Reklama
Wyświetlenia 5246
27 września 2023

OKTOM – historia pasji i doświadczenia w branży stolarki otworowej

Salon stolarki otworowej OKTOM
fot. OKTOM | Salon stolarki otworowej OKTOM

OKTOM funkcjonuje na rynku już od ponad 20 lat. Firma stawia na pełen profesjonalizm i dba o wysoką jakość proponowanych przez siebie okien, drzwi oraz osłon okiennych. Z redaktorką Katarzyną Wytwer rozmawiali Agnieszka i Tomasz Chylińscy.

OKTOM

Skąd u Państwa pomysł na zajęcie się sprzedażą stolarki otworowej?

Pomysł na naszą firmę narodził się w dość banalny sposób. Jedno z nas pracowało wcześniej w tej branży i odnosiło spore sukcesy. Jednak życie ma to do siebie, że czasem stawia przed nami prywatne wyzwania, które wymagają zmiany. W związku z tym konieczne stało się zrezygnowanie z dotychczasowej pracy – wtedy właśnie, po wielu wspólnych namysłach, pojawiła się koncepcja na otworzenie własnej firmy o podobnym profilu działalności. I tak zaczęła się nasza przygoda z firmą OKTOM. Początkowo było to dla nas wielkim wyzwaniem, ale też wielką szansą. Wcześniejsze doświadczenia w branży okiennej dały nam pewność, że mamy wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia udanej działalności. Nasza dbałość o jakość i zaufanie klientów stały się fundamentem tej firmy.

I jak wyglądały początki prowadzenia własnego biznesu?

Zaczęliśmy działalność w roku 99, kiedy rynek stolarki otworowej był jeszcze młody. Branża nie była tak rozwinięta, jak dzisiaj, a konkurencja nie była tak intensywna, co mogło wpływać na łatwiejszy dostęp do klientów i zleceń. W latach 90. technologia produkcji okien była mniej zaawansowana niż obecnie, co mogło skutkować gorszymi parametrami produktów – chociażby cieplnymi. 

Choć branża stolarki była zróżnicowana 20 lat temu, to można powiedzieć, że w niektórych aspektach mogła być łatwiejsza niż obecnie – między innymi ze względu na mniejszą konkurencję, mniej rygorystyczne przepisy oraz mniej zaawansowaną technologię. Popularne wówczas były okna dwuszybowe (lżejsze od obecnych) o typowych wymiarach, a największy boom sprzedażowy występował w przypadku wymiany okien w blokach mieszkalnych, a nie w domkach jednorodzinnych, jak ma to miejsce dziś. 

Z perspektywy czasu, jakie Państwa cechy okazały się kluczowe dla skutecznego rozwoju firmy?

Sukces w branży okiennej zależy od wielu czynników i wymaga ciężkiej pracy, zaangażowania i dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych. W naszym przypadku była to też cierpliwość i plan długoterminowy. Nie chcieliśmy być firmą jednego sezonu, ale poważnym partnerem na długie lata. To nas motywowało do pracy nad rozwojem firmy i inwestowania w nią materialnie oraz wizerunkowo, prowadząc na przykład kampanie marketingowe – wcześniej w prasie, a obecnie w Internecie/mediach społecznościowych.

Istotna jest dla nas również obsługa klienta i zapewnienie mu profesjonalnej obsługi, m.in. szybkiej reakcji na zapytania i wszelkie problemy, co jest ważne nie tylko dla budowania pozytywnego wizerunku firmy, ale także długoterminowych relacji z klientem. Inną cechą, która pozwoliła nam utrzymać się na rynku tak długo – wkrótce będzie to już 25 lat – jest umiejętność adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Branża okienna jest podatna na zmiany w gospodarce i przepisach, więc zdolność do elastyczności i adaptacji jest bardzo ważna.

Jakie produkty stanowią obecnie podstawę oferty w Państwa salonie?

Zapewniamy wysokiej jakości okna o dobrej trwałości i wydajności energetycznej, które zyskują uznanie odbiorców. Klienci oczekują, że ich okna będą spełniać najnowsze normy i standardy. Okna PVC to nasz główny produkt sprzedażowy. Dodatkowo w sprzedaży posiadamy drzwi wejściowe, bramy garażowe, rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, a także inne osłony okienne typu rolety czy plisy. 

