optiwhite™ w połączeniu z innym szkłem idealnie nadaje się na fasady budynków, które (za sprawą odpowiednio dobranych powłok) mogą chronić przed nadmiernym nagrzaniem, zyskać właściwości samoczyszczące lub chronić przed utratą ciepła.

Szklane panele z motywami roślinnymi

Nawiązanie do natury możliwe jest nie tylko poprzez stosowanie naturalnych materiałów i żywych roślin, ale także za sprawą rozmaitych motywów roślinnych. W tym kontekście daje się odczuć wielki powrót tapet i tkanin z roślinnym dekorem. To oczywiste nawiązanie do stylu vintage, ale jeśli ktoś woli bardziej nowoczesne środki wyrazu, może sięgnąć po szkło. Szklane panele kuchenne, które wypełniają przestrzeń pomiędzy blatem a górnymi szafkami można zadrukować dowolną grafiką lub zdjęciem. Liście, kwiaty lub nawet struktura drewna sprawdzają się w tym przypadku doskonale – podnoszą estetykę, realizując założenia Biophilic Design.

Druk na tego typu szkle zależy od indywidualnych upodobań i może być dobrany do każdego wnętrza. To idealna propozycja dla kuchni, w których nie ma okien i żadne rośliny nie utrzymają się tam przez dłuższy czas. Ten sam problem częściej dotyczy łazienek, w których również można stosować szklane panele. Stanowią one wówczas ciekawą alternatywę dla klasycznych płytek. Panele szklane mogą być stosowane zarówno w kabinach prysznicowych, jak i w formie okładzin ściennych wokół wanny.

Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że szkło stosowane w miejscach o dużej wilgotności jest narażone na korozję. W kuchennych panelach sprawdzi nam się szkło Pilkington Optiwhite™, natomiast w wypadku łazienki warto sięgnąć po rozwiązanie, które zapewni wysoką estetykę i trwałość przez dłuższy czas. Takim rozwiązaniem jest szkło antykorozyjne dedykowane do łazienek Pilkington OptiShower™, które dzięki trwałej powłoce pirolitycznej o wysokiej odporności na ścieranie, nie ulega zniszczeniu i zachowuje swoje właściwości przez długi czas – mówi Ewelina Wójcicka.

W świetle współczesnych tendencji wnętrzarskich, Biophilic Design wydaje się być nie tylko modnym trendem, lecz również filozofią przekształcającą przestrzeń życiową w harmonijne środowisko. Zastosowanie w nim szkła otwiera nowe możliwości dla projektantów wnętrz. Warto zanurzyć się w tę fascynującą symbiozę Biophilic Design i szkła, która nie tylko ułatwia tworzenie estetycznych wnętrz, ale także sprzyja zdrowiu i dobrostanowi użytkowników. Szkło jest swoistym łącznikiem między wnętrzem a naturą, przez co nasze otoczenie staje się nie tylko miejscem pobytu, ale także źródłem inspiracji i regeneracji.

Pilkington IGP Sp. z o.o.
02-675, Warszawa
ul. Wołoska 18 Curtis Plaza
tel.: 22 548 75 00
fax.: 22 548 75 22
Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Polski, Angielski
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Reklama