Reklama
Wyświetlenia 3858
13 września 2023

Nowy Raport Środowiskowy GEALAN

Nowy Raport Środowiskowy GEALAN
fot. GEALAN | Nowy Raport Środowiskowy GEALAN

Publikacja tegorocznego raportu środowiskowego wyraźnie podkreśla fakt, że sukces osiągnąć można wyłącznie w połączeniu z odpowiedzialną ochroną środowiska. Na 28 stronach szczegółowo udokumentowane są warunki pracy oraz podejmowane działania z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Aby skutecznie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju całej firmy, konieczne jest połączenie trzech obszarów: ekonomii, ekologii i spraw społecznych. Takie podejście do rozwoju firmy z roku na rok pozwala GEALAN odnosić coraz większe sukcesy. Wszystkie pojawiające się kwestie są rozstrzygane tak, aby były one ekonomicznie efektywne, ekologicznie opłacalne i sprawiedliwe społecznie.

Prawie 30 lat: certyfikacja EMAS

GEALAN jest uważany za pioniera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju wśród dostawców systemów profili okiennych. Firma była jedną z pierwszych w branży PVC, która uświadomiła sobie swoją odpowiedzialność wobec społeczeństwa i zleciła audyt obu zakładów produkcyjnych. Zarówno fabryka w Oberkotzau, jak i Tanna posiadają certyfikaty EMAS od 1996 r. i certyfikaty ISO 14001 od 1997 r. Przez prawie trzydzieści lat GEALAN zawsze był w stanie sprostać wymagającej procedurze testowej Europejskiego Systemu Zarządzania Środowiskowego EMAS.

Konkretne działania dotyczące efektywności energetycznej, recyklingu i redukcji emisji

Co roku wdrażane są nowe środki, niektóre z nich są bardzo kosztowne, aby procesy GEALAN były jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska. Zgodnie z zasadami redukcji emisji, efektywności energetycznej, ochrony zasobów i zrównoważonego rozwoju wszystkie procesy produkcyjne podlegają przeglądowi i optymalizacji tam, gdzie to możliwe.

W 2022 roku w obu lokalizacjach zmniejszono zużycie energii w przeliczeniu na pracownika, a także trzeci rok z rzędu użytkuje się tam energię elektryczną całkowicie neutralną pod względem emisji CO2. Już dziś ponad 30 procent PVC wykorzystywanego w GEALAN to materiał z recyklingu. Aby w przyszłości zwiększyć ten udział, w Oberkotzau i Tanna ustawiono dodatkowe silosy do przechowywania recyklatów. 

Ponadto w 2022 roku zainstalowano nowe granulatory, które potrafią rozdrabniać odpady produkcyjne, tak aby nadawały się do recyklingu i wykorzystania w nowych profilach. Budowa w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania w Tannie pozwoli od 2024 roku zaoszczędzić 10 000 godzin pracy wózków widłowych, co przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 17,8 kg/h.

Przyszłość zrównoważonego rozwoju w GEALAN

Aby w przyszłości nadal być kojarzonym z hasłem: zrównoważony rozwój, GEALAN nie tylko szkoli pracowników w kontekście dalszego kształcenia z zakresu ochrony środowiska, ale także przyłączył się do licznych inicjatyw, takich jak VinylPlus®, EPPA, Porozumienie o Zrównoważonym Rozwoju Turyngii, ISCC, Bawarski Pakt na rzecz Środowiska czy współpracuje z firmą Rewindo zajmująca się recyklingiem okien. GEALAN dobrowolnie zobowiązuje się do spełnienia wszystkich wymagań zdefiniowanych w tych inicjatywach.

Więcej ekscytujących informacji na temat naszego zaangażowania w tym obszarze można znaleźć w 28-stronicowym raporcie środowiskowym 2023.

Redaktor:

GEALAN POLSKA Sp. z o.o.
95-030, Rzgów
ul. Rudzka 31
tel.: 042 225 21 30
fax.: 042 2252135