Reklama
Wyświetlenia 4505
17 października 2023

Budowa garażu: przepisy, normy, porady

Budowa garażu: przepisy, normy, porady
fot. BramTech | Budowa garażu: przepisy, normy, porady

Przed Tobą budowa garażu? To dobry pomysł, ponieważ taki budynek stanowi znacznie lepsze zabezpieczenie dla samochodu niż np. półotwarta wiata czy zwykłe zadaszenie. Stanie się on również dobrym miejscem do przechowywania rowerów, narzędzi czy przestrzenią na domowy warsztat. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, sprawdź przepisy dotyczące budowy garażu. Rad udzielają eksperci z BramTech. 

Budowa garażu bez pozwolenia – czy to na pewno możliwe?

Zacznijmy od najważniejszego: sprawdzenia, co mówią o budowie garażu przepisy prawa budowlanego. W ostatnich latach doszło do poluzowania restrykcji w tym zakresie. Dlatego obecnie inwestorzy najczęściej nie muszą się zmagać z ogromem „papierologii”. Ale uwaga – nie w każdym przypadku!

Jaki garaż bez pozwolenia, a jaki z pozwoleniem?

Bez pozwolenia na budowę garażu można postawić obiekt o powierzchni zabudowy do 35 m². W takim przypadku wystarczy zgłoszenie tego faktu. Są jednak jeszcze dwa dodatkowe warunki:

» na działce nie mogą się znaleźć więcej niż dwa takie budynki na każde 500 m² jej powierzchni;

» powstający garaż musi być parterowy.

A co, jeśli interesuje Cię budowa garażu powyżej 35 m²? Wówczas trzeba uzyskać pozwolenie. W takim przypadku trzeba liczyć się jednak z bardziej rozbudowaną procedurą. Warto pamiętać, że koszt budowy garażu 50 m² lub większego może być wysoki. Pytanie więc, czy jest sens go ponosić. Dobrze zaprojektowany 35-metrowy obiekt może wystarczyć, nawet jeśli planujesz w nim parkować 2 auta osobowe.

Budowa garażu na zgłoszenie – jak to zrobić?

Jeśli Twój garaż będzie miał maksymalnie 35 m², możesz budować na zgłoszenie. Jak to wygląda? Procedura jest prosta i dość szybka. Wystarczy:

» wypełnić formularz zgłoszenia budowy – jego wzór znajdziesz np. na stronie swojego starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu;

» podać informacje o terminie rozpoczęcia budowy, parametrach budowanego garażu i adresie, pod którym będzie realizowana inwestycja;

» załączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

» dołączyć odpowiednie szkice i rysunki, które pokażą, jak ma wyglądać powstający garaż.

Zgłoszenia możesz dokonać:

» bezpośrednio we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu;

» online – za pośrednictwem rządowego portalu e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl).

Pamiętaj, że zgłoszenie budowy garażu nie wymaga:

» przedstawiania projektu budowlanego przygotowanego przez architekta;

» zatrudniania kierownika budowy;

» prowadzenia dziennika robot budowlanych.

Jeśli w ciągu 21 dni od przekazania zgłoszenia nie otrzymałeś odmowy z urzędu – możesz rozpocząć prace.

Prawo budowlane – wymiary garażu mają znaczenie!

Bez względu na to, czy budowa garażu odbędzie się na zgłoszenie, czy na pozwolenie, powstający obiekt musi spełnić wymogi prawa budowlanego. Zostały one określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument zawiera wytyczne odnośnie do:

» wymiarów minimalnych powstającego obiektu;

» odległości od granic działki.

Warto też pamiętać, że powstający obiekt musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i zapisami lokalnego prawa.

Jakie są minimalne wymiary przy budowie garażu?

Wspomniane już rozporządzenie wskazuje następujące minimalne wymiary garażu:

» wysokość w świetle konstrukcji – 2,2 m;

» szerokość bramy wjazdowej – 2,3 m;

» wysokość bramy – 2 m.

Przy określaniu długości i szerokości samego budynku należy również uwzględnić to, czy wewnątrz będzie parkowane jedno, czy dwa auta (komfortowa powierzchnia na jeden pojazd to ok. 2,5 x 5 m).  Warto też od razu zaplanować, jak zostanie wykorzystany garaż – czy np. znajdzie się tam przestrzeń na rowery albo niewielki warsztat, czy spiżarnię.

Jaka odległość garażu od granic działki?

Istotne jest również wybranie miejsca na działce na garaż. Musi być ono wystarczająco oddalone od jej granic. O ile? Jeśli drzwi ani ewentualne okna garażu nie znajdują się od strony granicy działki, wystarczy zachowanie 3 m odstępu. Przy bramie lub ewentualnych oknach/drzwiach od strony granicy działki należy zachować odległość 4 m lub więcej.

A co w przypadku, jeśli parametry działki na to nie pozwalają? Wówczas musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Już na tym etapie planowania budowy garażu warto pomyśleć też o bramie garażowej. Jaki model chcesz zastosować? Jeśli będzie to brama segmentowa, koniecznie zwróć uwagę na wysokość budynku. Musi być odpowiednia – tak, aby dało się wygodnie umocować prowadnice pod sufitem.

Już na etapie planowania budowy garażu warto się zastanowić nad bramą – tak, aby dobrać optymalne wymiary obiektu. Pozwoli to np. na wygodne poprowadzenie prowadnic.

Podsumowując: budowa garażu wolnostojącego to spore przedsięwzięcie – zarówno pod względem finansów, jak i formalności. Dlatego warto się do tego dobrze przygotować i podjąć decyzje, które pozwolą ograniczyć liczbę obowiązków prawnych i sprawnie postawić wymarzony budynek na posesji.

Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z zespołem BramTech, który pomożemy dobrać odpowiednią bramę do nowo powstającego garażu.

BramTech ZAKŁAD PRODUKCJI BRAM SEGMENTOWYCH
86-300, Grudziądz
Piłsudskiego 54
tel.: 56 46 106 00
fax.: 56 46 106 01
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Polski, Angielski
Reklama