Reklama
Wyświetlenia 3710
20 października 2023

Jaką bramę garażową wybrać? Przegląd najciekawszych funkcji bram segmentowych

Jaką bramę garażową wybrać? Przegląd najciekawszych funkcji bram segmentowych
fot. WIŚNIOWSKI | Jaką bramę garażową wybrać? Przegląd najciekawszych funkcji bram segmentowych

Funkcjonalna brama garażowa to wygoda i bezpieczeństwo oraz skuteczna ochrona przed stratami ciepła. Dużą popularnością cieszą się obecnie bramy segmentowe, które dobrze pasują nawet do małego garażu. Mogą być one również wyposażone w różne praktyczne funkcje – warto poznać te najciekawsze, żeby dobrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu.

W przypadku bram zlokalizowanych w bryle budynku – a takie właśnie konstrukcje są najbardziej popularne – powierzchnia, która zajmuje od kilku do nawet kilkunastu m² stanowi mocno wyróżniający się element fasady. Dlatego w parze z funkcjonalnością produktu powinna iść jego estetyka. Eksperci marki WIŚNIOWSKI podpowiadają, na jakie nowinki technologiczne i funkcje zwrócić uwagę przy zakupie nowej oraz wymianie starej bramy garażowej.

Wybór segmentowej bramy garażowej – od czego zacząć?

Podstawową kwestią przy wyborze bramy garażowej są jej rozmiary. Na rynku motoryzacyjnym sporym zainteresowaniem cieszą się obecnie SUV-y, które łączą cechy auta osobowego i terenowego. Żeby wjazd do garażu takim autem był komfortowy i bezpieczny, wysokość bramy powinna wynosić co najmniej 2,10-2,25 m. Oferta nowoczesnych bram segmentowych jest bardzo duża, więc można wybrać bramę na wymiar, która idealnie pasuje do otworu montażowego.

Możemy też dobierać spośród różnorodnych kolorów i rodzajów wykończenia bramy, ale ważne jest, aby była ona dopasowana pod względem wizualnym do kolorystyki elewacji, drzwi zewnętrznych oraz okien. Dzięki temu stworzymy spójną całość, która estetycznie wpisze się w wygląd budynku i podkreśli jego architekturę.

Brama w garażu ogrzewanym zlokalizowanym w bryle budynku musi zapewniać odpowiednią termoizolację. Warto więc zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który w przypadku bramy nie powinien przekraczać 1,3 W/(m²K). Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym wyrób jest „cieplejszy”. Na parametry termiczne produktu ma wpływ jego konstrukcja, uszczelnienie, a także prawidłowy montaż. Jeśli zależy nam na jak najwyższym poziomie ochrony cieplnej, możemy postawić np. na bramę segmentową UniTherm WIŚNIOWSKI z panelem INNOVO o grubości 60 mm, która jest chętnie wybierana do domów energooszczędnych i pasywnych.

Funkcjonalna brama segmentowa – jakie rozwiązania wybrać?

Bramę segmentową możemy wzbogacić o dodatkowe funkcje. Zaprezentujemy je na przykładzie bram garażowych marki WIŚNIOWSKI. W garażu często brakuje wystarczającej ilości naturalnego światła, więc funkcjonalną opcją jest zastosowanie specjalnego, przeszklonego panelu aluminiowego, który zapewnia doświetlenie wnętrza. Przykładem takiego rozwiązania jest panel HORIZON. 

Komfort korzystania z garażu zwiększa również oszczędne oświetlenie LED pod prowadnice. Bardzo dobrze sprawdza się ono w momencie otwierania bramy, gdy główne źródło światła zostaje zasłonięte. Garaż, tak jak inne pomieszczenia, wymaga także wietrzenia. Żeby zapobiec przy tym znacznym stratom ciepła i dostaniu się do środka zanieczyszczeń lub gryzoni, można skorzystać z opcji uchyłu górnego panelu w bramie segmentowej UniPro oraz UniTherm.

Jaką bramę garażową wybrać? Przegląd najciekawszych funkcji bram segmentowych

Wiadomo, jak ważna jest dobrze dopasowana kolorystyka bramy garażowej. Ponieważ konstrukcja jest ciągle narażona na działanie czynników atmosferycznych, kolor powinien być trwały. W przypadku bram segmentowych WIŚNIOWSKI dostępnych jest wiele technologii dekorowania paneli. Najnowsze rozwiązanie stanowi malowanie proszkowe, dzięki czemu panele zyskują jeszcze wyższą odporność. To opcja przyjazna dla środowiska, gdyż w procesie malowania proszkowego nie stosuje się szkodliwych dla ekosystemu rozpuszczalników. Co istotne, brama może być piękna nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Jest to możliwe dzięki specjalnemu malowaniu bramy segmentowej PRIME na czarno w wersji black edition. Takie wyjątkowe wykończenie znakomicie podkreśla wygląd garażu.

Nowa brama garażowa w starym budynku

Przy wymianie starej bramy garażowej trzeba odpowiednio wpasować nowy produkt w istniejącą konstrukcję garażu. Często jest to utrudnione, bo nadproże jest zbyt niskie lub nie ma go w ogóle. Wyzwanie stanowi również brak węgarków, czyli bocznych przestrzeni od krawędzi otworu wjazdowego do ściany pomieszczenia, gdzie montowana jest ościeżnica. 

Co wybrać w takiej sytuacji? Dobrą opcją jest zastosowanie zaprojektowanych z myślą o renowacji bram z serii RenoSystem WIŚNIOWSKI. Sprawdzają się one zarówno w garażach zlokalizowanych w bryle domu, jak i wolnostojących. Dzięki wykorzystaniu systemu montażu za pomocą zestawu specjalnych kątowników, brama może być montowana w otworze oraz poza nim, także w pomieszczeniach bez nadproża. To funkcjonalna i estetyczna konstrukcja – dopasowane maskownice w kolorze skrzydła bramy pozwalają zakryć ewentualne uszkodzenia ściany powstałe po demontażu starego wyrobu. Jednolity wygląd frontu budynku i płaszcza bramowego gwarantują także blendy renowacyjne.  

Dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom, podrasujemy wygląd bramy garażowej i w pełni dopasujemy ją do swoich potrzeb. W ten sposób uzyskamy unikalny wyrób, który będzie nie tylko chronił, ale i zdobił nasz dom. Zwieńczeniem inwestycji w nową bramę garażową powinien być zawsze dobry montaż, wykonany przez profesjonalną ekipę monterską.

Polskie Okna i Drzwi Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów
03-219, Warszawa
ul. Elektronowa 2 lok 1.22
tel.: 22 743 87 02
fax.: 22 811 20 64
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Reklama