Reklama
Wyświetlenia 4076
6 października 2023

Stare cegły i nowoczesny metal tworzą nowe możliwości i ekspresję

Stare cegły i nowoczesny metal tworzą nowe możliwości i ekspresję
fot. Felix Gerlach | Stare cegły i nowoczesny metal tworzą nowe możliwości i ekspresję

Stare cegły i nowoczesny metal nadają Trikåfabriken elegancki wygląd bez uszczerbku dla charakterystyki nowych budynków i ewolucji projektu. Istnieje delikatna równowaga między konserwacją a rozwojem, i ten projekt jest doskonałym przykładem tego, jak stare i nowe materiały integrują się naturalnie i elegancko. 

Aby zachować cechy charakterystyczne budynku i jednocześnie go ewoluować, duży nacisk położono na harmonizację materiałów i kolorów. W tym przypadku metal corten połączono z okazałymi sekcjami szklanymi. Kontrast to idealna równowaga między starym a nowym, bez dominowania jednej strony nad drugą.  

Stare cegły i nowoczesny metal tworzą nowe możliwości i ekspresję. Fot. Felix Gerlach

Ambicją było stworzenie przezroczystej fasady w nadbudówce od strony północnej – dużego okna, które podkreślałoby kontrast między przemysłową blachą a ciepłem wewnętrznej drewnianej konstrukcji. Szklana fasada jest wyjątkowa i wymagała ścisłej współpracy między producentem fasady a konsultantem przeciwpożarowym, aby spełnić wymagania bezpieczeństwa pożarowego budynku – mówi Daniel De Soussa Barrera z Tengbom. 

Dzięki WICTEC 50 i jego możliwościom adaptacyjnym projektant był w stanie stworzyć budynek, w którym ani projekt, ani funkcja nie zostały naruszone. 

Duże sekcje okien dla maksymalnej ekspozycji na światło 

Połączenie szklanej fasady i cienkich profili sprawia, że jedno z pięter wydaje się niemal „unosić” w powietrzu. Daje to świetny efekt i naprawdę pokazuje, jak dobry projekt i odpowiedni materiał mogą współpracować w najlepszy możliwy sposób. Dzięki WICLINE 75 firmy WICONA otrzymujesz budynek z cienkimi i dyskretnymi elementami szklanymi, które wpuszczają maksymalną ilość światła, jednocześnie spełniając przepisy budowlane. 

Wszystko to dobrze współgra z wnętrzem budynku, w którym głównym materiałem jest drewno. Jako wybór projektowy, całe drewno zostało utrzymane w naturalnym kolorze i jest w to wnętrze wkomponowane. Nadaje mu to przewiewny i naturalny charakter. 

Dziedziniec zamieniony w portal do nieba 

Jest to szczególnie widoczne po wejściu do budynku. Tam, gdzie wcześniej znajdował się dziedziniec, teraz znajduje się duże i otwarte atrium, zaprojektowane jako miejsce spotkań mieszkańców budynku. Tworzy ono naturalne miejsce do wymiany pomysłów i doświadczeń oraz wypełnia przestrzeń naturalnym światłem.  

Stare cegły i nowoczesny metal tworzą nowe możliwości i ekspresję. Fot. Felix Gerlach

Atrium wypadło szczególnie dobrze. Naszym celem było nadanie budynkowi serca pełnego możliwości i elastyczności. Tam, gdzie wcześniej znajdowała się rampa załadunkowa, teraz znajduje się wypełniona światłem dziennym sala konferencyjna, idealna do spontanicznych spotkań i interakcji – pomieszczenie, które dostosowuje się do pory dnia i mijających pór roku – mówi Daniel De Soussa Barrera. 

Taras na dachu jest również naturalnym miejscem spotkań. Dzięki niesamowitemu widokowi jest to idealne miejsce na przerwę na lunch w słoneczne dni w roku. Kierując wzrok do wnętrza budynku ujrzysz masywne drewniane belki, które podtrzymują dach i dają poczucie, jak inspirujący jest to budynek. 

Stare cegły i nowoczesny metal tworzą nowe możliwości i ekspresję. Fot. Felix Gerlach

Jonas Ericsson, CEO w Scandifronts, wyjaśnia: Szklany sufit leży na szczycie atrium jako pokrywa i integruje wszystkie budynki. Było to wyzwanie, ponieważ musieliśmy rozbudować jedną z niższych części kompleksu, aby osiągnąć taką samą wysokość jak reszta budowli. Wyzwaniem było również wykorzystanie drewna z certyfikatem KL, ponieważ w czasie budowy nie było żadnych jasnych przepisów dotyczących jego wykorzystania. Udało nam się jednak takie rozwiązanie znaleźć i w rezultacie wszystko wyszło świetnie. 

Stare cegły i nowoczesny metal tworzą nowe możliwości i ekspresję. Fot. Felix Gerlach

Trikåfabriken jest doskonałym przykładem na to, że nie zawsze trzeba rezygnować ze starego, aby zbudować coś nowego. Dzięki naturalnym materiałom i produktom z recyklingu powstaje budynek, który przetrwa wiele lat, bez kompromisów w zakresie jakości i wzornictwa. 

» Klient WICONA: Scandifront 

» Produkty WICONA: WICLINE 75, WICTEC 

» Architekt: Tengbom 

» Fotograf: Felix Gerlach 

Redaktor:

WICONA Polska
92-620, Łódź
Rokicińska 211/217