Reklama
Wyświetlenia 4273
9 października 2023

Rozwiązania kontroli dostępu marki Südmetall

Rozwiązania kontroli dostępu marki Südmetall
fot. NOVET | Rozwiązania kontroli dostępu marki Südmetall

Südmetall to niemiecka marka, która od ponad dziesięciu lat z powodzeniem działa na europejskim rynku. Jej oferta obejmuje zamki elektromotoryczne, napędy do wkładek mechanicznych, czytniki zbliżeniowe RFID, czytniki biometryczne, czytniki z klawiaturą, moduły automatycznego ryglowania oraz moduły umożliwiające wygodne sterowanie pracą bram, szlabanów, systemów alarmowych itp. Dodatkowo dzięki zastosowaniu modułów I/O, możliwe jest sterowanie pracą zamków przy użyciu domofonów oraz innych urządzeń peryferyjnych.   

Zamki do drzwi z kontrolą dostępu i napędy do wkładek mechanicznych marki Südmetall montowane są najczęściej w nowoczesnych domach, mieszkaniach, obiektach użyteczności publicznej, budynkach o charakterze przemysłowym, magazynach itp. Mają one na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa poprzez kontrolowanie i monitorowanie dostępu do określonych stref, obszarów i pomieszczeń.  

Seria ÜLock-B Cable / Battery / Inductive – samoryglujące zamki z funkcją paniczną

Zamki elektromechaniczne ÜLock-B to wysokiej jakości zamki wyposażone w cicho pracujący i samoryglujący zaczep ze stali nierdzewnej wysuwany na 20 mm. Są one dostępne w wersjach o rozstawie 72/ 92 mm i głębokości 35/55/60/65/80 mm. Wszystkie elementy elektroniczne znajdują się wewnątrz kasety zamka, a przesyłane dane są szyfrowane za pomocą bezpiecznego algorytmu AES-128.

Seria ÜLock-B – samoryglujące zamki z funkcją paniczną

W zamkach serii ÜLock-B Cable/Battery/Inductive konieczne jest stosowanie klamki z trzpieniem dzielonym o średnicy 9 mm. Dzięki funkcji panicznej, drzwi wyposażone w zamek ÜLock-B zawsze można otworzyć od wewnątrz za pomocą klamki, dźwigni czy listwy przeciwpanicznej. Dlatego też zamki serii ÜLock-B znajdują zastosowanie w drzwiach, znajdujących się na drogach ewakuacyjnych w obiektach użyteczności publicznej, budynkach przemysłowych i magazynach, gdzie mogą współpracować z terminalami ewakuacyjnymi, automatami drzwiowymi i innymi podobnymi urządzeniami.

Sterowanie pracą zamków ÜLock-B

Z kolei stojąc na zewnątrz budynku/pomieszczenia, zamek ÜLock-B można otworzyć korzystając z czytnika zbliżeniowego/biometrycznego, bezprzewodowej klawiatury, pilotów radiowych oraz innych urządzeń kontroli dostępu. Przykładowo korzystając z modułu I/O, pracą zamków ÜLock-B można sterować przy użyciu domofonów. Domofon łączy się z modułem I/O za pomocą specjalnego wejścia. Z kolei moduł przekazuje informacje do zamka drogą radiową, tak jak zostało to zaprezentowane na poniższym schemacie. Należy pamiętać o tym, aby moduł I/O znajdował się w odległości nie większej niż pięć metrów od zamka.

Sterowanie pracą zamków ÜLock-B za pomocą domofonu

  

Bezprzewodowa klawiatura do zarządzania pracą zamków ÜLock-B

Innym ciekawym rozwiązaniem jest bezprzewodowa klawiatura, posiadająca obudowę w klasie IP65. Z racji wodoszczelności i pyłoszczelności, taką klawiaturę można zamontować na zewnątrz budynku w pobliżu zamka, który chcemy przy za jej pomocą obsługiwać. Do klawiatury można przypisać 999 kodów PIN o długości od jednej do ośmiu cyfr, służących do otwierania zamka.