Korzystamy wyłącznie z dostawców, którzy od lat cieszą się dobrą opinią i zapewniają wysoką jakość produktów. Nasza polityka to wybór sprawdzonych partnerów, co jest dla nas priorytetem. Przez blisko 25 lat naszej działalności dokonaliśmy tylko jednej zmiany producenta okien, przechodząc na producenta Domel. Ta decyzja była podyktowana naszą stałą dbałością o jakość i innowacyjność produktów, które oferujemy naszym klientom. Producent okien ma kluczowe znaczenie dla jakości i wydajności naszych produktów, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby współpracować z partnerem, który spełnia nasze oczekiwania.

Salon stolarki otworowej OKTOM

Jeśli chodzi o producenta rolet zewnętrznych i wewnętrznych to jesteśmy z firmą Anwis od samego początku naszej działalności. To partnerstwo jest dowodem na naszą długofalową relację opartą na zaufaniu. Anwis dostarcza nam wysokiej jakości rolety, które spełniają oczekiwania naszych klientów, a także są zgodne z najnowszymi trendami i normami technicznymi.

Podobnie sytuacja wygląda z firmą KRISPOL, która jest naszym stałym dostawcą bram garażowych. Od początku naszej działalności cieszymy się niezawodnością i jakością produktów KRISPOL, co sprawia, że możemy dostarczać naszym klientom solidne i bezpieczne rozwiązania do ich garaży. Nasze długoletnie partnerstwa z tymi dostawcami to dowód na nasze zaufanie do nich oraz na naszą stałą troskę o jakość i satysfakcję klientów.

Do kogo skierowana jest oferta?

Oferta skierowana jest przede wszystkim do klienta indywidualnego: począwszy od tego, który chce wymienić jedno okno w mieszkaniu, do takiego, który zamówi u nas kompleksowo okna, drzwi i rolety do nowo wybudowanego domu. Oferta jest dostosowana do różnych preferencji klientów – na przykład pod względem kolorów, wzorów i rozmiarów.

Salon stolarki otworowej OKTOM

Współpracujemy też z małymi firmami deweloperskimi, które szukają okien PVC spełniających konkretne wymagania budowlane dotyczące izolacji cieplnej i bezpieczeństwa do instalacji w nowych budynkach mieszkalnych i komercyjnych.

Jak oceniliby Państwa zeszły rok?

Zeszły rok, jak również dwa poprzednie, zwane „Covidowymi”, okazały się bardzo owocne dla naszej firmy. Wzrost sprzedaży napędzany był niskimi stopami procentowymi, co przekładało się na łatwo dostępny kredyt i zwiększoną liczbę rozpoczętych inwestycji budowlanych. To połączenie czynników korzystnie wpłynęło na naszą działalność i pozwoliło nam osiągnąć sukces w trudnych czasach pandemicznych.

Niedługo 25-lecie działalności, ale to nie koniec Państwa planów, prawda?

Jak wspomnieliśmy na początku tego wywiadu, nasze plany są długoterminowe. Pomimo zbliżającej się 25. rocznicy naszej działalności, wciąż skupiamy się na rozwoju. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy rozbudowę nowego budynku, aby zwiększyć powierzchnię biurową i ekspozycyjną, co pozwoli nam lepiej prezentować nasze produkty. Długotrwała działalność w tym samym miejscu oraz inwestowanie w rozbudowę biura budują zaufanie potencjalnych klientów. Klienci, którzy decydują się zostawić u nas czasami nawet i kilkadziesiąt tysięcy złotych, muszą mieć pewność, że są w rękach solidnej firmy, która rzetelnie wywiąże się z ich zamówienia.

Realizacja OKTOM

Na zakończenie dodamy, że przez te 25 lat nie tylko rozwijaliśmy naszą firmę, ale też budowaliśmy trwałe relacje z klientami. Wiemy, że otwierając drzwi naszego biura, klient musi mieć świadomość, że zostawia swoje zaufanie i duże pieniądze w rękach profesjonalistów, którzy zrobią wszystko, by spełnić jego oczekiwania. Dlatego długofalowe podejście do biznesu, inwestycje w rozwój i dbałość o jakość to dla nas priorytety. 25 lat to ważna rocznica, ale nasza pasja i zaangażowanie nadal pozostają takie same. Wciąż myślimy o dalszym rozwoju, bo wiemy, że branża, którą wybraliśmy, ciągle się zmienia i rozwija. Dzięki temu możemy nadal dostarczać naszym klientom nie tylko okna, ale też pewność, że są w najlepszych rękach.

Oktom s.c. Agnieszka i Tomasz Chylińscy

ul. Aleja Bzów 1/ wejście od ul.Bodycha

02-495 Warszawa

tel./fax.+48(0)22 66 77 088

 

Godziny otwarcia biura:

pon-pt: 9 -17

sob.: 10 - 14

mail: biuro@oktom.com.pl

www.oktom.com.pl

Redaktor:

Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Angielski