Reklama
Wyświetlenia 5109
12 września 2023

Finezyjny efekt dzięki markizom kasetowym markilux

Właściciele budynku mieszkalnego w Geinberg w Górnej Austrii potrzebowali dużego systemu ochrony przeciwsłonecznej, który idealnie wpasowałaby się w nowoczesny styl architektury.
fot. Markilux | Właściciele budynku mieszkalnego w Geinberg w Górnej Austrii potrzebowali dużego systemu ochrony przeciwsłonecznej, który idealnie wpasowałaby się w nowoczesny styl architektury.

W regionie rzeki Inn, w pobliżu granicy niemiecko-austriackiej, pewna para spełniła swoje marzenie i w 2020 roku ukończyła budowę przestronnego domu jednorodzinnego w prostym, nowoczesnym stylu. Aby nie zakłócać harmonii bryły budynku, architekt zdecydował się na ukrycie zewnętrznej osłony przeciwsłonecznej w elewacji. Ta sztuka udała się dzięki zamontowaniu modelu markizy markilux 3300, który jest dedykowany tego typu projektom.

Dom wybudowany w Geinberg, w powiecie Ried w Górnej Austrii, przykuwa uwagę dzięki wyróżniającej się purystycznej architekturze. Jest to budynek w kształcie sześcianu z wieloma oknami i jasnoszarą fasadą. Klientom zależało na klarownym projekcie o wyjątkowym stylu. Istotny element tej koncepcji stanowią duże systemy markiz. Chronią okna parteru skierowane na południe i południowy zachód przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wyzwanie polegało na tym, aby zacienienie było niewidoczne. Z tego względu zastosowano systemy markilux. Producent oferuje bowiem specjalny model, który można w pełni zintegrować z elewacją budynku: markilux 3300.

Harmonia ochrony i stylu

Architekt budynku poznał nasz system markiz, oglądając referencyjny projekt w Salzburgu. Zastosowane w nim rozwiązanie idealnie pasowało do jego koncepcji planistycznej – wyjaśnia Christiane Berning, kierownik działu marketingu i rozwoju biznesu markilux. 

Korpus kasety, w której umieszczone są tkanina i mechanizm, można było elegancko wkomponować dzięki występom w elewacji. Zostały w nich zamontowane trzy osobne markizy z ramionami przegubowymi o powierzchni wynoszącej prawie 60 metrów kwadratowych i z kilkoma promiennikami. 

Markizami można sterować osobno, odpowiednio do potrzeb. Duży wysięg zapewnia dobrą ochronę przed intensywnym słońcem – mówi Berning. 

Decydujące jednak było to, że po złożeniu markizy uzyskuje się efekt jej zlicowania z elewacją. Przedni profil jest pokryty takim samym materiałem, co zewnętrzne ściany budynku. Imitowany jest nawet układ fug. Tkanina w szare paski doskonale wpisuje się w styl domu.

Estetyka i funkcjonalność

Wiele lat temu zaprojektowaliśmy model markilux 3300 w tej specjalnej formie, aby umożliwić dyskretne zintegrowanie markizy z zewnętrzną ścianą budynku – wyjaśnia kierownik ds. marketingu. 

Ten projekt doskonale sprawdza się w obiektach o bardzo wysokich wymaganiach architektonicznych. Z reguły nowoczesne markizy, takie jak markilux, same w sobie stanowią istotny element projektu, dlatego większość klientów postrzega je bardziej jako elegancki dodatek, który wręcz podkreśla charakter budynku. 

Naszym celem jest jednak możliwość zaoferowania odpowiedniego modelu markiz dla każdego stylu domu i jego wyposażenia. Dlatego cieszymy się, że udało nam się to również w przypadku budynku mieszkalnego w Geinberg – wyjaśnia Christiane Berning. 

Właściciele są bardzo zadowoleni z całego procesu planowania, montażu i naturalnie z funkcjonalności markiz. 

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
Markilux GmbH + CO. KG
48-282, Emsdetten/Niemcy
ul.Hansestrasse 53
tel.: +49 (0) 2572 1531 335