Bezprzewodowa klawiatura do zarządzania pracą zamków ÜLock-B

Czytniki ÜManagement RFID

Czytniki ÜManagement RFID obsługują technologie Mifare Classic 1k/4k oraz DESFire EV1/EV2 i służą do zarządzania pracą zamków ÜLock-B. Każdy czytnik posiada wbudowany moduł radiowy umożliwiający zdalną współpracę z zamkami ÜLock-B na częstotliwości 868,3 MHz. Maksymalna odległość pomiędzy czytnikiem, a zamkiem nie powinna przekraczać sześciu metrów. Czytniki występują w wersjach zasilanych przy użyciu baterii AAA oraz w wersjach zasilanych prądem stałym o napięciu 12V.

Wersje zamków serii ÜLock-B

Zamki elektromechaniczne serii ÜLock-B występują w wersjach Comfort oraz Premium. Modele w wersji Premium posiadają Raport z badań odporności ogniowej oraz Deklarację zgodności i właściwości użytkowych wg europejskich norm EN 179:2008-04, EN 1125:2008-04 oraz EN 14846:2008-11.

Zamki elektromechaniczne ÜLock-B są dostępne w wersjach do drzwi profilowych oraz do drzwi z litego drewna i są dostarczane wraz z blachą czołową ze stali nierdzewnej. Mogą być zasilane za pomocą dwóch baterii litowych AAA Energizer L92 lub indukcyjnie. Zamki zasilane indukcyjnie są dostarczane wraz ze specjalną blachą zaczepową z modułem nadajnika. Jedynie w przypadku modeli ÜLock-B Cable konieczne jest doprowadzenie zasilania do zamka za pomocą przewodu.

Jeśli zdecydujemy się na zamek zasilany bateryjnie, należy pamiętać o regularnej wymianie baterii. Zgodnie z oświadczeniem producenta, dwie baterie litowe AAA Energizer L92 wystarczają na około 50 000 cykli praca zamka, jednak ich żywotność zależy w dużej mierze od warunków pracy, w szczególności temperatury pracy i wilgotności powietrza. Warto jednak mieć świadomość, że w każdym przypadku (nawet przy całkowitym rozładowaniu baterii), istnieje możliwość otwarcia zamka ÜLock-B kluczem wkładki mechanicznej.

Seria ÜLock Novus – zamki elektromechaniczne z czytnikiem RFID i modułem Bluetooth

Zamki elektromechaniczne ÜLock Novus charakteryzują się wytrzymałą budową, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz atrakcyjnym designem. Podobnie jak zamki serii ÜLock-B mogą być zasilane bateryjnie lub indukcyjnie. Dodatkowo posiadają wbudowany moduł Bluetooth, dzięki czemu ich pracą można zarządzać przy użyciu smartfonów z zainstalowaną bezpłatną aplikacją.

Zamki elektromechaniczne ÜLock Novus

 

Integralnym elementem każdego z zamków ÜLock Novus jest szyld z wbudowanym czytnikiem RFID obsługującym standardy Mifare Classic 1k/4k oraz DESFire EV1/EV2. Z wyglądu przypomina on do złudzenia szyld stosowany w tradycyjnych zamkach mechanicznych. Jego pracą można sterować za pomocą kart i tagów zbliżeniowych. Co więcej w każdej sytuacji istnieje możliwość otwarcia drzwi przy użyciu klucza wkładki mechanicznej. Zamki ÜLock Novus są dostępne w wersjach o rozstawie 72 / 92 mm i głębokości 55 / 60 / 65 / 80 mm. Idealnie nadają się do zamontowania na już istniejących drzwiach i z powodzeniem mogą zastępować dotychczas stosowane zamki mechaniczne.

Zamki serii ÜLock-B i ÜLock Novus – kierunek otwierania drzwi

W przypadku zamków serii ÜLock-B oraz ÜLock Novus należy zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi (DIN L / DIN R). Poniższa ilustracja wyjaśnia czym należy kierować się przy wyborze odpowiedniego zamka.

Zamki serii ÜLock-B i ÜLock Novus – kierunek otwierania drzwi

 

Wydajne oprogramowanie ÜManagement 2.0

ÜManagement 2.0 to oprogramowanie dedykowane do zarządzania pracą zamków serii ÜLock-B Cable / Battery / Inductive oraz zamków ÜLock Novus. Stanowi ono bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla zarządców niewielkich nieruchomości, jak i dużych budynków z dużą ilością użytkowników.

