Reklama
Wyświetlenia 3665
13 września 2023

Wygląd, zrównoważony rozwój i technologia łączą się w fasadach The Roofs

Wygląd, zrównoważony rozwój i technologia łączą się w fasadach The Roofs
fot. Egbert de Boer | Wygląd, zrównoważony rozwój i technologia łączą się w fasadach The Roofs

Ukończenie budowy wież Grotius, obecnie znanych jako The Roofs, znacznie ożywiło panoramę Hagi i wejście do miasta. Najbardziej charakterystyczną cechą 120- i 100-metrowych wież mieszkalnych jest spektakularna „pikselowa korona”. W górnej części uzyskano efekt „kruszenia się”, dzięki czemu powstały piękne przestrzenie zewnętrzne z widokiem zarówno na miasto, jak i na morze. Reszta elewacji również ma kubistyczny wygląd z dużymi oknami, co pozwala na maksymalny dopływ światła dziennego. 

WICONA była zaangażowana w projekt The Roofs na wczesnym etapie, pracując w zespole budowlanym wraz z wykonawcą elewacji Alkondor Hengelo, konsorcjum budowlanym J.P. van Eesteren/BESIX, firmą architektoniczną MVRDV Architects i deweloperem Provast. Był to jeden z dwóch dostawców systemów zaangażowanych w projektowanie systemów okiennych i ram stałych wykorzystywanych w budowli. 

Czas realizacji wynoszący zaledwie pięć tygodni 

WICONA przoduje w opracowywaniu i produkcji rozwiązań dostosowanych do konkretnych projektów. The Roofs jest tego prawdziwym dowodem – mówi Raimond Stassen, kierownik projektu w firmie WICONA. – Na przykład, projekt obejmuje wiele drzwi okiennych – rozumiemy przez to systemy okien uchylnych do wewnątrz i na zewnątrz, które mogą być również używane jako drzwi. Musieliśmy dowiedzieć się, jak sprawić, by systemy te były jak najbardziej wiatroszczelne i wodoszczelne. We współpracy z Alkondor Hengelo wykonaliśmy kilka makiet drzwi, okien i stałych ram. W ciągu zaledwie pięciu tygodni wykonaliśmy nie mniej niż dziesięć form specyficznych dla projektu oraz wytłoczyliśmy, polakierowaliśmy i dostarczyliśmy profile! Wszystkie makiety zostały przetestowane wewnętrznie w naszym laboratorium testowym pod kątem wiatroszczelności i wodoszczelności. 

Wyróżniający się technicznie i estetycznie 

Projekt wymagał minimalnej wartości 600 Pa in situ (na placu budowy, red.). 

W naszym laboratorium testowym osiągnęliśmy ostateczną wartość 900 Pa dla drzwi okiennych i 750 Pa dla płaskich okien specyficznych dla projektu – potwierdza Raimond Stassen. – Nawet na miejscu bez problemu spełniliśmy wymóg 600 Pa. To duże osiągnięcie, które częściowo zawdzięczamy dużej liczbie linii uszczelniających w naszym systemie. Stworzyliśmy również specjalne elementy łączące, aby zapewnić spójne linie w całym projekcie. Od wewnątrz drzwi okienne są całkowicie zlicowane ze ścianą – cecha ta przekonała konsorcjum budowlane, architekta i dewelopera. 

Zrównoważony rozwój przede wszystkim  

Kolejnym ważnym czynnikiem była trwałość profili, podkreśla Raimond Stassen: Nasze profile bazują na jednym z najbardziej wytrzymałych stopów aluminium na świecie: Hydro CIRCAL. Ten rewolucyjny stop zawiera 75% aluminium pochodzącego z recyklingu (złom poużytkowy) i ma najniższy ślad węglowy na świecie: około 2,3 kg CO₂ (1,5-2,3 kg CO₂) na kilogram aluminium. Dodatkowo w systemach niepalnych wszystkie poliamidy są poddawane recyklingowi. Profile doskonale wpisują się więc w zaangażowanie firmy Provast w zrównoważony rozwój. 

Udane testy pożarowe 

The Roofs powstał na działce wielkości znaczka pocztowego. Musieliśmy wziąć pod uwagę wiele sąsiednich konstrukcji znajdujących się niżej – mówi Raimond Stassen. – Nałożyło to na przykład specjalne wymagania na bezpieczeństwo przeciwpożarowe systemów. Spełniliśmy z nawiązką normę EI30 wymaganą dla naszych produktów i z powodzeniem kontynuowaliśmy testy aż do EW60! I to przy użyciu 30-minutowego szkła ognioodpornego! To niezwykłe osiągnięcie, z którego jesteśmy bardzo dumni. 

Zgodność z wymaganiami projektowymi i obowiązującymi normami 

Początkowo zaplanowano ścianę osłonową dla fasady cokołowej/obszaru wejściowego The Roofs. Jednak w fazie wykonalności opracowano alternatywne rozwiązanie ze stałym systemem ramowym. 

Złożyliśmy wniosek i uzyskaliśmy certyfikat zgodności (AoC poziom 1) dla wyjątkowo dużych wymiarów elewacji – mówi Raimond Stassen. – Było jednak jeszcze więcej wyzwań do pokonania. Projekt obejmował drzwi o wysokości 3 metrów, ale ponieważ kilka z nich służy również jako drzwi antypaniczne, mogły one mieć maksymalną wysokość 2,50 metra, częściowo ze względu na siłę operacyjną. Pozostałe elementy systemu ram zostały odpowiednio dostosowane. Zespół budowlany ściśle współpracował, aby osiągnąć rozwiązanie, które było jak najbardziej zbliżone do estetyki projektu architekta, a jednocześnie spełniało wszystkie odpowiednie normy. 

Systemy okienne stanowiące podstawę The Roofs to WICLINE 75 evo i WICSTYLE 75 evo w wersjach przeciwpożarowych (FP). Aby projekt przebiegał szybko i aby zmniejszyć nakład pracy na placu budowy, dostarczano do montażu jak najwięcej elementów ramy w stanie kompletnym i przeszklonym. 

» Klient: Provast 

» Architekt: MVRDV Architects 

» Wykonawca: Building consortium J.P. van Eesteren/BESIX 

» Partner WICONA: Alkondor Hengelo 

» Lokalizacja: Den Haag (NL) 

» Ukończenie: Lipiec 2022 

» Wysokość: 120 m i 100 m 

Redaktor:

WICONA Polska
92-620, Łódź
Rokicińska 211/217