Reklama
Wyświetlenia 3806
16 października 2023

Aluron uzyskał certyfikat EPD typu III dla systemów fasadowych i okienno-drzwiowych

Aluron uzyskał certyfikat EPD typu III dla systemów fasadowych i okienno-drzwiowych
fot. ALURON | Aluron uzyskał certyfikat EPD typu III dla systemów fasadowych i okienno-drzwiowych

Społeczna odpowiedzialność producentów przejawia się między innymi w kontrolowaniu i stałym dążeniu do redukowania negatywnego wpływu wytwarzanych wyrobów na środowisko naturalne. Aluron podejmuje w tym zakresie różnorodne inicjatywy. 

Firma poddała jakiś czas temu procesowi weryfikacji swoje systemy fasadowe i okienno-drzwiowe. Wskutek tego działania uzyskała certyfikat środowiskowy „Deklarację Środowiskową Produktu Typu III” (EPD) według najnowszego standardu EN 15804+A2 obowiązującego od 2022 r. 

EPD jest środowiskową deklaracją opartą na analizie cyklu życia produktu (LCA). Jest to dokument szczególnie przydatny architektom, projektantom oraz inwestorom. Opisuje właściwości produktów oraz ich wpływ na środowisko w całym okresie użytkowania. Deklaracja środowiskowa wydana na bazie najnowszego standardu jest w porównaniu do poprzednich wersji dokładniejsza, ponieważ zawiera nie tylko fazy A1-A3, ale zdecydowanie więcej faz cyklu życia produktu: A1-A3, A4, C1-C4 i D.

Czym jest EPD?

Deklaracja EPD jest świadectwem oceny oddziaływania produktu na środowisko na poszczególnych etapach jego wytwarzania i cyklu życia: od pozyskania materiałów, przez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu. Określa ona ilościowo wydobycie surowców, energochłonność procesu produkcji (zużycie energii), zużycie wody i wytwarzanie odpadów. Deklaracja EPD pozwala na porównanie profilu środowiskowego, dokonanie oceny oraz selekcji wyrobów pod względem zweryfikowanej efektywności ekologicznej danego produktu czy usługi.

Certyfikat EPD

Korzyści płynące z deklaracji EPD

We wszystkich obiektach, które posiadają certyfikaty zrównoważonego budownictwa: DGNB, LEED, BREEAM i inne, powinny być stosowane produkty posiadające deklarację EPD. Dokument ten nie tylko zwiększa szanse budynku na uzyskanie certyfikatu BREEAM lub LEED, ale także pozwala klientom na podejmowanie świadomych decyzji konsumenckich, prowadzących do redukcji wpływu budynku na środowisko naturalne.

Certyfikat EPDCertyfikat EPD

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
Aluron K. Baran i Wspólnicy S.K.A.
42-400, Zawiercie
ul. Podmiejska 11
tel.: 32 62 10 600
fax.: 32 6780 081