Reklama
Wyświetlenia 3626
19 października 2023

Nawiewniki do okien PVC – konieczność czy niepotrzebny gadżet?

Nawiewniki do okien PVC – konieczność czy niepotrzebny gadżet?
fot. SKŁADOKIEN.PL | Nawiewniki do okien PVC – konieczność czy niepotrzebny gadżet?

Działanie wentylacji grawitacyjnej opiera się na małych nieszczelnościach okien, drzwi oraz ścian. W dzisiejszych czasach budowane są jednak domu bardzo dobrze izolowane, dzięki temu chronią przed niepotrzebną utratą ciepła i zmniejszają rachunki za ogrzewanie. Nie zawsze jest to zaletą, ponieważ brak wymiany powietrza może powodować niewłaściwy ciąg kominowy oraz utrzymanie wysokiego poziomu wilgoci w budynku, co jest przyczyną między innymi skraplania się pary wodnej na szybach. 

Niektóre osoby decydują się na rozszczelnienie okna poprzez wprowadzenie dodatkowego położenia skrzydła lub poprzez wycięcie części uszczelki. Taki sposób nie daje nam jednak żadnej kontroli nad stopniem wentylacji, a dodatkowo istnieje ryzyko dostawania się deszczu oraz śniegu do wnętrza budynki. Skrzydło jest przez to także bardziej podatne na deformację wynikającą z warunków atmosferycznych, a uchylone okno jest także łatwiejsze do sforsowania przez złodzieja. Przed tymi problemami zabezpieczają nas nawiewniki. 

Jak działają nawiewniki w oknach PVC?

Nawiewniki najczęściej montowane są w oknach plastikowych, a zasada ich działania jest bardzo prosta. Nawiewniki są niewielkich wymiarów i nie rzucają się w oczy, a mimo to doskonale pełnią swoją funkcję. Wykorzystując różnice ciśnień, pozwalają na szybkie pozbycie się wilgotnego powietrza i zastąpienie go świeżym powietrzem z zewnątrz. Do wyboru mamy nawiewniki ręczne oraz automatyczne. Ręczne pozwalają użytkownikom na ustawienie wybranej pozycji, która pozwala na większą lub mniejszą wymianę powietrza. 

Nawiewniki automatyczne sterowane są różnicą ciśnień, im większa różnica ciśnień, tym mniejsza jest szczelina. Na rynku dostępne są także nawiewniki posiadające specjalny czujnik z taśmy poliamidowej, pozostawiającej minimalną szczelinę w nawiewniku, kiedy wilgotność powietrza wynosi mniej niż 35%. Kiedy wilgotność wynosi od 35% do 70% to szczelina powiększa się, a po przekroczeniu 70% nawiewnik otwiera się całkowicie. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zapomnieć o nawiewnikach. 

Nawiewniki najczęściej montowane są w górnej części ramy okiennej, chociaż mogą być także zamontowane w roletach zewnętrznych lub w ścianie. Ważne jest zamontowanie ich 2 metry od posadzki, dzięki temu nie tworzą się przeciągi, ponieważ powietrze, które dostaje się przez nie do budynku, jest szybko ogrzewane przez ciepłe powietrze znajdujące się u góry. W przypadku nawiewników montowanych w oknach plastikowych, najlepiej pomyśleć o tym wcześniej i zlecić ich montaż producentowi okien. 

Jak widać, nawiewniki to nie tylko gadżet, ale bardzo funkcjonalne urządzenia. Ich zaletą jest także fakt, że są dyskretne i mogą być dopasowane do każdego koloru profilu. Dzięki ich zastosowaniu podnosi się znacznie komfort użytkowania budynku.

Redaktor:

Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Angielski