Reklama
Wyświetlenia 3802
24 października 2023

Zaparowane szyby w domu

Zaparowane szyby w domu AM OKNA

Zaparowanie szyb od wewnątrz to zjawisko, które często pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury są niskie. Czasami para wodna aż spływa po oknie. Jakie czynniki powodują ten problem? Jak zapobiec kondensacji na oknach? Więcej dowiesz się z artykułu przygotowanego przez ekspertów AM OKNA.

Dlaczego okna zaparowują jesienią i zimą?

To nie przypadek, że kondensacja na oknach zwykle pojawia się jesienią i zimą. W tych porach roku temperatury na zewnątrz są znacznie niższe niż latem. Różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz oraz duża wilgotność w mieszkaniu to czynniki, które powodują, że okna się „pocą”.

Czy jest to niebezpieczne?

Jeżeli szyby parują od wewnątrz, należy zachować ostrożność. Nadmierna wilgotność powietrza w pomieszczeniu prowadzi nie tylko do kondensacji pary wodnej na oknach. Wilgoć niszczy izolację, powodując plamy na ścianach i gnicie wsporników ścian i podłóg. Z biegiem czasu zjawisko to może spowodować również uszkodzenie fundamentu. Kondensacja na oknach może być przyczyną powstawania pleśni.
Jak niebezpieczne są zmatowione szyby okienne?

Pleśń powoduje różne choroby – może powodować podrażnienia, reakcje alergiczne i infekcje. Pleśń w pomieszczeniach mieszkalnych często powoduje też zmęczenie, bóle głowy i zmęczenie. Czasami pleśń jest także przyczyną chorób przewlekłych. Na pewno chcesz uniknąć takich problemów…

Jeśli zauważysz, że szyby parują od wewnątrz, powinieneś natychmiast zareagować, aby zapobiec powstaniu pleśni. Poniżej dowiesz się, jak zapobiec zaparowaniu szyb od wewnątrz, nawet w mroźne zimowe miesiące.

Co zrobić, jeśli okna są zaparowane?

Zaparowane okna – co robić? Jeśli chcesz uniknąć pary wodnej i kondensacji na oknach, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Właściwa wymiana powietrza w każdym pomieszczeniu;
  • Prawidłowe ustawienia ogrzewania;
  • Właściwy poziom wilgotności powietrza;
  • Suszenie wilgotnego prania na balkonie lub w ogrodzie;
  • Zamykanie drzwi do łazienki, kiedy bierzemy prysznic czy kąpiel;
  • Konieczność wymiany okna.

Należy odpowiednio wietrzyć i dostarczać świeże powietrze

Podczas wietrzenia należy przestrzegać następujących zasad:

  • Należy wietrzyć nie tylko najczęściej używane pomieszczenia, ale całe mieszkania czy domy;
  • Podczas wietrzenia należy zmniejszyć ogrzewanie, aby ograniczyć straty energii;
  • Należy jednocześnie otwierać okna po przeciwnych stronach mieszkania;
  • Po kąpieli należy przewietrzyć łazienkę.

Uwaga: Higrometry często podają nieprawidłowe wartości

Wilgotność powietrza można zmierzyć za pomocą higrometru – trzeba jednak podchodzić do odczytu z analogowego urządzenia z rezerwą. Higrometry analogowe mogą wyświetlać nieprawidłowe wartości, więc jeśli chcemy regularnie sprawdzać wilgotność powietrza, to warto skorzystać z higrometru elektronicznego. Elektroniczne mierniki wilgotności działają niezawodnie.

Wymień okna w swoim mieszkaniu

Czy Twoje okna parują od wewnątrz, mimo że często wietrzysz pomieszczenia i odpowiednio je ogrzewasz? W praktyce oznacza to, że okna, które nie są już szczelne, należy wymienić. Nie tylko unikniesz kondensacji na szybach okiennych, ale także zaoszczędzisz energię w swoim domu.

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
Reklama