Reklama
Wyświetlenia 3758
29 września 2023

Jak inteligentny dom może poprawić zarządzanie energią w domu i obniżyć rachunki?

Jak inteligentny dom może poprawić zarządzanie energią w domu i obniżyć rachunki?
fot. NICE | Jak inteligentny dom może poprawić zarządzanie energią w domu i obniżyć rachunki?

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, w którym świadomość ekologiczna rośnie, kluczowe jest, aby zarówno osoby fizyczne, jak i firmy aktywnie przyczyniały się do stosowania zrównoważonych praktyk. Według U.S. Energy Information Administration (EIA)¹, globalne zużycie energii elektrycznej nadal rośnie i to w tempie szybszym niż globalny wzrost populacji, co ma negatywny wpływ na środowisko.

Nice, ekspert w dziedzinie rozwiązań do zarządzania domem, zgodnie z celami Agendy ONZ 2030 jest zaangażowany w projektowanie systemów, które sprzyjają zmniejszeniu wpływu na środowisko, zwalczają marnotrawstwo energii i są produkowane ze szczególnym naciskiem na równowagę ekologiczną planety. 

Nice opracowuje projekty, które optymalizują zarządzanie naturalnym światłem i ciepłem; wdraża systemy kontrolujące zużycie energii dzięki rozwiązaniom do zarządzania ogrzewaniem, chłodzeniem i oświetleniem oraz produkty do monitorowania obciążeń elektrycznych, a także oferuje zintegrowane systemy zapewniające kompleksowe zarządzanie budynkami i poprawiające jakość życia ich mieszkańców.

Zgodnie z rankingiem IndexMundi.com² (dotyczącym zużycia energii elektrycznej), który porównuje 204 kraje na całym świecie, Polska znajdują się na 24 miejscu z 149.4 mld kWh przy szacowanej populacji 37,75 miliona osób. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, największe zużycie energii elektrycznej występuje w domu. Podgrzewacz wody, pralka i suszarka, oświetlenie i lodówka są największymi domowymi konsumentami energii elektrycznej. Z tego powodu zaangażowanie każdej osoby i bardziej racjonalne zarządzanie zużyciem energii w domu może zrobić bardzo dużo dobrego dla naszej planety.

Automatyzując procesy i wykorzystując dane w czasie rzeczywistym, inteligentne domy umożliwiają znaczne oszczędności energii, zmniejszając zarówno wpływ na środowisko, jak i koszty mediów. W Nice z dumą oferujemy szereg najnowocześniejszych rozwiązań. Ponieważ stawiamy czoła wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi, konieczne jest, abyśmy priorytetowo traktowali zarządzanie energią i zrównoważone praktyki. Wdrażając rozwiązania inteligentnego domu, takie jak te oferowane przez nasze produkty, umożliwiamy właścicielom domów w Polsce przejęcie kontroli nad zużyciem energii, obniżenie kosztów i przyczynienie się do bardziej ekologicznej przyszłości – mówi Adam Krużyński, Dyrektor Zarządzający Nice Polska i Prezes Zarządu FIBARO.

Ponadto, jak wynika z analizy Smart Home przeprowadzonej przez Osservatorio Internet of Things of School of Management of Politecnico di Milano³ odnoszącej się do roku 2022 i porównanej z danymi z rynku włoskiego z 2021 roku, korzystanie z urządzeń Smart Home może pomóc znacznie zmniejszyć roczne zużycie energii – o 23% w przypadku ogrzewania i 20% w przypadku energii elektrycznej. Na rynku włoskim możliwe do osiągnięcia oszczędności są warte około 330 euro rocznie w przypadku dwupokojowego mieszkania o powierzchni 70 m² i do 460 euro w przypadku trzypokojowego mieszkania o powierzchni 110 m².

Jak inteligentny dom może poprawić zarządzanie energią w domu i obniżyć rachunki?

