Reklama
Wyświetlenia 3692
29 listopada 2023

FAKRO z nagrodą dla najlepszego rozwiązania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym

GOZ FAKRO

FAKRO zostało laureatem w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Nowosądecka firma znalazła się w gronie wyróżnionych w kategorii „Wdrożony model gospodarki o obiegu zamkniętym”. Zwycięski projekt FAKRO, to „Wykorzystanie 100% odpadów profili PVC w procesie recyklingu oraz ponowne ich zastosowanie, jako profili PVC, dzięki współpracy z firmą Primo Profile”.

Model biznesowy z zakresu GOZ wdrożony przez FAKRO polega na sprzedaży odpadów generowanych podczas procesu produkcyjnego okien tworzywowych w postaci profili PVC firmie Primo Profile, która zajmuje się produkcją profili z tworzyw sztucznych. Odpady stają się dla Primo Profile wysokiej jakości surowcem, który następnie zostaje przetworzony w procesie recyklingu.

Finalnym produktem jest profil PVC z tworzywa przetworzonego, który odkupujemy od firmy. W Fakro używamy tych profili w ościeżnicy i udział tego surowca w tym elemencie wynosi 63%. Udział surowca z recyklingu w profilach okna tworzywowego z rozmiarze 78x118 np. PTP-V U3 wynosi 32%. Mimo użycia surowca z recyklingu, parametry wytrzymałościowe są takie same jak przy użyciu surowca nieprzetworzonego. Odbiorcą końcowym naszego produktu w postaci okien tworzywowych są klienci z ponad 60 krajów świata – tłumaczą przedstawiciele FAKRO. 

Nagrodę 20 tys. zł w imieniu FAKRO odebrała Paulina Tarczyńska, Kierownik Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Administracji. Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się 21 listopada br. w Warszawie.

Jesteśmy zieloną, zrównoważoną firmą. Za tymi stwierdzeniami stoją konkretne działania ujęte chociażby w raporcie Zrównoważonego Rozwoju FAKRO. Nagrodzony model biznesowy z zakresu GOZ pokazuje proces efektywnej zmiany. Pierwotnie odpady były utylizowane zgodnie z obowiązującymi procedurami, dzięki modelowi zyskały „drugie życie”, co jest wartością dodaną zarówno w wymiarze ekologicznym jak i ekonomicznym – podsumowuje Paulina Tarczyńska.

Redaktor:

FAKRO Sp. z o.o.
33-300, Nowy Sącz
ul. Węgierska 144a
tel.: 018 444-0-400
fax.: 018 444-03-33