Reklama
Wyświetlenia 3758
12 października 2023

Nowe tablice Szklanego spaceru w Tarnobrzegu

Nowe tablice Szklanego spaceru w Tarnobrzegu
fot. Pilkington | Nowe tablice Szklanego spaceru w Tarnobrzegu

„Szklany spacer” na brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego to atrakcja, która zyskała spore uznanie, zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ostatnio w Tarnobrzegu pojawiły się kolejne tablice, które dostarczą nowych informacji i ciekawostek na temat historii miasta. Na tym jednak nie koniec szklanych atrakcji regionu, a to za sprawą niecodziennej wystawy plenerowej, która zawitała do Nowej Dęby.

Nowe tablice „Szklanego spaceru”

„Szklany spacer” brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego to projekt, który powstał w celu przybliżenia ciekawej, a jednocześnie mało znanej historii akwenu. W ramach jego realizacji na brzegu Jeziora wytyczono trasę, na której zamontowano konstrukcje z metalu i szkła, tworzące tablice. Na nich spisano ciekawostki dotyczące m.in. starej kopalni czy wykorzystywanych w niej technologii. W ten sposób powstała ścieżka edukacyjno-historyczna, będąca nowym elementem promocji regionu. Pierwsi spacerowicze mogli podążyć jej trasą pod koniec września 2022 roku. Rok później NSG Group oraz tarnobrzeski Urząd Miasta zdecydowały o rozszerzeniu projektu „Szklany spacer”, dodając 4 nowe tablice na terenie miasta. 

Nowe tablice prezentują Tarnobrzeski Rynek z widokiem na kościół oo. dominikanów, synagogę, Zamek Tarnowskich w Dzikowie sprzed pożaru oraz drukarnię, pocztę i zakład fotograficzny. Możliwość kontynuacji tego projektu to dla nas atrakcyjna forma wspierania miasta. Przez rok obserwowaliśmy jakim zainteresowaniem cieszy się „Szklany spacer” i kiedy przyszedł czas na decyzję o jego rozszerzeniu, nie mieliśmy wątpliwości, że warto to zrobić. Z jednej strony jest to pretekst do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, z drugiej okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego, z trzeciej zaś niecodzienna atrakcja, będąca najlepszym dowodem na to, że szkło to wyjątkowy materiał, z którego można tworzyć przeróżne rzeczy. – mówi Natalia Kubowicz, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej NSG Group w Polsce.

Obecnie na terenie Tarnobrzega oraz nad brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego znajduje się 8 szklanych tablic. Te nowe, podobnie jak poprzednie, zostały wykonane ze szkła Pilkington Activ™. Jest to tzw. szkło samoczyszczące, które gwarantuje czytelność i wysoką estetykę. Dzieje się tak za sprawą unikalnej powłoki, wykorzystującej siły przyrody do oczyszczania szkła z zanieczyszczeń organicznych, dzięki czemu tafla zachowuje estetyczny wygląd przez długi czas i nie wymaga częstego czyszczenia.

Na szkle i o szkle

„Szklany spacer” to przykład inicjatywy, w której szkło stało się nośnikiem informacji. A jeśli ktoś jest zainteresowany szkłem samym w sobie, może wybrać się na wystawę plenerową, która prezentowana jest obecnie w Nowej Dębie. Powstała z okazji obchodów 25-lecia Pilkington Automotive Poland i obejmuje ona 24 tablice, na których zamieszczono zdjęcia z linii produkcyjnej oraz informacje w języku polskim i angielskim, prezentujące krok po kroku proces produkcji szyb samochodowych. Za sprawą wystawy można zajrzeć za kulisy codziennej pracy wytwórcy szyb, który uchyla rąbka kilku produkcyjnych tajemnic. To prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji, ale też miłośników ciekawostek i osób interesujących się technologią produkcyjną.

Projekty takie jak „Szklany spacer” czy wystawa plenerowa o produkcji szyb samochodowych wpływają na atrakcyjność naszego miasta, dzięki czemu łatwiej nam promować region nie tylko wśród turystów, ale też inwestorów. Walory estetyczne i edukacyjne mówią same za siebie, ale to również dowód na to, że dbamy o urozmaicenie naszej miejskiej codzienności – mówi Dariusz Bożek, Prezydent Miasta Tarnobrzega.

Nowe tablice Szklanego spaceru w Tarnobrzegu Nowe tablice Szklanego spaceru w Tarnobrzegu

Montaż nowych tablic „Szklanego spaceru” odbył się w październiku 2023 r. Ich ekspozycja jest bezterminowa. Z kolei wystawa plenerowa ma charakter czasowy i jest dostępna dla każdego za darmo, do 10 listopada 2023 r.

Redaktor:

Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Angielski
Pilkington IGP Sp. z o.o.
02-675, Warszawa
ul. Wołoska 18 Curtis Plaza
tel.: 22 548 75 00
fax.: 22 548 75 22