Nice zapewnia użytkownikom zintegrowane rozwiązania, w których różne urządzenia, współpracując ze sobą, tworzą ekosystem inteligentnego domu i optymalizują zużycie energii. Sercem inteligentnego domu Nice jest centrala, która zarządza i komunikuje się ze wszystkimi inteligentnymi urządzeniami – odbiera dane z czujników, przetwarza je i daje wyjście do wykonania odpowiednich działań. Dzięki integracji z szeroką gamą czujników, interfejsów i systemów automatyki, Yubii Home może zarządzać i kontrolować wszystkie aplikacje domowe, również dzięki kompatybilności z szeroką gamą urządzeń innych firm. Dzięki inteligentnemu sterowaniu ogrzewaniem i oświetleniem oraz monitorowaniu obciążeń elektrycznych użytkownicy mogą obniżyć zużycie energii w domu, zmniejszyć rachunki i zminimalizować wpływ na środowisko.

Oto trzy przykłady możliwych rozwiązań, które zastosowane w domowej przestrzeni pozwolą użytkownikom na korzystanie z posiadanych urządzeń w inteligentny sposób:

1. Optymalizacja użytkowania osłon przeciwsłonecznych i ogrzewania: rolety i żaluzje mogą być otwierane i zamykane indywidualnie lub w zróżnicowanych grupach za pomocą jednego polecenia dzięki modułowi Roll-Control, który współpracując z zestawem Heat-Control, może pomóc zrównoważyć klimatyzację określonych pomieszczeń i skutecznie regulować temperaturę, biorąc pod uwagę otwarte drzwi lub okna. Ponadto, aby sterować podłączonymi urządzeniami, takimi jak urządzenia elektryczne, ekosystem Nice można zintegrować z modułem On/Off-Control, który jest wyposażony w funkcję aktywnego pomiaru mocy i zużycia energii. 

2. Kontrolowanie rzeczywistego zużycia energii przez urządzenia gospodarstwa domowego: można oszczędzać zarówno energię, jak i pieniądze, korzystając z Plug-Control, inteligentnego gniazdka do urządzeń elektrycznych z pomiarem zużycia energii, które umożliwia również zdalne sterowanie wszystkimi urządzeniami, oraz ze Smart-Control, małego, łatwego do zainstalowania uniwersalnego urządzenia, dzięki któremu standardowe urządzenia stają się inteligentne. Jest to idealne i ekonomiczne rozwiązanie dla każdego, kto chce mierzyć zużycie energii każdego podłączonego urządzenia w domu. Funkcje Smart-Control są również łatwo dostępne i zarządzane zdalnie za pośrednictwem aplikacji Yubii Home. Dzięki ekosystemowi Nice użytkownicy mogą łatwo zaplanować aktywację urządzeń, które są największymi konsumentami energii elektrycznej w domu, takich jak podgrzewacz wody, pralka i suszarka, zmywarka i oświetlenie, aby zaplanować ich użycie w tańszych porach dnia i uniknąć szczytów zużycia energii.

3. Jeśli dom jest wyposażony w panele fotowoltaiczne, Nice oferuje możliwość optymalizacji generowanej energii elektrycznej i zaprogramowania systemu Yubii w taki sposób, aby mógł wykorzystać nadwyżkę energii słonecznej, wspierając wynikające z tego oszczędności ekonomiczne dla użytkownika, a jednocześnie zmniejszając wpływ na środowisko. Możliwe jest podłączenie Yubii Home do falownika – urządzenia, które przekształca prąd stały wytwarzany przez moduły fotowoltaiczne w prąd zmienny i wprowadza go do domowej sieci elektrycznej, aby jak najlepiej zarządzać wyprodukowaną energią. Yubii Home można zaprogramować tak, aby kontrolował równowagę między produkcją a zużyciem za pośrednictwem aplikacji Yubii. W ten sposób nadmiar energii jest wykorzystywany w różnych codziennych zastosowaniach, takich jak automatyczne podlewanie ogrodu lub ładowanie akumulatorów pojazdu, lub urządzenia.

¹ https://www.eia.gov/todayinenergy/detail.php?id=44095 

² https://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=0&v=81&l=en 

³ https://www.osservatori.net/it/ricerche/comunicati-stampa/smart-home-mercato-italiano 

Redaktor:

Nice Polska Sp. z o.o.
05-800, Pruszków
Parzniewska 2a
tel.: 022 7594000
fax.: 022 7594022