Reklama
Wyświetlenia 4268
9 października 2023

Nowe okna: koszty, porady i wybór

Nowe okna: koszty, porady i wybór
fot. AM OKNA | Nowe okna: koszty, porady i wybór

Chcesz wymienić swoje okna? Obecnie na rynku można znaleźć nowoczesne modele wykonane z różnych materiałów, które zapewniają dobrą lub bardzo dobrą ochronę termiczną. Do wyboru są m.in. okna plastikowe czy aluminiowe. Dzięki nowym oknom możesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i mieć pozytywny wpływ na środowisko życia w swoim domu.

Ogólne informacje o nowych oknach

Nowe modele okien o niskim współczynniku U to właściwy wybór, jeśli chcesz ograniczyć straty ciepła w swoim domu. Nowoczesne modele pozytywnie wpływają na szczelność przegród zewnętrznych budynku. Zarówno okna plastikowe, jak i modele wykonane z innych materiałów mogą być wyposażone w podwójne lub potrójne szyby. 

Pomiędzy szybami znajduje się gaz obojętny, który zapewnia lepszą ochronę termiczną. Renomowani producenci są elastyczni – możesz wybierać modele okien w różnych kształtach i rozmiarach z licznymi dodatkami (m.in. zabezpieczenia przed owadami, rolety, plisy, elektryczne otwieracze okien itp.).

Kiedy warto wymienić okna?

W większości przypadków nowe okna są opłacalne, jeśli stare zostały zakupione przed 1995 rokiem. Stare okna i ramy powodują do 25 procent strat ciepła. W przypadku domów dobrze izolowanych najlepiej sprawdzają się modele o wysokiej izolacyjności termicznej z potrójnym przeszkleniem. Są one tylko nieznacznie droższe od modeli z podwójnymi szybami, a zapewniają znacznie lepsze właściwości izolacyjne i pozwalają skuteczniej obniżyć koszty energii. 

Nowe okna pozwalają zaoszczędzić koszty

Stare okna o stosunkowo wysokim współczynniku U generują w zimie wysokie koszty ogrzewania, a latem powodują, że szybko robi się nieprzyjemnie gorąco. Wymiana okien pozwala zatem zarówno obniżyć koszty ogrzewania zimą, jak i chłodzenia latem. Aby uzyskać pożądany efekt, wskazane jest także zaizolowanie elewacji domu, aby straty ciepła były mniejsze. 

Ile kosztuje okno?

Nie ma ogólnej odpowiedzi na to pytanie. Koszty nowoczesnych modeli okien zależą od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest współczynnik U (współczynnik przenikania ciepła) nowych okien. Modele o niskim współczynniku U mają lepsze właściwości termoizolacyjne i są droższe. Ile kosztują nowe okna? Co wpływa na ceny nowoczesnych okien? Ceny nowych okien zależą od kilku kluczowych czynników:

» Materiał – kupując okna plastikowe możesz zaoszczędzić na kosztach. Okna drewniane, aluminiowe i drewniano-aluminiowe są znacznie droższe;

» Przeszklenia – najlepszym wyborem są nowoczesne szyby trójszybowe, które zapewniają dobrą ochronę przed utratą ciepła;

» Wymiary okien – koszty okien w standardowych wymiarach są stosunkowo tanie. Jeśli zdecydujesz się na specjalne wymiary lub specjalne kształty to musisz także spodziewać się znacznie wyższych cen;

Nowe okna: koszty, porady i wybór

» Montaż – jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz samodzielnie zamontować nowe okna. Nie masz żadnego doświadczenia w tej dziedzinie? Zatrudnij doświadczonych specjalistów!;

» Nowoczesne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo – okucia w klasie odporności RC2N, klamki zamykane na klucz itp.

Jak można wpłynąć na koszty nowych okien?

Nie da się ukryć, że materiał ramy ma duży wpływ na cenę okna. Nic dziwnego, że wielu budowniczych wybiera niedrogie okna plastikowe, które są odporne na warunki atmosferyczne i niezwykle łatwe w pielęgnacji. Nowoczesne modele wykonane z tworzywa sztucznego są energooszczędne, stabilne i estetyczne.

Ile kosztują okna za m²?

Ich wielkość ma zasadniczy wpływ na cenę okien. W przypadku dużych modeli i drzwi tarasowych trzeba się spodziewać znacznie wyższej ceny. Ile kosztują zatem nowe okna za m²? Cena za metr kwadratowy uzależniona jest od przeszklenia, materiału i potrzebnych dodatków. Większość producentów umożliwia indywidualną konfigurację wybranych okien za pomocą konfiguratora online – w ten sposób poznajesz cenę za nowe okna. 

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski