Reklama
Wyświetlenia 4061
18 września 2023

Wykusz okienny – co warto o nim wiedzieć?

Wykusz okienny – co warto o nim wiedzieć?
fot. ABAKUS | Wykusz okienny – co warto o nim wiedzieć?

Kiedyś pełnił on funkcję toalety, ale obecnie jest raczej ozdobnym elementem, który wzbogaca estetykę budynku. Inspirowany architekturą Bliskiego Wschodu, zwłaszcza popularny w Anglii, gdzie wciąż można go znaleźć w historycznych pałacach i zamkach. O czym mówimy? Oczywiście o wykuszu. 

Definicja wykuszu brzmi następująco: to architektoniczny element budynku, często przybierający postać ryzalitu. Możemy go opisać jako rodzaj wnęki lub przestrzeni, wystającej poza główną bryłę budynku. Zazwyczaj jest to niewielka przestrzeń, która stanowi część większego pomieszczenia, np. salonu lub sypialni. Wykusz zazwyczaj ma charakterystyczną formę i zawiera przynajmniej jedno okno, które wystaje z elewacji budynku.

Jednak wykusz w domu to znacznie więcej niż tylko architektoniczny element. To dekoracyjny element, który daje ogromną swobodę aranżacyjną. Wewnątrz można urządzić jadalnię, przytulny kącik do czytania lub miejsce do długich rozmów. Możliwości są liczne, a w każdym zastosowaniu wykusz może stać się centralnym, chociaż nieco z boku, punktem wnętrza.

Ta unikalna forma architektoniczna przeżywa obecnie swoje odrodzenie. Doskonale sprawdza się zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym budownictwie, oferując wiele zalet. Jakie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule stworzonym przez ekspertów z firmy ABAKUS, którzy omawiają, dlaczego wykusz okienny cieszy się popularnością i jakie okna najlepiej sprawdzają się w tej konstrukcji.

» Zapoznaj się z pełną treścią artykułu „Wykusz okienny – wady i zalety”

 

Redaktor:

ABAKUS OKNA SP. Z O.O.
00-807, Warszawa
Aleje Jerozolimskie 100
tel.: 85 7130970
fax.: 85 7193470