Administratorzy oprogramowania mają możliwość tworzenia wielu grup użytkowników z różnymi prawami dostępu oraz przyznawania poszczególnym osobom dostępu wyłącznie w określonych dniach tygodniach czy godzinach. Co równie istotne w przypadku czytników RFID i zamków ÜLock Novus, maksymalna liczba użytkowników obsługiwanych przez oprogramowanie ÜManagement 2.0 jest nieograniczona. Oprogramowanie może zostać zainstalowane zarówno na zwykłym komputerze, jak i na serwerze SQL (wówczas możliwe jest jego obsługiwanie za pomocą wielu stacji roboczych).

System kontroli dostępu oparty na oprogramowaniu ÜManagement 2.0 sprawdza się znakomicie w domach, apartamentowcach, niewielkich obiektach noclegowych oraz w wielu innych obiektach użyteczności publicznej. Poświadczenia stosowane do zarządzania pracą zamków serii ÜLock-B Cable / Battery / Inductive oraz serii ÜLock Novus działają zgodnie z filozofią „data on credential”. Oznacza to, że dane zapisywane są na poświadczeniach, dzięki czemu w przypadku ich zgubienia czy utraty można natychmiast je unieważnić. Co więcej dane przesyłane pomiędzy poświadczeniami, a urządzeniami kontroli dostępu są szyfrowane co oznacza, że nie ma możliwości ich odczytania przez osoby postronne.

ÜTopic – napędy do wkładek mechanicznych

Napędy ÜTopic współpracują z wkładkami mechanicznymi umożliwiając motoryczne otwieranie i zamykanie drzwi. Stosowane wcześniej wkładki nie muszą być wymieniane i mogą być nadal stosowane. Jedynie w mechanicznym kluczu służącym do obsługi wkładki, należy odciąć główkę zgodnie z szablonem.

Pracą napędów ÜTopic można zarządzać poprzez bezprzewodową klawiaturę, czytnik palca z klawiaturą oraz pilota. Zarówno bezprzewodowa klawiatura, jak i czytnik palca z klawiaturą nie wymaga stosowania okablowania i czerpie zasilanie z dwóch baterii alkalicznych AA lub baterii litowych 1,5V. Oba urządzenia można w wygodny sposób zamontować w pobliżu drzwi za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Następnie użytkownicy, którzy chcą otworzyć drzwi, mogą użyć hasła składającego się z pięciu cyfr lub (w przypadku czytnika biometrycznego) odcisku palca.

ÜTopic – napędy do wkładek mechanicznych

 

Ponadto do zarządzania dostępem w oparciu o napędy ÜTopic służy bezpłatna aplikacja na urządzenia przenośne z systemami operacyjnymi iOS/Android. Umożliwia ona tworzenie praw dostępu, a następnie przesyłanie ich poszczególnym użytkownikom za pomocą kodów. Prawa dostępu mogą obowiązywać jedynie w wybranym przedziale czasowym. Jeśli dysponujemy smartfonem marki Apple i zainstalujemy na nim aplikację, możemy dzięki niej otwierać drzwi za pomocą komend głosowych. Aplikacja umożliwia również automatyczne blokowanie drzwi w określonych godzinach.

Łatwa obsługa, nowoczesny design i wbudowany akumulator sprawia, że napędy ÜTopic do wkładek mechanicznych zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz wygodną obsługę drzwi w pomieszczeniach i budynkach mieszkalnych. Nie wymagają wymiany baterii, w przypadku tych modeli wystarczy jedynie doładowywanie wbudowanego akumulatora za pomocą specjalnego kabla micro USB mniej więcej co 60-90 dni. W przypadku całkowitego rozładowania akumulatora, zawsze istnieje możliwość otwarcia drzwi za pomocą klucza wkładki mechanicznej.

Ciekawą funkcjonalnością napędów ÜTopic jest możliwość współpracy z modułem automatycznego ryglowania oraz z modułem smart home. Moduł automatycznego ryglowania powoduje automatyczne zaryglowanie drzwi 5 sekund po ich zamknięciu, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa. Z kolei moduł smart home jest dedykowany do integracji napędów ÜTopic z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu oraz z systemami zarządzania inteligentnym budynkiem firm trzecich.

Redaktor: