Reklama
Wyświetlenia 3930
24 października 2023

Jak rozmieścić okna względem stron świata?

fot. AWILUX | Okna w domu energooszczędnym

Współczesne budownictwo szuka rozwiązań, które pomogą tworzyć domy jeszcze bardziej efektywne energetycznie i komfortowe dla mieszkańców. Z tego względu jednym z kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas projektowania i budowy domu, jest właściwe rozmieszczenie energooszczędnych okien. O tym, jak odpowiednie umiejscowienie oraz rodzaj okien wpływa na doświetlenie wnętrz i efektywne wykorzystanie energii słonecznej opowiada Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Każde pomieszczenie w domu pełni swoją unikalną funkcję. Stąd też umiejscowienie miejsca wypoczynku, jakim jest sypialnia, najlepiej planować od strony północnej lub wschodniej, aby poranne promienie słońca delikatnie budziły mieszkańców. Pokoje dziecięce, które pełnią rolę zarówno sypialni, jak i miejsca do nauki oraz zabawy, powinny mieć okna skierowane na zachód. Pozwoli to na dostarczenie dużej ilość naturalnego światła. Salon najlepiej umiejscowić od zachodu lub południa, aby korzystać z naturalnego oświetlenia i pięknych widoków zachodzącego słońca. Natomiast kuchnia powinna znajdować się od strony północnej lub wschodniej, aby uniknąć nadmiaru słońca, które mogłoby dodatkowo nagrzewać pomieszczenie oraz utrudniać komfortowe gotowanie.

Jak rozmieścić okna względem stron świata? Fot. Schüco/AWILUX

Energooszczędne okna do energooszczędnego domu

Montaż okien skierowanych na południe, wschód i zachód pozwala na efektywne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń, to z kolei gwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie. Dlatego odpowiednio dopasowane okna stanowią kluczowy element budowy energooszczędnego domu.

Energooszczędne okna PVC, z ich niskim współczynnikiem przenikania ciepła U wynoszącym od 0,8 W/(m2·K), idealnie izolują nie tylko termicznie, ale również akustycznie. Wybierając tego typu rozwiązania, warto rozważyć system Schüco LivIng Alu Inside z pakietem szybowym SunEnergy+. Posiada on doskonałe parametry termoizolacyjne, a także zapewnia jasność i neutralność barw, co przekłada się na doskonałe oświetlenie pomieszczeń – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

W skutecznym zarządzaniu energią słoneczną na południowych, wschodnich i zachodnich przeszkleniach pomocne będą także odpowiednio dobrane rolety, żaluzje, daszki, okiennice lub markizy. Ekspert firmy AWILUX przypomina, że te prawidłowo dopasowane i zamontowane pomogą zarówno w kontroli nadmiaru światła słonecznego, jak i w utrzymaniu ciepła w zimie czy niższej temperatury w lecie.

Tak dla okien narożnych

W przypadku, kiedy zależy nam na doświetleniu wnętrza z więcej niż jednej strony, doskonałym rozwiązaniem będą okna narożne, np. z oferty AWILUX. Znajdując się na dwóch sąsiednich ścianach, dostarczają dużą ilość światła do pomieszczeń, nawet jeśli są zlokalizowane od północnej strony budynku. Okna narożne są idealne dla salonów, kuchni, sypialni, gabinetów i biur, wprowadzając do wnętrz nie tylko funkcjonalność, ale także nowoczesny design.

Okna narożne mogą być dostępne w dwóch wariantach: ze słupkiem lub bez niego. Te ze słupkiem mają specjalny łącznik w kolorze stolarki, który łączy dwa przeszklenia pod kątem 90% i służy jako wspornik dla konstrukcji budynku. Natomiast okna bez słupka oferują niezakłócony widok na zewnątrz, co jest szczególnie atrakcyjne w przypadku malowniczych krajobrazów – mówi Rafał Buczek z AWILUX.

Okna narożne stanowią atrakcyjny wizualnie element nowoczesnej architektury, będący także sposobem na urozmaicenie bryły istniejącego już budynku, który chcemy poddać modernizacji. W starszych budynkach, ze względu na ograniczenia technologiczne, zazwyczaj stosowano mniejsze okna, co w rezultacie powodowało, że pomieszczenia nie były wystarczająco doświetlone. Okna narożne wykorzystane podczas modernizacji budynku pozwalają uzyskać znacznie większe doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym. Warto również wspomnieć, że dodatkowo bryła budynku nabiera dzięki nim zupełnie nowego, bardzo nowoczesnego wyglądu.

Wybór odpowiednich okien oraz ich właściwe rozmieszczenie względem stron świata ma ogromne znaczenie dla komfortu i efektywności energetycznej domu. Wykorzystanie naturalnego światła i energii słonecznej to klucz do stworzenia budynku, który jest zarówno ekologiczny, jak i komfortowy dla jego mieszkańców. Jeżeli jednak zależy nam na doświetleniu wnętrz z więcej niż jednej strony, doskonałym rozwiązaniem staną się okna narożne. Jest to jedno z nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko wprowadza więcej światła do pomieszczeń, ale także nadaje im nowocześniejszego i atrakcyjniejszego wyglądu. Pamiętajmy także, że decydując się na montaż okien – zarówno energooszczędnych, jak i narożnych, warto skorzystać z usług doświadczonego dostawcy, takiego jak firma AWILUX.

Redaktor:

Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Angielski
AWILUX Polska Sp. z o.o Sp.k.
64-100, Leszno
ul. Budowlanych 9
tel.: +48 65 525 42 90
fax.: +48 65 525 42 91
Reklama